Najlepše je đačko doba. Ili?Šta bi svaki roditelj trebao da zna o stresu kod dece

by | septembar 14, 2011

Kao i odrasli, deca različito reaguju na stres zavisno o svom godištu. Naučite kako da prepoznate znakove i uzroke ovog problema kod dece.
Kada je u pitanju nervoza kod dece, mlađi školarci verovatno neće moći da objasne svoja osećanja, za razliku od onih starijih koji znaju tačno što im smeta i zašto (iako nema garancije da će tu informaciju i podeliti s roditeljima).

U većini slučajeva, strah, teskoba i stres kod dece menjaju se ili nestaju tokom godina. Na primer, deca koja su pohađala vrtić a pritom osećala nervozu zbog odvajanja mogu u školi da postanu jako prilagodljivi. Učenici nižih razreda koji se boje mraka ili čudovišta odrastaju u decu koja vole priče o duhovima.

Jednom kada roditelj odredi da li je ono što deca osećaju samo privremeno stanje ili je reč o puno većem i dubljem problemu, mogu pronaći načine da pomognu deci da se nose sa stresom.
Promene u ponašanju uobičajeni su znakovi koji ukazuju da je dete pod stresom. Neki od uobičajeni znakova su:

• Žaljenje na bolove u stomaku ili glavobolje
• Problemi sa spavanjem ili koncentracijom
• Promene ponašanja poput česte neraspoloženosti, impulsivnosti ili potrebe da stalno bude uz vas
• Stvaranje navika poput grickanja noktiju
• Želja za izbjegavanjem škole ili strah da u školi ne upadne u probleme

Članak se nastavlja posle reklama

Uobičajeni uzroci dečjeg stresa

Izvori nekada mogu biti spoljašnji, poput problema u školi, promene u porodici ili svađe s prijateljima. Osećaj nervoze može biti uzrokovan i dečjim osećajima ili pritiscima, poput želje za boljim uspehom u školi ili uklapanjem u društvo. Neki od uobičajenih uzroka stresa kod dece uključuju:
• Velike promene u porodici. Velike životne promene poput razvoda, smrti, preseljenja, pa čak i rođenja brata ili sestre. Te stvari kod vašeg školarca mogu uzdrmati osećaj sigurnosti, te ih zbuniti. Na primer, novi brat ili sestra mogu u vašem detetu izazvati osećaje izdaje i ljubomore. Smrt člana porodice, bake, deke ili nekoga bliskog porodicii, može stvoriti zbunjenost i tugu, kao i stres.
• Previše obaveza. Ako dete stalno trči s jedne aktivnosti na drugu, moglo bi da oseća stres, posebno ako je tip deteta koje s vremena na vreme treba malo mira i vremena za sebe.
• Pritisak koji sami sebi nameću. Puno dece može da bude nervozno jer žele dobre rezultate u školi. Žele da se uklope i budu prihvaćeni. Pritisak koji sami nameću posebno je uobičajen kod dece koja se boje grešaka ili da nešto neće dovoljno dobro uraditi .

Članak se nastavlja posle reklama

• Stres uzrokovan nečim u školi. Maltretiranje od strane školskih drugara ili zadirkivanja mogu postati problem kada deca krenu u školu. Čak i ako dete nije u klasičnom smislu maltretirano, pritisak da se uklope i postanu omiljeni može biti stresan. Za mlađe školarce nervoza zbog odvajanja može biti problem.
• Loše vesti. Novinski naslovi i televizijske vesti o prirodnim katastrofama, terorizmu i nasilju, mogu ih uznemiriti i uzrokovati stres. Kada dete čuje ili vidi loše vesti, moglo bi da postane zabrinuto da će se nešto loše dogoditi njima ili nekome koga vole.
Strašan film ili knjiga. Izmišljene priče mogu takođe da budu okidači stresa. Na decu obično utiču zastrašujuće i nasilne scene iz filmova ili odlomci u knjigama. Dok neki mogu da budu osetljiviji na medijske sadržaje od drugih – ono što plaši ili uznemiruje jedno dete možda ne utiče na drugo – dobro je znati šta utiče na vaše dete, limitirati nasilni sadržaj iz medija i držati se knjiga, filmova, videoigrica i ostalih sadržaja koji odgovaraju starosti deteta.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: