“Dešifrujte” kašalj svog deteta

by | septembar 10, 2013

Dečji kašalj uvek zabrinjava roditelje, naročito ako mališan dobija napade usred noći. Ali, znajte da kašalj često samo zvuči strašno a, zapravo je u najvećem broju slučajeva reč o sasvim bezazlenoj pojavi. Treba znati da je to zaštitna reakcija organizma koji refleksno pročišćava disajne puteve od šlajma i drugih izlučevina.

kasalj

MALA FOKA

Vrsta kašlja: suv, dubok i atipičan, obično se javlja usred noći… Ovaj kašalj prati zvuk koji podseća na oglašavanje foke.

Šta treba da uradite: Sedite sa detetom oko pet minuta u kupatilu ispunjenom parom (vlaga će stimulisati spuštanje sluzi iz pluća i ublažiti kašalj). Tokom noći obavezno otvorite prozor u spavaćoj sobi (svež vazduh ublažava otok sluzokože disajnih puteva) i izbegavajte upotrebu klima-uređaja. Ipak, ako se kašalj pogorša, ili dete otežano diše, odmah pozovite lekara. U tom slučaju, mališanu je verovatno potreban lek protiv upale. U suprotnom, kašalj će se povući nakon tri-četiri dana.

Članak se nastavlja posle reklama

MNOGO SLUZI

Vrsta kašlja: zreo, bez ubrzanog ili otežanog disanja i pratećih pištavih zvukova.

Šta treba da uradite: Čistite nosić svog deteta što češće, jer slivanje sluzi iz nosa u ždrelo podstiče kašalj. Kod beba i male dece, koja ne mogu sama da izduvaju nosić, koristite kapi za nos i pumpicu (aspirator) za izvlačenje sluzi. Naravno, pre upotrebe bilo kojeg medikamenta, posavetujte se sa pedijatrom. Ukoliko ni nakon nedelju dana ne dođe do poboljšanja (nosić je i dalje zapušen a kašalj ne prestaje), obratite se lekaru. Uporni simptomi mogu da ukažu na sinusitis (bakterijska infekcija sinusa, koja se razvija iz obične prehlade) ili upozoravaju alergiju, astmu i upalu pluća.

Članak se nastavlja posle reklama

OTEŽANO DISANJE

Vrsta kašlja: suv, pri čemu dete, u nastojanju da dođe do vazduha, otežano diše.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta treba da uradite: Pozovite lekara ukoliko nakon nedelju dana kašalj vašeg deteta postane još intenzivniji. Bebe obično moraju da budu hospitalizovane zbog kontrole kašlja i oslobađanja sluzi iz grla. Bolest se leči antibioticima, mada ova vrsta kašlja (pertusis) može potrajati nedeljama, čak mesecima.

KAŠALJ NAKON OBROKA

Vrsta kašlja: uporan, javlja se uvek posle jela i postaje još intenzivniji kada je dete u ležećem položaju.

Šta treba da uradite: Obratite se lekaru ako se kašalj ne povuče nakon dve nedelje. U tom slučaju pedijatar će vam verovatno savetovati da držite bebu u uspravnom položaju bar pola sata nakon obroka, kao i podizanje uzglavlja na krevetiću. Medikamenti, koje može da prepiše samo lekar, takođe će držati pod kontrolom simptome refluksa.

ZVIŽDANJE U GRUDIMA

Članak se nastavlja posle reklama

Vrsta kašlja: Uporan, uz propratni zvuk sličan zvižduku, praćen otežanim disanjem, obično traje duže od deset dana. Stanje se posebno pogoršava tokom noći ili ako je dete izloženo polenu, hladnom vazduhu, prašini, dimu ili ako se našlo u blizini životinja.

Šta treba da uradite: Ako se bolest javi u blažem obliku, simptom astme obično je hronični kašalj. Za postavljanje prave dijagnoze neophodan je lekarski pregled u toku kojeg pedijatra treba da obavestite o svim slučajevima alergija, astme ili ekcema u porodici (ako ih ima), jer to povećava rizik da i vaše dete oboli.

GRLENI KAŠALJ

Vrsta kašlja: hrapav, javlja se u jednakim intervalima, može da bude suv ili zreo.

Šta treba da uradite: Obratite se lekaru ako telesna temperatura vašeg deteta prelazi 38 stepeni C, ukoliko uporno povraća, ima proliv ili odbija da jede i uzima tečnost. Lekar će, pre svega, preporučiti metode za sprečavanje dehidratacije. Da biste sprečili da dete oboli od gripa, raspitajte se kod pedijatra o vakcinaciji protiv ove bolesti. Eksperti posebno preporučuju vakcinisanje dece uzrasta od šest do dvadeset tri meseca jer su u ovom uzrastu mališani naročito podložni komplikacijama koje uzrokuje grip. Važno je naglasiti da ova vrsta infekcije može da se javi u svako doba godine, mada je češća s proleća i jeseni.

Članak se nastavlja posle reklama

BRONHITIS

Vrsta kašlja: potmuo, obično ga prati ubrzano, kratko i otežano disanje.
Ostali simptomi: Kod deteta se najpre javljaju tipične tegobe koje prate prehladu, kao što su kijanje, zapušen nosić i povišena temperatura (obično traju oko nedelju dana). Osim toga, mališan postaje bezvoljan a kada diše čuje se propratni zvuk.

Šta treba da uradite: Pozovite lekara čim primetite da se vaše dete bori za dah ili je nervozno kada treba da jede ili pije. Ponekad je neophodna i hospitalizacija radi primene adekvatne terapije. Ukoliko su simptomi blagi, a dete nema većih problema sa disanjem, dovoljno je da mu dajete dosta tečnosti i obezbedite svež vazduh u sobi u kojoj spava.

Autor: Life Content

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: