Super načini da očuvate bebino zdravlje (Prvi deo)

by| april 30, 2010

Nije na odmet da vas podsetimo na neke činjenice koje utiču na kvalitet bebinog zdravlja, a na koje ponekad zaboravljamo…


Pružanje ljubavi i pažnje, te zadovoljavanje svih bebinih potreba, od vitalnog su značaja za njen pravilan rast i razvoj. Međutim, brinuti o bebi tokom 24 časa dnevno sedam dana u nedelji nije nimalo lak zadatak. Ovi saveti pomoći će vam da bebi omogućite zdrav život i pružite joj maksimalnu zaštitu, a da istovremeno ostanete opušteni i (nadamo se!) bezbrižni.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Dijite bebu1. DOJITE BEBU
Što duže dojite bebu, veće su koristi i za vas i za nju. Majčino mleko je (ponavljamo po ko zna koji put!) bogato dragocenim antitelima koja jačaju bebin imunitet, štiteći je od infekcija i alergija.

 

2. OBEZBEDITE SVOJ DOM
Mnogo više dece dospeva u bolnicu zbog nezgoda (povreda), nego zbog bilo kojeg drugog uzroka. A više od polovina tih nezgoda dešava se upravo u kući. Zato, nikada nemojte da ostavljate bebu bez nadzora, držite sve opasne materije i predmete izvan njenog domašaja i preduzimite posebne mere zaštite kao što su obezbeđivanje stepenica, ugradnja alarma na dim i slično.

Članak se nastavlja posle reklama

 

3. PRESTANITE DA PUŠITE
Udisanje duvanskog dima znatno povećava rizik po bebu – pre svega od iznenadne smrti u kolevci, ali i od teških oboljenja disajnih organa kao što su opstruktivni bronhitis i astma.

Članak se nastavlja posle reklama

 

4. PRAVILNO „SMUĆKAJTE“ MLEKO
Precizno određivanje količine veštačkog mleka i vode veoma je važno za očuvanje bebinog zdravlja. Ako napravite „tanku“ smešu, beba će biti gladna i neće napredovati u težini. S druge strane, ako je formula jaka, bebini organi za varenje biće preopterećeni, a postoji opasnost i da beba dehidrira.

 

Beba spava5. USPOSTAVITE RITAM SPAVANJA
Sve dok dete ne napuni dve godine, potrebno mu je najmanje 12 sati sna dnevno. Manjak sna negativno će se odraziti na detetov apetit, a ono će samim tim biti podložnije infekcijama.

 

Članak se nastavlja posle reklama

6. ZAŠTITITE BEBINU KOŽU
Sunčevi zraci su i tokom zime dobri za bebu jer pospešuju razvoj kostiju, ali imaju i negativno dejstvo. Stoga, bebu nikada ne treba direktno izlagati suncu već je prethodno treba namazati bebi kremom sa UV zaštitnim faktorom od najmanje 20 (ako boravite na planini, upotrebite i veći zaštitni faktor).

 

7. REDOVNO PERITE RUKE
Steknite naviku temeljnog pranja ruku pre i nakon držanja bebe. Na ovaj način sprečićete prenošenje bakterija (koje izazivaju različite infekcije, uključujući i trovanje hranom) sa sebe, pelena ili hrane na bebu.

 

8. NE ŽURITE SA UVOĐENJEM ČVRSTE HRANE
Tokom prvih šest meseci majčino mleko/adaptirana formula zadovoljava sve nutritivne potrebe vašeg deteta. Ako uključite kašice u bebinu ishranu pre tog uzrasta, izložićete je opasnosti od pojave raznih vrsta alergija.

Članak se nastavlja posle reklama

 

9. SMEJTE SE ZAJEDNO!
Smeh ublažava dejstvo stresa na um i telo, stimuliše jačanje imuniteta i produkciju endorfina – hormona koji je prirodni anagletik. Zbog toga, kada god se igrate sa bebom, golicajte je, pravite grimase i ispuštajte smešne zvukove – zasmejaćete se oboje.

 

10. PRIPREMAJTE ZDRAVE OBROKE
Sveže napravljene kašice od (pasiranog) voća i povrća najkvalitetniji su obroci koje možete ponuditi bebi. Ako morate termički da ih obradite, opredelite se za kuvanje na pari, jer ćete tako sačuvati dragocene vitamine, minerale i ostale hranljive materije iz hrane, a to je veliki ulog u očuvanje bebinog zdravlja.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Beba jede

 

11. UVEK PRI RUCI IMAJTE PARACETAMOL
Bebe lako dobiju povišenu temperaturu, čak i ako ne postoje simptomi neke bolesti. Da se ne bi desilo da vaša beba dobije febrilne konvulzije (fras), u kući uvek treba da imate flašicu panadona ili febriceta (sirupi za snižavanje telesne temperature na bazi paracetamola). Napomena: bebama mlađim od tri meseca ne smeju se davati analgetici! Još nešto: uvek se pridržavajte propisane doze leka!

 

12. UTOLITE ŽEĐ VODOM
Podstičite bebu da pije vodu čim bude spremna da uzme nešto drugo osim uobičajenih mlečnih obroka. Kada se deca naviknu na ukus drugih napitaka, kao što su na primer voćni sokovi, teško ih je privoleti da piju nešto drugo. A previše soka uzrokuje karijes zuba!

Članak se nastavlja posle reklama

 

Izvor: Mojabeba.rs

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: