Bebe iz epruvete

by| avgust 30, 2010

Procenat bračne neplodnosti je danas u razvijenom svetu vrlo visok. O jednoj od meto da rešavanja bračne neplodnosti, vantelesnoj oplodnji, razgovarali smo sa dr Nikolom Antićem i dr Tonkom Mardešićem, Genesis Medical

Dete iz epruveteVTO podrazumeva stimulaciju jajnika da proizvede više jajnih ćelija koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka izvade zajedno sa folikularnom tečnošću i oplode u spoljnim uslovima (odatle i naziv „in vitro fertilizacija“), te potom u obliku oplođene jajne ćelije ili embriona vraćaju u matericu. Za ovaj proces je potrebno imati zdravu matericu normalnog izgleda, kao i normalne jajnike koji će reagovati na datu stimulaciju. Jajovodi nisu potrebni u ovom procesu, što je vrlo važno kod pacijentkinja koje ih nemaju zbog prethodnih operacija.

U kojim se sve slučajevima preporučuje vantelesna oplodnja?
Kada se iskoriste sve druge terapijske metode i kada se postavi dijagnoza steriliteta. Bitno je postavljanje prave dijagnoze uzroka steriliteta kod oba partnera, a za to je neophodno da su kod žene – pored ginekološkog pregleda, ginekološkog UZ, UZ dojki i briseva – urađeni i laparoskopija i histeroskopija, a kod partnera spermogram i spermokultura i, ako je potrebno, urološki pregled.
Znači, posle dijagnoze steriliteta, ulazi se u postupak stavljanja u program za VTO, kao poslednje terapijske metode.

Postoje parovi koji nikako ne uspevaju da dobiju bebu, mada su oboje potpuno zdravi. Da li se veštačka oplodnja radi u takvim slučajevima?
Statistika kaže da od 100 parova, kod 15 ne može da se postavi dijagnoza zašto ne dolazi do začeća, a oba partnera su zdrava. To se naziva „idiopatski sterilitet“. Tada je VTO jedina metoda.

U kojoj starosnoj dobi žene se postižu najbolji rezultati, a kad se smatra da VTO nema smisla?
Kod žena, nažalost, postoji biološki časovnik i optimalno vreme za začeće. Smatra se da se najbolji rezultati za VTO postižu između 25. i 40. godine života. Od 40. do 48. godine rezultati su nešto slabiji.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko, u proseku, traje postupak – od početka terapije do samog čina veštačke oplodnje?
Od trenutka kada partneri odluče da uđu u program za VTO, znači da prođu obavezne, prethodno navedene preglede, stimulacije, i samog čina veštačke oplodnje, prođe oko mesec i po do dva.

Da li se ženski organizam posle „hormonske bombe“ može u potpunosti vratiti u normalno stanje?
Ako se poštuje jasan i precizan protokol za VTO, urade sve neophodne analize i dijagnostički postupci, odredi adekvatna i individualna doza hormona, onda su rizici po zdravlje žene svedeni na minimum.

Šta statistike kažu o uspešnosti vantelesne oplodnje?
Procenti uspešnosti su raznoliki, a kreću se u širokom dijapazonu od 30 do 85, u zavisnosti ko i na kolikoj populaciji ih radi. Bitno je reći da je svaki par individualna procena i da je tu uključeno mnogo faktora. Nesporno je da veliku ulogu ima veština tima doktora, ali i želja, istrajnost i poverenje u lekara koji vas
vodi kroz program.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko vremena treba da prođe od neuspele veštačke oplodnje do novog pokušaja?
Ako se veštačka oplodnja završi neuspehom, do novog pokušaja trebalo bi da prođe tri meseca.

Kada žena na ovaj način ostane u drugom stanju, posle koliko vremena može da odahne, tj. da ne brine više od „obične“ trudnice?
Svaka trudnoća, kao i trudnoća iz VTO, prirodno je i normalno stanje žene. Kontrole su redovne, u dogovoru sa doktorom, a trudnice bi trebalo da uživaju u svojoj trudnoći i čekaju najlepši trenutak u životu.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: