Dojenje poboljšava razvoj mozga deteta
Odavno se zna da dojenje donosi dugačak spisak zdravstvenih prednosti za bebu, ali i za samu majku: ono štiti majčino srce jer snižava rizik od srčanog udara, održava pritisak majki niskim, obogaćuje bebin želudac dobrim bakterijama, štiti mališane od astme i sprečava infekcije kod beba. Sada su američki istraživači dokazali kako majčino mleko omogućava 30 odsto veći razvoj mozga beba.
Koristeći magnetnu rezonancu mozga, stručnjaci su analizirali mozgove ukupno 133 bebe rođene u isto vreme i iz sličnih porodica koje su od najranijih dana hranjene majčinim mlekom i uporedili ih sa mozgovima beba koje su jele „iz flašice“. Ustanovili su da dojena deca imaju očiglednu prednost nad drugim vršnjacima.
Naime, deca koja su samo hranjena majčinim mlekom barem tri meseca imaju 30 odsto više rasta u ključnim delovima mozga zaduženim za jezik, emocije i razumevanje. Tačnije, kod njih je primeećen najbrži rast mijelinatizovane bele materije, tkiva bogatog živcima koji povezuju različite delove mozga odgovorne za učenje. S druge strane, bebe koje su jele formulu imale su najmanje bele materije.
Što su duže dojene, to su mozgovi beba bili razvijeniji, pogotovo delovi mozga vezani za kretanje i koordinaciju.
Naučnici su bili zapanjeni ovim rezultatima, i zaključili da je dojenje, posmatrano u sklopu svih dokaza i istraživanjima, apsolutno dobrobitno.
Izvor: Ordinacija.hr