Super načini da očuvate bebino zdravlje (Drugi deo)

by| maj 1, 2010

Nije na odmet da vas podsetimo na neke činjenice koje utiču na kvalitet bebinog zdravlja, a na koje ponekad zaboravljamo…


Pružanje ljubavi i pažnje, te zadovoljavanje svih bebinih potreba, od vitalnog su značaja za njen pravilan rast i razvoj. Međutim, brinuti o bebi tokom 24 časa dnevno sedam dana u nedelji nije nimalo lak zadatak. Ovi saveti pomoći će vam da bebi omogućite zdrav život i pružite joj maksimalnu zaštitu, a da istovremeno ostanete opušteni i (nadamo se!) bezbrižni.

 

Članak se nastavlja posle reklama

beba13. NE PRESKAČITE PREGLEDE!
Problemi s vidom, sluhom ili opštim razvojem bebe mnogo se lakše leče i koriguju ukoliko se rano otkriju. Zbog toga je važno da bebu redovno vodite na mesečnu kontrolu kod pedijatra sve do navršenih godinu dana. Nakon tog uzrasta, dovoljno je da posetite pedijatra dva puta godišnje (i u slučajevima kada je dete bolesno).

 

14. PODSTIČITE KRETANJE
Čim beba postane pokretna, podstičite je na fizičku aktivnost. Čak i u tom uzrastu (kada beba počne da puzi), razne vežbice pomažu jačanju njenog srca, razvoju pluća, gornjih i donjih ekstremiteta. Osim toga, dokazano je da fizički aktivniji mališani bolje spavaju od onih koji samo leže ili sede.

Članak se nastavlja posle reklama

 

15. REDOVNO MASIRAJTE BEBU
Masaža je višestruko korisna za vašu bebu. Ona poboljšava san, proces varenja, ublažava kolike i tonus mišića. U ovom broju možete pročitati (i videti) kako da pravilno masirate bebu.

Članak se nastavlja posle reklama

 

 

16. NEKA JEDE ŠTO VIŠE ZELENOG POVRĆA
Zeleno lisnato povrće kao što su prokelj, spanać, blitva i brokoli, bogato je kalcijumom i gvožđem, koji se iz ovih namirnica lako apsorbuju. Poznato je da su ovi minerali neophodni za pravilan razvoj bebinog skeleta i odbranu od anemije.

 

beba

Članak se nastavlja posle reklama

 

17. ČESTO IZVODITE BEBU NAPOLJE
Šetnja i izlaganje bebe svežem vazduhu odlični su načini da je zaštitite od zimskih prehlada, a to je istovremeno zabavna i opuštajuća aktivnost za oboje. Neke majke se plaše da izvode bebu po hladnom vremenu, što je pogrešno. Utoplite bebu i – pravac u šetnju (uostalom, bakterije ne mogu da opstanu na niskim temperaturama, zar ne?).

 

18. ŠTO ČEŠĆE MAZITE BEBU
Držanje bebe u naručju i privijanje uz telo odličan je način da se bolje upoznate i zbližite. Direktan kontakt kožom signal je koji bebi „govori“ da je voljena, željena i sigurna. Ta osećanja, verujte nam na reč, imaju bolje dejstvo od leka.

 

Članak se nastavlja posle reklama

beba

 

19. IZBEGAVAJTE SO
Nemojte da solite hranu koju dajete bebi, jer njeni bubrezi nisu dovoljno razvijeni da bi mogli da je prerade i izluče iz organizma. Takođe, nemojte bebi davati namirnice koje u sebi sadrže mnogo soli (tvrdi sir, šunka, slane grickalice i slično).

 

20. NE PRETERUJTE SA UTOPLJAVANJEM
Prvih šest meseci bebin organizam nije sposoban samostalno da reguliše telesnu temperaturu. Zato o tome vi morate voditi računa. Najbolji način da proverite da li je bebi previše toplo ili hladno jeste da joj opipate stomačić – ako je topao (a ne vruć ili hladan), beba se dobro oseća. Inače, pretopljavanje je markirano kao jedan od mogućih uzroka iznenadne smrti novorođenčadi.

Članak se nastavlja posle reklama

 

beba21. REDOVNO VAKCINIŠITE BEBU
Pravilan razvoj imuniteta i održavanje zdravlja bebe zavisi i od redovne vakcinacije (primanja svih predviđenih vakcina). O kojim vakcinama je reč, pročitajte u tekstu „kalendar vakcinacije“ koji se takođe nalazi na ovom sajtu.

 

22. ZAŠTITITE BEBINE UŠI
Bebine uši treba da su suve! Naravno, treba da su i čiste, ali beba neće dobiti upalu uha od ušne masti, već od vode koja joj tokom kupanja ostane u ušima.

 

Članak se nastavlja posle reklama

23. DAJTE BEBI DA PIJE BILJNI ČAJ
Specijane mešavine biljnih čajeva (dečji čajevi) odlična su preventiva brojnih infekcija. Poznato je da kamilica sprečava pojavu upala, kao i da je komorač (mirođija) odličan za sprečavanje pojave stomačnih problema.

 

24. IZBEGAVAJTE ADITIVE
Nemojte da dajete bebi namirnice koje sadrže aditive i veštačke boje (naročito crvenu i žutu!). Lekari smatraju da ove supstance uzrokuju promene na bebinoj koži, a u određenoj meri utiču i na pojavu hiperaktivnosti.

 

Izvor: Mojabeba.rs

Članak se nastavlja posle reklama

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: