Nega i ishrana bolesnog deteta

by| jun 6, 2009

Sve je u redu dok je beba zdrava. Tada lepo sisa, spava punog stomačića, vesela je i čila. Međutim, kada se beba razboli, zapuši joj se nosić, povisi temperatura ili dobije proliv, potrebno je da se posebno neguje i hrani…

 

lepota i zdravlje boleno dete

 

Kod dojenčadi i male dece, KIJAVICA je uvek znak početka bolesti. Može da se radi o nekom oboljenju organa za disanje, ili početku druge dečje zarazne bolesti. Kijavica može da ima ozbiljne posledice: bronhitis, upalu pluća, anginu, upalu srednjeg uha i drugo.
I KAŠALJ treba da se smatra ozbiljnim znakom bolesti i zahteva da se što pre leči. Promuklost, promenjeni glas i plač deteta, najčešće su posledica oboljenja organa za disanje i nipošto se ne sme zapostaviti.
OSIPI na koži raznih boja i raznih oblika prate neke dečije zarazne bolesti: rubeole, varičele, male boginje i šarlah. Ove bolesti su često praćene komplikacijama i zato, čim lekar konstatuje o čemu se radi, dete treba odvojiti od ostalih i držati se uputstva lekara.
GRČEVI i trzaji mišića takođe mogu biti vrlo ozbiljni znaci nekog oboljenja, zato treba odmah pozvati lekara, čak i kada se ovi znaci naglo pojave i prestanu, i dete se čini prividno zdravim.
PROLIV ukazuje ne samo na poremećajn rada creva, nego i na izvesne zarazne bolesti. Proliv u svakom slučaju zahteva hitnu lekarsku pomoć.

Članak se nastavlja posle reklama

Smeštaj
Soba za smeštaj bolesnog deteta treba da bude provetrena i svetla, sa obaveznim roletnama na prozorima, kako bi mogla da se zamrači dok beba spava. Pored toga, sklonite zavese i tepih, jer su oni odlični „skupljači“ prašine, a u prašini se krije na hiljade mikroba i bakterija koje vaše dete udiše. Ukratko, sklonite sve što skuplja prašinu da biste mogli lako da održavate čistoću u bebinoj sobi.

Ležaj
Bebin krevetić smestite na mesto zaklonjeno od sunca i promaje. Odmaknite ga od zida da biste mogli da priđete detetu sa svih strana. Ispod čaršava obavezno stavite gumenu podlogu, jer prehlađeno dete češće piški, pa može da se dogodi da mokraća probije na čaršav. Ukoliko dete ima povišenu temperaturu, nemojte ga pretopljavati. Dovoljno je da ga, u skladu sa temperaturom vazduha, pokrijete mekanim pokrivačem uvučenim u pamučnu navlaku.
Ishrana
Za pripremanje hrane bolesnom detetu, odvojite nekoliko posudica koje neće upotrebljavati drugi ukućani, naročito ostala deca. Za hranjenje pripremite: čašu, šoljicu, tanjirić, kašičicu, kao i iskuvane flašice i cucle za odojče.
U zavisnosti od vrste bolesti, zavisiće i način ishrane deteta. U dogovoru sa lekarom, mama će napraviti jelovnik kojeg će se pridržavati sve dok dete ne ozdravi. To je veoma važno, jer se pravilnom ishranom mogu ublažiti simptomi bolesti. Postoje i takva oboljenja kod kojih nije potrebno menjati način ishrane. Na primer, ako dete dobije rubeolu i pri tom nema povišenu temperaturu, dovoljno je da mama obrati pažnju na negu kože. U svakom slučaju, kod pojave bilo koje bolesti, nemojte da zaboravite da pitate pedijatra kakvu hranu beba sme da jede. To se, naravno, ne odnosi na bebe koje samo sisaju.

Higijena
Održavanje higijene bolesnog deteta je od velike važnosti. Bolesno dete treba svakog dana potpuno oprati na krevetu ili u kupatilu, osim ako su u pitanju osipne bolesti i ako lekar ne kaže drugačije. Presvlačiti se mora kad god je to potrebno, npr. kad dete povraća, upiški se ili uprlja hranom. Veliku pažnju treba povesti o nezi kože, čišćenju, zaprašivanju puderom, mazanju uljem i lekovitim kremama… Bolesnom detetu svakodnevno treba isprati usta kamilicom, a ako ima zubiće, obavezno treba voditi računa o njihovoj higijeni. Svakog dana mu treba iščetkati kosicu, a bar jednom nedeljno je treba oprati.

Članak se nastavlja posle reklama

Razonoda
Razonoda je sastavni deo nege i postupanja s bolesnim detetom. Ako stanje deteta nije teško, a potrebno je duže mirovanje i ležanje u krevetu, detetu će biti dosadno. Zato mu tokom dana treba obezbediti razonodu u skladu sa njegovim uzrastom. To može biti čitanje dečijih knjiga, razgledanje slika, zabava šarenim papirima, crtanje drvenim bojicama i slično. Dok mama obavlja kućne poslove, dete može da se razonodi gledanjem nekog dečijeg filma ili drugometražnog crtaća. Kada se radi o sasvim malim bebama, one veći deo dana prespavaju, a dok su budne, treba im posvetiti pažnju i nežnost. Bolesno će dete uz igru lakše podneti bolest i ležanje u krevetu.

Ništa na svoju ruku!
Promene na bolesnom detetu majka može da uoči dok ga hrani, pere, presvlači, vodeći računa o raspoloženju deteta, izgledu njegove kože, lica i očiju. Bolesno dete je „kenjkavo“, oči su mu suzne, odbija da jede, često menja raspoloženje, traži da se nosi… Čim primeti neki od ovih simptoma, a pre pojave sekreta, kašlja ili povišene telesne temperature, mama treba da odnese dete kod lekara. Nemojte detetu davati lekove na svoju ruku ili po preporuci nestručnih lica, već samo u dogovoru sa lekarom. Na svoju ruku detetu možete davati limunadu ili blagi biljni čaj obogaćen vitaminom C. Vodite računa da lek držite van domašaja deteta! Sirupi i antibiotici za decu su slatkastog ukusa, pa može da se dogodi da dete popije celu flašicu, što bi moglo ozbiljno da naruši njegovo zdravlje.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Bakini recepti za zaustavljanja proliva

 

Ruski čaj sa saharinom
Pola kašičice ruskog čaja, prelijte litrom kipuće vode, ostavite da stoji nekoliko minuta, a zatim ga procedite kroz gustu cediljku i zasladite sa nekoliko tableta saharina. Dajte detetu (starijem od devet meseci) nekoliko kašičica čaja na svakih pola sata.

Dijetalna papica od šargarepe
U pola litra vode kuvajte 250 g očišćene i oprane šargarepe, dok sasvim ne omekša. Dodajte pet g soli (trećina kafene kašičice), a po potrebi dodajte još malo vode. Kuvana šargarepa se pasira kroz sito ili mikserom i daje detetu kašičicom kada se ohladi.

Pirinčano „mleko“
U litar hladne vode stavite pet punih supenih kašika, dobro očišćenog i opranog pirinča. Stavite na šporet, pa od trenutka kada voda provri, kuvajte još jedan sat. Posle kuvanja, još toplo „mleko“ procedite kroz gusto sito i propasirajte. Nemojte dodavati ni soli ni šećera.

Članak se nastavlja posle reklama

Pirinčano „mleko“ sa suvim smokvama
Na 100 g pirinčanog „mleka“ (voda u kojoj se kuvao pirinač), stavite pola kašičice mlevenih suvih smokava. Mlevene smokve razmutite u maloj količini hladnog pirinčanog „mleka“, pa stavite na vatru da iskipi. Smesu morate stalno da mešate, jer lako zagori. Ohladite, pa dajte detetu nekoliko puta na dan.

Strugane sirove jabuke
Za ovu dijetu, koja se odnosi na bebe starije od šest meseci, uzimaju se zdrave jabuke, dobro se operu, oljušte i izrendaju na trenici. Po potrebi, narendane jabuke možete da zasladite saharinom.

Dada Bakić

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: