Program PREVENCIJE RAKA po decenijama života

by| oktobar 7, 2009

Kancer je jedna od najvećih zdravstvenih pretnji modernog doba. No, da se vaš strah ne bi pretvorio u fobiju, L&Z eksperti predlažu program prevencije po decenijama života.

 

U dvadesetim

Prevencija rakaCERVIKALNI KANCER
Zašto sada? Iako se najveći broj slučajeva dijagnostikuje u tridesetim godinama života, pravovremena edukacija žena i preduzimanje preventivnih mera u dvadesetim godinama su od krucijalnog značaja, jer se zna da se pojava raka grlića materice, za razliku od drugih vrsta ovog oboljenja, može potpuno sprečiti.
Smanjite rizik
Redovno idite na ginekološke preglede – svake treće godine nakon 25. godine života. Na taj način smanjujete rizik od cervikalnog kancera za 90 odsto.
Pušenje znatno povećava rizik, kao i korišćenje pilule u periodu dužem od pet godina.
Najnovija istraživanja pokazuju da je hlamidija faktor koji, u sadejstvu sa HPV (humani papiloma virus), uvećava rizik od pojave kancera grlića materice. Zato, obavezno koristite kondome kao zaštitu. Budući da se hlamidija, u najvećem broju slučajeva, ne manifestuje simptomima, najbolje je da se testirate. Infekcija se uspešno leči antibioticima, dok nelečena može da uzrokuje ozbiljne zdravstvene posledice, čak i sterilitet.
Obratite pažnju na…
Netipične, obilne ili izuzetno bolne menstruacije • Krvarenja tokom ili nakon seksa • Abnormalnu vaginalnu sekreciju.

Članak se nastavlja posle reklama

MALIGNI MELANOM
Zašto sada? Ovaj, potencijalno smrtonosni tip kancera kože najčešće se javlja među ženama u dvadesetim godinama života. Štaviše, u ovoj starosnoj grupi, melanom se dijagnostikuje dvostruko češće nego kancer dojki.

Smanjite rizik
Koristite preparat sa UV zaštitom pri svakom izlaganju suncu!
Ne izlazite na sunce između jedanaest sati pre podne i tri sata posle podne. Nosite šešir, sunčane naočare sa UV zaštitom i odeću dugih rukava i nogavica.
Izbegavajte odlazak u solarijum. Istraživanja pokazuju da izlaganje ovoj vrsti zračenja kod žena mlađih od 35 godina povećava rizik od melanoma za 75 odsto.
Obratite se dermatologu čim primetite neke promene na mladežima , naročito ako u vašoj porodici ima slučajeva kancera kože.

Obratite pažnju na…
Bol, krvarenje, crvenilo, svrab ili formiranje kraste na mladežima • 4 osnovna parametra melanoma: asimetrija – nejednake polovine mladeža; ivice nepravilne ili izbledele; boja – neujednačena; prečnik – 6 mm i više.

Članak se nastavlja posle reklama

 

U tridesetim

Članak se nastavlja posle reklama

KANCER JAJNIKA
Zašto sada? Iako se najveći broj slučajeva registruje kod žena koje su u postmenopauzi, ovaj tip kancera je i dalje četvrti po učestalosti kod žena između 30 i 39 godina života. Eksperti kažu da pretnja postoji za žene u trećoj, četvrtoj i petoj deceniji života. Zapravo, rak jajnika se javlja tri puta češće od invazivnog raka grlića materice, mada tek svaka šesta žena bude svesna da je obolela.

Smanjite rizik
Čak polovina anketiranih žena misli da se rak jajnika može utvrditi Papa testom. Ne može!
Bilo koji faktor koji blokira ovulaciju – pilula, trudnoća ili dojenje – smanjuje rizik od bolesti. Ako uzimate antibebi pilule više od pet godina, onda je rizik od raka jajnika kod vas redukovan za 20 odsto.
Ukoliko u vašoj porodici ima slučajeva raka dojke ili jajnika, tražite od vašeg lekara da vas uputi na preglede.
Višak telesne težine povećava rizik od raka jajnika, tvrde eksperti. Masno tkivo proizvodi estrogen, koji se dovodi u vezu sa tumorima čiji je rast hormonski uslovljen. Naučne studije pokazuju da su gojazne žene izloženije riziku od raka jajnika čak 80 odsto više nego žene normalne telesne težine.

Obratite pažnju na…
Bol i nadimanje donjeg dela stomaka • Gubitak apetita i brzo stvaranje osećaja sitosti • Učestala potreba za uriniranjem • Ako ove simptome osećate duže vreme, obratite se ginekologu radi provere jajnika

 

KANCER DOJKE
Zašto sada? Rak dojke je najčešći oblik kancera kod žena od 35. do 39. godine života. Rano dijagnostikovanje je uslov za povećanje uspešnosti izlečenja.
Smanjite rizik
Smanjite unos alkohola. Svakodnevno konzumiranje jedne jedinice alkohola povećava rizik od kancera za 6 odsto.
Otprilike svaka dvadeseta žena nosi gen koji povećava rizik od raka dojke. Ukoliko je u vašoj užoj porodici bilo slučajeva ove bolesti, obratite se lekaru radi prevencije.
Budite u kondiciji. Naučno je utvrđeno da gojaznost povećava rizik, dok redovna fizička aktivnost i normalna telesna težina umanjuju rizik od raka dojke.
Jedite dosta povrća i voća. Pojedine vrste povrća, kao što je brokoli, sadrže supstance koje zaustavljaju rast malignih ćelija i poboljšavaju efekte terapije.

Članak se nastavlja posle reklama

Obratite pažnju na…
Netipične promene dojki. Opipajte i uočite sve promene na dojkama i po potrebi konsultujte lekara. Dobra vest je to što su devet od deset grudvica koje žene same napipaju potpuno benigne

 

U četrdesetim

KANCER DEBELOG CREVA
Zašto sada? Rizik se s godinama povećava, a najveći broj obolelih su ljudi u petoj deceniji života. Ipak, ovo oboljenje može da se javi i u dvadesetim godinama života. Nakon raka dojke, ovo je najčešća vrsta kancera kod žena.
Smanjite rizik
Prestanite da pušite, redovno se bavite fizičkom aktivnošću i nemojte da pijete više od 14 jedinica alkohola nedeljno.
Ukoliko u porodici ima obolelih od raka debelog creva, polipa, ulcerativnog kolitisa, na vreme proverite stanje donjeg dela digestivnog trakta. Rano otkrivanje bolesti garantuje uspešno izlečenje u čak devet od deset slučajeva.
Hranite se zdravo: najmanje pet porcija voća i povrća svakog dana, dosta namirnica bogatih biljnim vlaknima, manje crvenog mesa.

Obratite pažnju na…
• Otežano pražnjenje debelog creva tokom mesec ili više dana • Krvava stolica ili krvarenje iz anusa • Neobjašnjivi gubitak težine * Bol ili opipljiva izbočina na stomaku • Osećaj zamora.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: