Od glave do pete

by| mart 17, 2011

Ima li lepšeg prizora od tek okupane bebe umotane u mekani peškir? Da li ima nešto što miriše lepše od malog, mekanog ”paketića”? Sve mame se slažu: definitivno nema! Otkrivamo vam osnovna pravila za negu osetljive bebine kože.

Jao, temenjača!
Iako je koža kod većine beba dobro ”podmazana”, ima i onih čija je koža suva, a na njihovoj glavi po pravilu se pojavljuje temenjača. Mnoge mame misle da je u pitanju perut, pa pokušavaju da se reše te napasti, a zapravo se radi o temenjači, protiv koje ništa ne treba preduzimati. Ako vam lekar kaže da bi trebalo da odstranite temenjaču, biće dovoljno da ”napadnute” delove glavice namažete bebi-uljem.
Savet + Nemojte pokušavati da ”oljuštite” temenjaču, jer će ispod nje ostati ranice koje mogu da se inficiraju.

Kupanjac
Bebe ne treba svakog dana kupati od glave do pete, dovoljno je to učiniti 3-4 puta nedeljno, dakle, svakog drugog dana. Međutim, postoje delovi bebinog tela koji moraju da se peru i čiste nekoliko puta na dan. To je, pre svega, područje oko piše i guze, i ono zahteva temeljno čišćenje svaki put kada beba isprlja pelenu, dakle, pre nego što joj stavite čistu pelenu. Bebino lice, takođe, treba svakodnevno prati, jer se nakon sisanja mleko skuplja oko usana, predstavljajući pravi ”rasadnik” za bakterije. Ako primetite sitne bele tačkice na bebinim obrazima i po nosiću (nalik na rosu), nemojte da paničite. U pitanju je potpuno bezazlena pojava koja će za nekoliko nedelja nestati sama od sebe.

Nežna guza
Guza se neće zacrveneti ako se pelene redovno menjaju, a cela ”pelenska regija” redovno pere i maže zaštitnom kremom. Međutim, ako koristite platnene pelene, perite ih ekološki ispravnim deterdžentom i nemojte da stavljate omekšivač u vodu za ispiranje. Neke bebe su alergične na hemijske supstance, pa se ojedu, iako ih mame redovno presvlače. Ako koristite vlažne maramice za čišćenje bebine guze, proverite da li sadrže alkohol, parfem ili neku drugu iritirajuću supstancu.

Baby manikir
Mnoge bebe se rađaju sa prilično dugačkim noktima na prstićima ruku. Nabavite specijalne makazice sa zaobljenim vrhom i redovno ih secite, da se beba ne bi kojim slučajem ogrebala po licu. Ovaj posao najlakše ćete obaviti posle kupanja, jer tada su noktići veoma mekani i lako se seku. Ako je beba nemirna, a vi se plašite da je ne povredite, obavite ovaj ”delikatan” poslić nakon sisanja – kada bude čvrsto zaspala.

Članak se nastavlja posle reklama

Paperje na glavi
Tokom prva tri meseca bebinog života nije potrebno da joj perete kosicu šamponom za bebe. Sasvim je dovoljno da joj kosicu isperete mlakom vodom. Kasnije, kada beba malo poraste, možete početi da je perete specijalnim blagim šamponom koji ne nadražuje kožu glave niti sluzokožu očiju. Pošto se mnoge bebe uplaše kada im se sipa voda na glavu, izbegavajte takav način pranja kosice. Umesto toga, pokvasite peškirić mlakom vodom, pa njime blago izmasirajte bebinu glavicu. Obrišite suvim i mekim peškirom, blago tapkajući.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: