Stručnjaci MediGroup-e odgovaraju na vaša pitanja: Kako zaštititi vid od zračenja?!

by | jul 28, 2015

Na vaša pitanja odgovaraju stručnjaci MediGroup-e.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

P: Moja beba ima nepuna 4 meseca i slabo fokusira predmete, odnosno, ako nije zainteresovan za igranje, ali kada jeste prati moj lik, upaljen ekran na mobilnom telefonu, itd… U jednoj bolnici su nam rekli da obavezno zakažemo sve preglede… Inače, beba je jako mirna, uredno se smeje, radi rukicama i nogicama, a i zaplače kad zatreba… Zanima me da li je moguće da jednostavno malo kasne te njegove funkcije ili je baš neka ozbiljna stvar u pitanju, kao što nam lekari sugerišu? Da napomenem, pregled kod pomenute doktorke je trajao bukvalno minut, pa me zanima da li je ona uopšte i mogla da vidi i da ispita nešto za to vreme ili je to samo skidanje odgovornosti sa sebe? Hvala unapred!
O: Poštovana, pregled novorođenčadi je uvek nesto teži nego pregled starije dece. Smatra se da bi dete sa 4 meseca trebalo da fiksira, prati veće predmete, a sa 6 meseci da ima urednu koordinaciju očiju. Naravno, i ovde su moguća izvesna fiziološka odstupanja jer se svako dete ne razvija identično. Ukoliko, sem gore navedenog, niste primetili druge tegobe, mišljenja sam da će oftalmolški nalaz verovatno biti uredan, ali bi moj savet bio da uradite kompletan očni pregled deteta.
S poštovanjem, Dr Ana Milojević Savić, oftalmolog DZ Dr Ristić, članica MediGroup.

P: Poštovani, mnogo vremena provodim kraj kompjutera. Osećam da često trepćem i da me oči peku. Molim vas da mi kažete kako da izaberem odgovarajuće naočare za zaštitu od kompjuterskog zračenja. Unapred vam se zahvaljujem.
O: Poštovani, dugotrajni rad na računaru uslovljava nastanak takozvanog “Computer vision” sindroma. Praćen je peckanjem, crvenilom, osećajem suvoće u očima, nemogućnošću fokusiranja, titranjem slike, a nekada i glavoboljama. Nedovoljno treptanje prilikom dugotrajnog koncentrisanog rada uslovaljava isparavanje suznog filma, a mišići odgovorni za gledanje na blizinu se zamaraju. Savetujem češće i kraće pauze (pogled u daljinu), korišćenje veštačkih suza bez konzervansa više puta na dan kao i češće treptanje koje je normalna fiziološka potreba kako bi se obnovio suzni film. Naočare su samo jedan segment u zaštiti, ali zahtevaju oftalmološki pregled da bi se utvrdila tačna dioptrija i odabrao tip stakala i zaštitni slojevi.
S poštovanjem, Dr Vukosava Kovačević, oftalmolog DZ Bulevar, članica MediGroup.

Imate pitanje? Obratite se stručnjacima MediGroup-e. Kliknite OVDE.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: