Otkrijte talenat svog deteta

by| mart 27, 2011

Oči mu sijaju od sreće ako uspe da pokrene igračku? Kao mačka se popne na tobogan sa suprotne strane? Otkrijte tajnu ponašanja svog deteta – možda je upravo u njoj zapisana njegova budućnost…

Pre ili kasnije, svaki roditelj se zapita za šta je talentovano njegovo dete. Ako obožava da slaže kockice, razmišljamo o tome da li će možda postati arhitekta. Voli da udara u ksilofon? Ma, rođeni je muzičar! Ali, da li je zaista moguće odrediti sklonosti deteta u najranijem uzrastu? Hauard Gardner, psiholog i profesor neurologije na bostonskom univerzitetu, smatra da je svako dete jedinstveno i da ima sopstveni odnos prema svetu. Ovaj naučnik je razvrstao dečja interesovanja u osam kategorija koje čine osnovu njegove teorije o mnogostrukim inteligencijama. Blagodeti raznovrsnosti Tokom osamdesetih godina u Americi je postojao pomodan običaj da se deci meri IQ. Gardner smatra da je ovaj sistem neprimeren, pre svega zbog toga što se zasniva na logičko-matematičkim principima, dok se inteligencija deteta, baš kao i odraslih, ispoljava različitim veštinama. Ovaj psiholog bio je prvi koji je te veštine razvrstao u osam kategorija: lingvističku, logičko-matematičku, prostornu, muzičku, naturalističku, egzistencijalnu i unutrašnju.

Prepoznajte veštine

MALA PRIČALICA

Lingvističko-verbalna inteligencija primećuje se kod deteta čiju pažnju posebno zaokupljaju priče i bajke. Ovo dete nije zainteresovano samo za slušanje, ono postavlja pitanja pokušavajući da sazna nešto više o fabuli, a kada savlada priču, ono je i samo prepričava. Voli da priča o događajima u vrtiću ili sa igrališta, a kada ga navedemo da nešto opiše, ono se služi maštom, pa dodaje i nepostojeće detalje. Svi ovi znakovi ukazuju na lingvističke sklonosti.
Kako ga podsticati?
Slušajte pažljivo šta vam govori. Obraćajte mu se jasnim jezikom, čitajte mu knjige i objašnjavajte mu sve što vas pita. Lingvistički obdareno dete usvaja verbalne informacije i veoma ih brzo pretvara u instrumente izražavanja.

NEUMORNO SKAČE
Dete koje je stalno u pokretu iskušava sopstvene motorne sposobnosti. Za razliku od “pričalice” ovi mališani više se služe gestovima nego rečima. U stvari, sve što objašnjavaju upotpunjuju nekim pokretom. Vole da se prevrću preko glave i u stanju su to da čine do iznemoglosti. Skaču po krevetu i nikada nemaju mira (osim kada spavaju). Sve ovo ukazuje na činjenicu da ovakvo dete koristi svoje telo kao glavni instrument izražavanja.
Kako ga podsticati?
Nemojte ga sputatvati, već ga pustite da se što više kreće. Stavite jastuke na pod, pa ga pustite da se prevrće do mile volje. Kada gledate crtać ili mu pričate bajku, zamolite ga da vam pokretima opiše radnju. Ko zna, možda u njemu “čuči” nova baletska ili gimnastička zvezda?

MALI AJNŠTAJN
Rođeni matematičar uspeva da fokusira problem i skoro uvek nalazi novi način da reši problem. Naravno, ovde nije reč o brojevima i matematičkim operacijama, već o mentalnoj fleksibilnosti, intuiciji i sposobnosti percepcije. Dete talentovano za matematiku boji medvediće u ljubičasto i, umesto zvezda, na nebu crta ribe ili brodove. Kod njega je sve obrnuto od logičnog.
Kako ga podsticati?
Nemojte ispravljati njegovu “naopaku” logiku, već ga podstičite da vam objasni zbog čega je nacrtalo drvo naopačke ili je obojilo lišće roza bojicom. Videćete, njegov pogled na svet razlikuje se od vašeg, ali je svojstven osobama koje su talentovane za matematiku i fiziku.

Članak se nastavlja posle reklama

PILOT ILI CRTAČ STRIPA?
Prostorna inteligencija tipična je za mališane koji uspevaju precizno da odrede prostor posmatranjem. Oni pamte detalje iz svoje okoline i dosledno ih prenose na papir. Na crtežima ove dece kuća i drvo nikada neće biti veći od ljudi, a put od vrtića do kuće upamtiće do detalja. Osim toga, ova deca mnogo više vole stripove i slikovnice od knjiga.
Kako ga podsticati?
Svaki put kada posetite neko novo mesto, zamolite dete da vam detaljno opiše šta je zapamtilo. Vodite ga u pozorište lutaka, podstičite ga da crta ono što je tamo videlo i navedite ga da slaže “farmu”, “zoološki vrt” ili neku drugu igru u kojoj je potrebno postaviti predmete na tačno određeno mesto.

LJUBITELJ PRIRODE
Naturalistička inteligencija je među poslednjima koje je Gardner izdvojio. Ona podrazumeva razumevanje prirode i primećivanje njene posebnosti. Mališani predodređeni za prirodne nauke od najranijeg detinjstva primećuju promene u prirodi i interesuju se za biljke i životinje.
Kako ga podsticati?
Ako primetite da se vaše dete odlično oseća okruženo domaćim životinjama, da primećuje različitosti u biljnom i životinjskom svetu, verovatno ima razvijenu naturalističku inteligenciju. Vodite ga u park, pokazujte mu različite vrste biljaka, kupujte mu enciklopedije sa životinjskim vrstama.

POZNAJE SEBE, RAZUME DRUGE
Dete sa razvijenom unutrašnjom inteligencijom druželjubivo je i prilagodljivo, ali se češće igra samo nego sa drugima. Njemu je bitnija vrsta igre od društva. Ovde nije reč o introvertnom detetu, budući da ono ume da izrazi sopstvena osećanja. S druge strane, postoje i deca sa razvijenim sklonostima za odnose među članovima grupe. Ona su najčešće vođe, odlučuju o tome koja igra će se igrati, raspoređuju ostalu decu dodeljujući im zadatke. Međutim, ona to postižu kao dobri posmatrači, tako što određene veštine savladaju pre svojih vršnjaka
Kako ga podsticati?
Ako je vaše dete okrenuto sebi, podstičite ga u igrama u kojima će ono uspeti da izrazi svoju posebnost: neka slaže kockice ili pravi oblike od plastelina, a zatim zajedno komentarišite rezultat njegovog rada. Ako je pak okrenuto grupi, forsirajte druženje sa drugom decom. Posmatrajte dete i uočite njegov organizatorski talenat.

Članak se nastavlja posle reklama

MUZIČKI TALENAT
Deca već sa dve godine ispoljavaju talenat za muziku. Njega je najlakše uočiti jer ova deca, za razliku od netalentovane, plešu, skaču, pevuše i tapšu ručicama kad god začuju muziku. Osim toga, ako gledate crtani film, dete će pre zapamtiti muzički džingl ili naslovnu pesmu nego radnju filma.
Kako ga podsticati?
Veoma lako: puštajte mu dečje pesmice, podstičite ga da nauči reči i da interpretira melodiju. Kupite mu ksilofon ili neki drugi dečji muzički instrument, pa zajedno osmislite kućne koncerte.

MALI FILOZOFI
Egzistencijalna inteligencija razvijena je kod dece koja stalno postavljaju pitanje: “Zašto?”. Njima nije dovoljno reći da zeka voli da jede šargarepu, već im morate objasniti i zbog čega je to tako. Često ćete začuti pitanja poput: “Mama, gde živi Bog?” ili “Šta se nalazi iza oblaka?”.
Kako ga podsticati?
Naoružajte se smislenim odgovorima i pokušajte da odgovorite na sva detetova pitanja. Međutim, izbegavajte upotrebu fraza i stereotipnih odgovora, jer njima nećete zadovoljiti mališanovu znatiželju. Provera sposobnosti Ako vaše dete ima godinu dana i pažljivo sluša priče, unapred pokazuje likove i pokušava tačno da reprodukuje određene reči, ono poseduje lingvističke predispozicije. Ako vaš mali nemirko već sa dve-tri godine uspeva da se popne stepenicama naizmenično koristeći obe noge, održava se na triciklu i pokušava da okreće pedale, njegove motoričke sposobnosti naprednije su od onih koje poseduju njegovi vršnjaci, što znači da poseduje sklonost ka fizičkim aktivnostima. Ako vaše dete ima tri godine i uspeva samo da složi puzle od 20 i više delova, prepoznaje ulice i seća se putanje zajedničkog kretanja, najverovatnije poseduje sposobnost lakog savladavanja prostora.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako u uzrastu od tri godine vaš mališan uspeva sam da složi šine voza i donosi zaključke na neočekivani način, on zapravo pokazuje sklonost ka matematici. Deca koja u uzrastu od tri-četiri godine pokazuju određenu dozu drskosti prema odraslima i prepotencije prema vršnjacima, ono nije tvrdoglavo, već ima odličnu intuiciju. Ako vaš mališan već u trećoj godini prepoznaje sve reklamne džinglove i stalno ih peva – ne samo da je nadaren za muziku već i za strane jezike.

Izvor:  mojabeba.rs

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: