Stručnjak MediGroup-e odgovara na vaša pitanja: Kako ojačati kosti i zglobove

by | jun 18, 2015

Na vaše pitanje odgovara dr Milica Kristić, fizijatar DZ Dr Ristić, članica MediGroup

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

P: Prelomio sam ključnu kost 3. Aprila ove godine. Zanima me koliko je vremena potrebno da ona potpuno zaraste da mogu da treniram i da imam neku fizičku aktivnost i kako treba da kad ležim u kom položaju i kad sedim? Hvala vam unapred.
O: Poštovani, prelomi ključne kosti najčešće se leče neoperativnom metodom. Nakon repozicije, postavlja se zavoj u obliku osmice koji se nosi 4-6 nedelja. Nakon skidanja zavoja sledi fizikalna terapija sa ciljem da se povređeni zglob vrati u stanje pre povrede (lasero, magneto, elektor terapija ) i veoma važan deo terapije – vežbe. Kada se jasno vide radiološki znaci srastanja, prestanu bolovi a obim pokretljivosti ramena bude uredan uz urednu snagu mišića, dozvoljava se radna aktivnost i lagane sportske aktivnosti. Za povratak kontaktnim sportskim aktivnostima potreban je duži vremenski period (oko 3-6 meseci). Ležanje i sedenje podrazumeva položaj bez pritiska na povređenu regiju.

P: Imam bolove u ramenima i u kolenima. Snimila sam na rendgenu ali nisu ništa pronašli. Uradila sam fizikalnu terapiju 10 dana, ali mi nije nimalo bolje. Kad se sagnem jedva se ispravim od bola u kolenima. Imate te li neki savet?
O: Poštovana, javite se na pregled fizijatru. Ukoliko i nakon fizikalne terapije imate tegobe istog inteziteta, potrebno je uraditi dodatnu dijagnostiku ( lab. nalaze …). Šta je neophodno od dijagnostike odrediće fizijatar nakon pregleda.

P: Molim vas da mi kažete o čemu se radi i kuda dalje. Bolela me jako ruka, nisam mogla da je pomeram a sad je nešto bolje. CT nalaz levog ručnog zgloba -unutar lunatne kosti vidi se ekspanzivna jasno ograničena osteolitička lezija koja na dva mesta u kratkom segmentu narušava korteks (u desnom anterolateralnom i posterolateralnom aspektu u dužini od oko 1cm). Promena zauzima veći deo lunatne kosti a po CT karakteristikama može odgovarati intraosealnoj ganglion cisti, iv kontrast nije aplikovan. Lako redukovana gustina snimljenih koštanih struktura u celini. Na ostalim kostima zgloba ručja ne uočavaju se druge signiiikatne patolośke promene… Molim vas za mišljenje i šta sad da preduzimam. Imam 53 godine i u menopauzi sam sa burnim reakcijama.
O: Poštovana, javite se ortopedu sa CT nalazom radi odluke o načinu daljeg lečenja.

Članak se nastavlja posle reklama

P: Poštovanje, imam 13 godina, treniram odbojku već četiri godine. Međutim, potrebno mi je tumačenje MR nalaza i predlog daljeg pravca lečenja, terapije i sportskih aktivnosti za dovođenje zdravstvenog stanja na zadovoljavajući nivo.
MR pregled L/S segmenta kicmenog stuba:
– Pregled je urađen u sagitalnoj ravni u T1 FSE i T2 FRFSE sekvenci, kao i aksialno kroz iv prostore L5, L4 i Th 12 u T1 FSE i T2 FRFSE sekvenci. – Pregledom se uočava da je fiziološka lordoza L/S segmenta lako ispravljena. – Visinski promer korpusa glovalno očuvan. – Na kostima nema znakova edema koštane srži, preloma, zapaljenskog niti neoplastičnog procesa. – Manje Schmorlove hernije serijski od nivoa Th 11 do L4. – Deg. promene iv diska u nivou Th 12 sa vidljivom formiranom minimalnom protruzijom diska paracentralno levo uz kontakt na levi recesus i koren L1 u odstupu. – Nema ekstenzije foraminalno niti kompromitacije korena nerava Th 12. – Nema znakova spinalne stenoze. – U iv prostoru L4 deg. promene iv diska sa formiranom incipijentnom protruzijom diska na širokoj osnovi centralno uz kontakt na duralnu vreću, ali bez kompromitacije korena nerava kako u latralnim recesusima, tako ni foraminalno. – Nema spinalne stenoze ni foraminostenoze. – U ostalim eksplorisanim iv prostorima, takođe bez formiranih značajnih protruzija diska kao ni znakova spaciokompresivnog procesa spinalnog kanala dr. etiologije. – U spinalnom kanalu, bez pat. zapaljenskih niti hemoragičnih kolekcija. – Konus medularis je uobičajene morfologije i insercije u visini korpusa L1 pršljena.
Hvala mnogo unapred.
O: Poštovana, više puta sam navodila da nalaz MR bez nalaza na kliničkom pregledu nije dovoljan za savete i uputstva koje bi želeli da dobijete. Potrebno je da počnete sa fizikalnom terapijom u cilju otklanjanja tegoba (ukoliko ih imate), a zatim kineziterapijom (vežbama) da ojačate mišiće stabilizatore kičmenog stuba. Kako i kada započeti sa fizičkim aktivnostima odrediće lekar koji vodi terapiju u skladu sa vašim nalazom na pregledu i odsustvom tegoba.

P: Dijagnostikovana mi je osteoporoza na kičmi L3… Tscor -2,1 i na L4 ….. T scor-2,8, Pijem tablete Osteo k2 – 1 tabletu uveče i vigantol kapi – 3 kapi uveče. Radila sam analize krvi ALP ….55 ; Ca …2,18; Ca jonizovani ….1,12 ; P …. 2,18 ; Vitamin D….32,8. Imam bolove u zglobovima nogu. Molim vas za mišljenje na osnovu rezultata.
O: Poštovana, osteoporoza je oboljenje koje karakteriše smanjenje mineralne gustine kostiju čime kost postaje manje čvrsta i podložna prelomima uz manju silu koje je inače potrebna za prelom zdrave kosti. Kod starijih ljudi, posebno žena u menopauzi, osteoporoza je relativno česta. U terapiji se, osim lekova, koriste i kalcijum i vitamin D. Značajno mesto u lečenju zauzimaju metode fizikalne medicine – magnetoterapija i VEŽBE. Fizička aktvnost je od značaja kako u prevenciji tako i u lečenju osteoporoze. Po vašem nalazu osteodenzitometrije vi imate osteopeniju, a samo četvrti lumbalni pršljen ima smanjenu mineralnu gustinu na nivou osteoporoze. Do sledeće kontrole DXA metodom savetujem vam fizičku aktivnost u skladu sa godinama i opštim stanjem (u pismu niste naveli godine). Zbog bolova u zglobovima javite se na pregled fizijatru, oni nisu uzrokovani manjom koštanom gustinom.

Imate pitanje? Obratite se stručnjacima MediGroup-e. Kliknite OVDE.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: