Kako olakšati letnje vrućine u trudnoći?

by | jul 9, 2012

Tokom trudnoće, temperatura našeg tela nešto je viša od uobičajene, pa trudnice osećaju sve loše posledice toplijeg vremena. Evo šta treba da imate na umu tokom letnjih meseci ukoliko vam je „vruće za dvoje“. 

Previsoke temperature i dehidratacija mogu biti vrlo opasni za trudnice, jer mogu izazvati neke opasne reakcije, poput nesvestice, bolnih grčeva, umor, malaksalost, ali i toplotni udar.

Beba je vrlo osetljiva na promene u majčinom krvnom pritisku, pa kada kr počne sporije da teče to može da ima loše posledice po bebu. Istraživanja su pokazala da vrućina u sauni ili u džakuziju loše utiče na razvoj bebe, pa stoga budite oprezni i sa letnjim vrućinama.

  • Za početak, izbacite tamnu odeću i odeću od teških materijala iz garderobera. Izbegavajte elastične pantalone i helanke, a nosite odeću od prirodnih materijala poput pamuka i lana. Birajte odeću pastelnih i svetlih boja.
  • Kada ste napolju, kožu od sunca zaštitite kremama sa visokim zaštitnim faktorom (30 i više).
  • Pijte dosta tečnosti: vodu, prirodne voćne sokove i mleko.
  • Izbegavate bilo kakav oblik previše naporne fizičke aktivnosti. Najbolje je da se bavite plivanjem, jer osim što rashlađuje, rasterećuje kičmu i zglobove.
  • Još jedan način na koji se možete rashladiti je disanje. Disanjem izbacujete vrućinu, pa pripazite na ritam disanja, da ne bude ni prebrz, ni prespor.
  • Jedan od problema od kojih pate trudnice je oticanje nogu i ruku. Da biste to ublažili, lezite svakog dana 30-60 minuta sa nogama na uzvišenoj površini. Probajte to da radite i noću. Nosite udobne cipele, a slobodno uzmete pola broja veće. Nemojte predugo stajati na jednom mestu i izbegavajte usku odjeću.
  • Osećaj vrućine vas može pratiti i nakon porođaja, čak do šest sedmica, jer vam je nivo hormona i dalje visok i imate povišene količine tečnosti i i masnoća u telu. Zato se i nakon porođaja pridržavajte ovih saveta.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: