Razotkrivamo: Šest najčešćih zabluda o PILULI!

by| oktobar 7, 2009

istina o piluli za kontracepciju


Krajem 60-ih godina prošlog veka revolucija oralne hormonske kontracepcije, poznatije kao „pilula“, podelila je pripadnice lepšeg dela čovečanstva. Dok je za neke pilula bila simbol seksualnosti i slobodnog izbora, druge su smatrale da je to „protivprirodno, amoralno sredstvo koje oštećuje plodnost.

U međuvremenu se mnogo toga promenilo – žene su se polako izborile za potpunu ravnopravnost polova, svet je postao prijemčiviji za nove ideje, a tradicionalni obrasci ponašanja sve više se prilagođavaju savremenom tempu života. Pilula je najviše usavršavan lek od svog nastanka do danas i pruža efikasnu zaštitu od neželjene trudnoće. Iako ona ima odlične rezultate u regulisanju neurednih ciklusa, PMS-a i deluje na akne, zablude i mitovi o njoj opstaju i u velikoj meri utiču na odluku o (ne)upotrebi pilule.

Američka organizacija za planiranje porodice Planned Parenthood Organization of America navodi šest najčešćih zabluda o hormonskim oralnim kontraceptivnim sredstvima.


Članak se nastavlja posle reklama


Mit br. 1
Kontraceptivne tablet ne pružaju potpunu zaštitu od trudnoće

ISTINA:  Po nedavno sprovedenim istraživanjima, ako se kontraceptivna tableta uzima korektno i konstantno, manje od 1% žena ostaće u drugom stanju.
Upotreba kontraceptivnih tableta vrlo je jednostavna. Ako se radi o samom početku (prvoj kutiji), prva pilula pije se prvog dana menstrualnog ciklusa. Treba izabrati tabletu označenu danom u nedelji koji odgovara danu u kojem se počinje uzimanje pilula (recima, tog dana je sreda – pronaći tabletu označenu sa „sr“). Ukoliko prati strelice, žena će uvek znati da li je tog dana popila tabletu. Pilule se uzimaju 21 dan, uvek u približno isto vreme (to može biti ujutro ili uveče). Potom sledi pauza od 7 dana, posle čega se (8. dana) počinje sa sledećom kutijom (više nema vezivanja za prvi dan menstrualnog ciklusa, već se samo prati ritam: 21 dan se uzimaju, 7 dana se ne uzimaju). Ukoliko je pacijentkinja pravilno informisana, postoje i načini da se „premoste“ eventualne greške, odnosno propuštene tablete. Zbog toga jeuvek korisno sačuvati uputstvo za upotrebu a ako to nije slučaj – treba se obratiti lekaru.

Mit br. 2
Svakih 9 meseci treba praviti pauzu u uzimanju kontraceptivnih tableta

ISTINA:  Ne postoji medicinski razlog za pauzu u uzimanju oralnih kontraceptiva jer to može da dovede do neželjene trudnoće. Prestanak, odnosno ponovni početak uzimanja kontraceptivnih tablet zahteva ponovnu adaptaciju, a pause umanjuju pozitivne efekte oralne hormonske kontracepcije.

Članak se nastavlja posle reklama

Mit br. 3
Žene se naglo ugoje i postanu izrazito maljave ako uzimaju kontraceptivne tablete

ISTINA: Kod nekih žena se tokom uzimanja kontraceptivnih tableta telesna težina povećava, a kod nekih se smanjuje. Pre svega, treba imati u vidu da se, ukoliko se unosi isti broj kalorija, s godinama prirodno „dobija u težini“.
Estrogena komponenta kontraceptivnih tableta može da uzrokuje privremeni efekat zadržavanja tečnosti koji deluje kao otečenost ili dodavanje u težini. Zahvaljujući inovacijama farmaceutske industrije, proizvedena je kontraceptivna tableta (u našoj zemlji registrovana pod imenom „Yasmin“) koja osim što pruža efikasnu kontracepciju, ima i pozitivan uticaj na kvalitet kože i kose, a eliminiše i „višak“ tečnosti iz organizma. Iako je mišljenje da žene omaljave zbog uzimanja pilule duboko ukorenjeno u našoj sredini, pojedini oralni kontraceptivi imaju čak i suprotno, odnosno antiandrogeno dejstvo. Štaviše, preporučuju se u terapiji u slučaju pojačane maljavosti žena.


Članak se nastavlja posle reklama

Mit br. 4
Uzimanje hormonskih kontraceptiva izaziva rak

ISTINA:  Uzimanje hormonskih kontraceptivnih tableta ima zaštitni efekat u odnosu na karcinom jajnika i endometrijuma. Istraživanja su pokazala da hormonska kontracepcija štiti od karcinoma jajnika i endometrijuma. Takođe, većina eksperata smatra da njihovo uzimanje ne povećava rizik od nastanka karcinoma dojke. Tvrdnje da hormonska kontracepcija može da prouzrokuje karcinom jetre ili grlića materice, nisu dokazane dosadašnjim kontrolisanim kliničkim zapažanjima.

Mit br. 5
Uzimanje kontraceptivnih tableta može da uzrokuje infarkt, moždani udar i nastanak tromba

ISTINA:  Ne postoji povećanje rizika od infarkta miokarda i moždanog udara kod žena koje uzimaju kontraceptive a koje ne puše Kada je reč o nastanku tromboze, postoji neznatno povećanje rizika – od 5 do 20 na 100.000 žena godišnje.

Mit br. 6
Kontraceptivne tablete mogu da prouzrokuju oštećenje ploda ukoliko žena zatrudni tokom uzimanja pilule

ISTINA: Kontraceptivne tablete ne uzrokuju oštećenje ploda, niti na bilo koji način utiču na zdravlje budućeg deteta, čak i ako žena zatrudni tokom njihovog uzimanja. To je potvrđeno brojnim istraživanjima i kliničkim zapažanjima.
Poreklo ovih zabluda potiče iz pogrešno protumačenih neželjenih efekata jer se ne uzima u obzir činjenica da samo mali broj žena zaista doživi te negativne efekte. Neke zablude bazirane su na iskustvu pripadnica lepšeg pola koje su uzimale hormonske kontraceptive ranije generacije, sa visokom dozom estrogena i gestagena. Brojni eksperti smatraju da se znatno više informacija daje o negativnim efektima, odnosno riziku od uzimanja oralnih kontraceptiva, nego o njihovim pozitivnim stranama.
Kod negativnih pojava obično se radi o ženama koje su imale druga oboljenja I kojima se upotreba hormonske kontracepcije inače ne preporučuje s obzirom na povećani rizik. Neophodno je da se potencijalna korisnica potpuno upozna sa rizicima ali i pozitivnim stranama ove metode, da bi mogla da donese racionalnu odluku o njihovoj primeni.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: