Zaštita od NEŽELJENE trudnoće

by| oktobar 30, 2010

Briga o reproduktivnom zdravlju podrazumeva, između ostalog, zaštitu od neželjene trudnoće i zaštitu od polno prenosivih bolesti. U slučaju da se ne koristi nikakva kontracepcija 80 do 90 od 100 žena ostaju trudne u toku jedne godine! Među savremene vidove kontracepcije ubrajaju se oralna konracepcija – pilule, kao i interuterina kontracepcija – spirala.


Kontracepcija


Članak se nastavlja posle reklama

Oralna kontracepcija – pilula

Kombinovana pilula sadrži dva hormona slična prirodnom estrogenu i proesetrogenu koji sprečavaju ovulaciju. Prema režimu korišćenja razlikujemo dve vrste pilula: tradicionalna pilula 21/7, kod koje se tablete koriste 21 dan i pravi 7 dana pauze i pilule 24/4 koje se koriste kontinuirano 28 dana, sa 24 aktivne pilule za čim slede 4 neaktivne (placebo) pilule. 24/4 režim doziranja je osmišljen da ublaži fluktuacije hormona do kojih često dolazi kod pilula sa režimom 21/7. 

U slučaju nezaštićenog odnosa koristi se „pilula za jutro posle“, koja takođe spada u hormonska sredstva. Ona nije zamena za redovnu kontracepciju. 

Članak se nastavlja posle reklama

Osim pilule, postoje i drugi tipovi kombinovane hormonske kontracepcije kao što su kontracptivni flasteri, injekcije i vaginalni prstenovi.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Hormonsku kontracepciju propisuje lekar ginekolog nakon isključivanja kontraindikacija, dnosno zdravstvenih stanja kod kojih se ona ne preporučuje. Osim što sprečava neželjenu trudnoću, pilula pruža dodatne nekontraceptivne koristi:

-reguliše menstrualni ciklus
– menstruacije su kraće, oskudnije i manje bolne
-ublažava problem masne kose i kože kao i akni (neke vrste pilula)
– smanjuje rizik od zapaljenja unutrašnjih polnih organa
-smanjuje rizik od karcinoma jajnika i karcinoma materične sluzokože

U početku korišćenja kod nekih korisnica mogu da se jave neželjena delovanja. Najčešća su: tačkasto vanredno krvarenje, glavobolja, mučnina ili napetost u dojkama. Ove tegobe obično spontano prolaze posle nekoliko prvih pakovanja.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Najčešće dileme vezane za korišćenje oralne kontracepcije:


*Da li ću se ugojiti?
Pod dejstvom estrogene komponente može doći do zadržavanja vode i posledičnog dobijanja u težini kao i nelagodnosti tipa oticanja prstiju, nogu, nadustosti trbuha i napetosti grudi. Ovo se može izbeći izborom niskodozne pilule sa tzv. anti-mineralokorikoidnim dejstvom.

Članak se nastavlja posle reklama

 

*Da li treba da pravim pauzu u korišćenju „pilula“?
Ukoliko ne postoje neka druga medicinska ograničenja, pilula može da se koristi godinama.

 

*Da li ću postati dlakava ako koristim „pilulu“?
Naprotiv, određene kontraceptivne pilule sadrže tzv. anti-androgene proestagene i takve pilule imaju i dodatno pozitivno dejstvo na kožu i kosu. Ovo dejstvo varira od naglašenog kozmetičkog efekta na masnu kožu i kosu od terapijskog delovanja kod osoba sa težim formama akni i izraženom dlakavošću.

Članak se nastavlja posle reklama

Intrauterina kontracepcija – spirala

Interuterina kontracepcija je metod izbora za žene koje su rađale ili prave pauzu u rađanju. Postoje dva tipa spirala: spirala sa dodatkom metala (obično bakra) i spirala sa dodatkom hormona. Spirala sa dodatkom hormona, osim što je efikasnija, doprinosi da menstruacije postanu kraće, oskudnije i bezbolnije. Zato ima i dodatne medicinske indikacije – koristi se u lečenju menoragije (obilne menstruacije).
Pošto pilula i spirala ne pružaju zaštitu od polno prenosivih bolesti, za devojke i žene koje nemaju stalnog partnera preporučuje se istovremena upotreba kondoma.

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

Kondom
Kondom je kontraceptivni metod koji pruža zaštitu od polno prenosivih infekcija i HIV infekcija. Stopa neuspeha je 2-15 trudnoća na 100 žena u toku jedne godine. 

Kondom je omotač za jednokratnu upotrebu od lateksa ili poliuretana. Treba da se koristi pravilno i pri svakom seksualnom odnosu. 

Svim parovima koji su u kraćoj vezi preporučuje se dvostruka zaštita, pilula+kondom, kao najdelotvornija zaštita od trudnoće i polno prenosivih bolesti.

 

E. Č.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: