Saveti za uspešno začeće

by| maj 6, 2010

Do planiranog začeća nekada dođe lako i brzo, međutim, nekada je potrebno i malo se potruditi. Evo kako.

ZacecePratite svoj menstrualni ciklus
Naučite da što bolje opažate signale koje vam šalje vaše telo. Na taj način ćete moći i više da utičete na svoju plodnost.

 

Mnogi parovi koji utvrđuju plodne dane metodom merenja bazalne temperature smatraju da je trenutak kada temperatura poraste idealan za oplodnju. To je pogrešno! Tada je prekasno jer je ovulacija već prošla.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Jajašce je spremno za oplodnju samo na dan ovulacije i još 12 do 18 sati nakon toga. Plodni dani počinju već od petog dana pre ovulacije jer spermatozoidi mogu da prežive najviše pet dana.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Redovno posećujte ginekologa
Uzrok neplodnosti neretko mogu biti i nelečene ili neprepoznate infekcije genitalnog trakta. Tako je, na primer, infekcija hlamidijom jedan od glavnih uzroka problema s jajovodima. Hlamidija je podmukla bakterija jer se teško prepoznaje.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Unosite dovoljno magnezijuma
Visoke doze magnezijuma (koji se nalazi u sojinom brašnu, pirinču, pšeničnim mekinjama, semenkama suncokreta, hlebu od integralne pšenice, sočivu, orasima i mineralnoj vodi obogaćenoj magnezijumom) povećavaju broj i pokretljivost spermatozoida.

Zato, muškarci, jedite orahe, pirinač punog zrna i pšenične mekinje.

 

ZaceceNormalizujte svoju telesnu težinu
Manjak ili višak kilograma neće direktno uticati na plodnost. Ipak, dve trećine žena čija telesna težina za 20 posto premašuje normalnu težinu, pati od poremećaja menstrualnog ciklusa.

 

Članak se nastavlja posle reklama

S istim se problemom susreću žene čija je težina za više od deset posto manja od idealne. Njihova tela na nepovoljne uslove tada reaguju izostankom ovulacije ili menstruacije.

 

Ne izlažite se stresu
Hormonalna ravnoteža je preduslov za plodne dane ciklusa. Stalna napetost i užurbanost traže preduzimanje konkretnih mera: žene koje su pod stresom često imaju povišene vrednosti prolaktina. Taj hormon, zadužen za proizvodnju mleka tokom dojenja, može sprečiti ovulaciju ili poremetiti usađivanje jajašca u materici.

 

Zaštitite se od rubeole
Na vreme proverite antitela na rubeolu i po potrebi se vakcinišite pre nego što ostanete u drugom stanju. Zaraza rubeolom u trudnoći može jako naškoditi bebi.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Preispitajte svoje prehrambene navike
Uravnotežena ishrana bogata vitaminima svakako će blagorodno uticati na vaš organizam, a samim tim i plodnost. Nedostatak folne kiseline može, na primer, znatno smanjiti izglede za začeće te povećati opasnost od urođenih anomalija.

 

Preventivno bi, odmah po prestanku uzimanja kontraceptivnih pilula, trebalo dnevno uzimati 0,4 miligrama folne kiseline. Gvožđe i jod su, takođe, važni za nerođeno dete. Ako vašem telu nedostaje vitamina E, jajašce se ne može ugnezditi u materici i vaše ga telo odbacuje.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Vitamin E nalazi se u semenkama suncokreta, pšeničnim klicama i čičkovom ulju. Za stvaranje spermatozoida nužni su vitamini C, E i B12.

 

Redovno spavajte
Zamena noći za dan može znatno da poremeti ciklus. Za plodnost je potrebna svetlost. Ako imate neredovno radno vreme ili radite noćne smene, pokušajte bar privremeno preuzeti više dnevnih smena.

 

Saveti za zaceceUradite test na toksoplazmozu
Zarazna bolest toksoplazmoza može ugroziti bebu u poslednjem tromesečju trudnoće. Žene koje u krvi nemaju antitela na tu bakteriju moraju tokom kasnije faze trudnoće da izbegavaju sve moguće prenosnike.

Članak se nastavlja posle reklama

 

To znači: odreći se sirovog i nedovoljno ispečenog mesa, sirovih kobasica i mlečnih sireva, dobro prati povrće i salate, ne raditi u bašti golim rukama i voditi posebnu brigu o higijeni pri kontaktu s mačkama.

 

Provetravajte prostor u kome živite
Koncentracija štetnih isparenja (nastalih, na primer, od boja za zaštitu drveta) koje negativno utiču na plodnost u zatvorenom prostoru je od 50 do 100 puta veća nego na otvorenom. Protiv toga se možete boriti redovnim provetravanjem prostorija i smanjenim grejanjem.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Pijte manje alkohola
Kontinuirano uživanje alkohola negativno utiče na stvaranje spermatozoida: alkohol smanjuje gustoću spermatozoida, a povećava udeo spermatozoida abnormalnog oblika. Uz to još i trajno smanjuje seksualnu želju. Ipak, čaša piva ili vina povremeno neće škoditi.

 

Prestanite s pušenjem
Nikotin može dovesti do mnogih smetnji u reproduktivnom traktu, pre svega kod žena. Čak i žene koje umereno konzumiraju cigarete u poređenju s nepušačima, imaju smanjene izglede za začeće. Zbog visoke koncentracije štetnih supstanci u tečnosti jajnih ćelija i u materičnoj sluzi, oplodnja može biti otežana.

 

Kafa samo u malim količinama
Šoljica do dve dnevno su prihvatljive – ne morate se odreći jutarnjeg zadovoljstva.

 

Oprezno s lubrikantima
Pri korišćenju lubrikanata izbegavajte one na bazi ulja. Većina lubrikanata utiče na vaginalno područje, može se dogoditi da spermatozoidi zbog smanjene pokretljivosti neće moći da stignu do jajovoda.

 

Održavajte testise hladnim
Plodnost muškarca uveliko zavisi od temperature. Dugotrajne vruće kupke, prečeste posete sauni, ali i preuske pantalone, mogu dovesti do pregrejavanja polnih žlezda i mogu da poremete proizvodnju spermatozoida.

 

Trudnoca

 

Smanjite unos lekova
Neki lekovi mogu negativno uticati na plodnost. Na primer, lekovi za kašalj i prehladu ne utiču samo na smanjivanje sluzi u nosu, već mogu isušiti i sluz polnih organa. Ako morate redovno da uzimate lekove, porazgovarajte o tome sa svojim doktorom.

 

Ne planirajte daleka putovanja
Ako želite da se u bliskoj budućnosti ostvarite u ulozi roditelja, ne treba da odlazite na daleka putovanja. S tim je povezano previše rizika: klimatske promene koje remete vaš menstrualni ciklus i bolesti koje se uglavnom leče antibioticima mogu biti prepreka trudnoći.

 

Tome pridodajte vakcinisanje protiv tropskih bolesti kao što je, na primer, malarija, koje predstavlja veliko opterećenje za vaše telo i stoga je zabranjeno pre trudnoće.

 

Izvor: Mondo

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: