TRUDNI STE? Obavezno pročitajte…

by| jun 19, 2009

Svake godine, na hiljade trudnica otkrije da pati od preeklampsije, trudničkog dijabetesa ili anemije. Ovo nisu teška stanja koja ne mogu da se izleče, ali je važno da se na vreme otkriju. U suprotnom se i bebino i majčino zdravlje dovode u opasnost.
Nijedno od ova tri stanja nema prepoznatljive simptome, pa je veoma važno da trudnica redovno ide na lekarske preglede. Međutim, ako između dva pregleda osetite bilo kakve tegobe, odmah se obratite lekaru.

 

 

lepota i ydravlje tri opasna stanja

PREEKLAMPSIJA

O ČEMU JE REČ?
To je komplikacija koja se javlja u trudnoći usled nedovoljnog dotoka krvi do posteljice, što znači da beba ne dobija dovoljno hranljivih materija i kiseonika. Obično se prvo javlja u blagom obliku, ali ako se ne otkrije na vreme i ne leči se, može da bude opasna po majčin i bebin život. Jedna od deset žena pati od preeklampsije, a jedna od pedeset nađe se u životnoj opasnost zbog zanemarivanja ozbiljnosti situacije.

OTKRIVANJE
Najprepoznatljiviji znaci da trudnica boluje od preeklampsije jesu visok krvni pritisak i pojava belančevina u mokraći. Većina žena ne može sama da prepozna ove simptome, pa je važno redovno odlaziti na kontrolu i davati mokraću na analizu. Jedan od pokazatelja jeste i oticanje nogu i ruku, ali ova pojava prati i većinu trudnica koje ne boluju od preeklampsije, tako da se na osnovu tog simptoma ne može proceniti o čemu je reč. Još neki od znakova koji ukazuju na ovo stanje jesu učestale glavobolje i problemi sa vidom, povraćanje posle dvadesete nedelje trudnoće i bol koji se javlja u gornjem delu abdomena koji zahvata i leđa.

Članak se nastavlja posle reklama

LEČENJE
Trudnice kod kojih se utvrdi preeklampsija moraju da se porode što je pre moguće. Pošto se ona uvek javlja posle dvadesete nedelje trudnoće, reč je o izvođenju prevremenog porođaja. Zbog toga se trudnica smešta u porodilište u kojem će sve vreme biti pod budnim okom lekara. Na taj način dobija se na vremenu i odlaže termin porođaja što je duže moguće. Dobijaće terapiju za snižavanje krvnog pritiska, kao i injekcije steroida kojima se ubrzava sazrevanje bebinih pluća da bi se, u slučaju preveremnog porođaja, što bolje prilagodila životu izvan materice.

PROGNOZE
Čim se porodite, svi simptomi preeklampsije nestaju. Retko koja žena, koja je tokom trudnoće patila od ove bolesti, oseća štetne posledice nakon što na svet donese bebu. Međutim, postoji rizik da će se preeklampsija javiti u svakoj narednoj trudnoći.
Ukoliko je beba dobijala dovoljne kolčine kiseonika i porođaj nije izveden pre 25. nedelje trudnoće, njeno zdravlje neće biti ugroženo. Neposredno posle porođaja, neophodno je kontrolisati krvni pritisak sve dok se ne dovedu na normalnu vrednost.

 

Članak se nastavlja posle reklama

OSTALI SIMPTOMI KOJI NE SMEJU DA SE IGNORIŠU

BOL U PREDELU ABDOMENA
Tokom trudnoće, većina trudnica povremeno oseća bolove u predelu donjeg stomaka. Oni su najčešće posledica neredovnog pražnjenja debelog creva ili istegnutih mišića stomaka. Međutim, ako se javljaju u ranoj trudnoći, odmah morate da potražite lekarsku pomoć, čak i u slučaju da nisu jakog intenziteta. Ovakvi bolovi mogu da ukažu na vanmateričnu trudnoću (embrion se razvija u jajovodu, a ne u matrici). Osim toga, ako se javljaju u određenim vremenskim intervalima, i sve su intenzivniji, moguće je da se radi o pretećem pobačaju. U kasnoj trudnoći, bolovi u donjem delu stomaka najčešće ukazuju na prevremeni porođaj.

Članak se nastavlja posle reklama

KRVARENJE
Pojava krvarenja u ranoj trudnoći sasvim je normalna pojava koja može da se javi i posle seksualnog odnosa. Ali, ako je krvarenje obilno pre 12 nedelje, onda je u pitanju pobačaj, dok kasnije u toku trudnoće to može da znači da su se javili problemi sa posteljicom.

JAK SVRAB
Svrab na koži u predelu stomaka normalna je pojava u trudnoći koja se javlja kao posledica rastezanja kože. Međutim, ako se iznenada pojavi u 28. nedelji, a osećate ga na dlanovima i stopalima, reč je o ozbiljnom problemu koji se naziva trudnička holestaza, a podrazumeva zastoj u radu žuči. U tom slučaju neophodno je odmah se javiti lekaru koji će vas uputiti na dalje pretrage.

 

TRUDNIČKI DIJABETES

O ČEMU JE REČ?
To je oblik dijabetesa koji se javlja samo u trudnoći, i to obično u toku drugog ili trećeg tromesečja. Javlja se u slučaju 4-5 procenata trudnica, a najčešće kod gojaznih trudnica, kod onih koje imaju preko 35 godina, kao i kod onih u čijim porodicama postoje slučajevi obolevanja od dijabetesa tipa 2 (on se javlja kada ljudski organizam ne proizvodi dovoljno insulina). Ovaj oblik dijabetesa javlje se usled toga što telo žene ne uspeva da proizvede dovoljne količine insulina da bi se zadovoljile sve potrebe u trudnoći. Ako se bolest ne otkrije i ne leči, veliki su izgledi da beba bude veoma krupna što će znatno otežati mogućnost izvođenja porođaja prirodnim putem, pa će morati da se pribegne carskom rezu.

OTKRIVANJE
Najčešći simptomi su često mokrenje, osećaj žeđi i pomućen vid. Međutim, moramo da naglasimo i to da se ove pojave javljaju usled dehidratacije i ne treba ih brkati sa dijabetesom. Najčešće se dešava da trudnica ne oseća nikakve tegobe. Zbog toga je potrebno redovno davati krv na analizu, to je najpouzdaniji način za određivanje količine šećera u krvi i dijagnostifikovanje dijabetesa. Ukoliko lekar utvrdi da trudnica boluje od ove vrste dijabetesa, zatražiće dodatne analize krvi i uputiti je na lečenje.

Članak se nastavlja posle reklama

LEČENJE
Trudnica mora da se podvrgne specijalnom režimu ishrane i da se bavi laganom fizičkom aktivnošću. Ovo je prva mera koju će lekar preduzeti pre nego što se opredeli za insulinske injekcije. Posebna ishrana podrazumeva konzumiranje namirnica sa minimalnom količinom masti, šećera i soli. Nivo šećera u krvi proverava se svakog dana pomoću jednostavnog urino-testa koji i sami možete da uradite. Ipak, ima slučajeva kada preduzete mere ne daju rezultate, pa trudnica mora da prima injekcije insulina.

PROGNOZE
Ako je dijabetes u toku trudnoće pravilno lečen, njegovi simptomi nestaće odmah nakon porođaja, mada postoji određeni rizik da ga vi ili vaša beba dobijete i kasnije tokom života. Da biste sprečili da do toga dođe, razgovarajte sa svojim lekarom o promeni životnih navika i uvođenju novih. Sve žene koje su u trudnoći bolovale od dijabetesa, jednom godišnje bi trebalo da se testiraju na dijabetes tipa 2.

 


ANEMIJA

O ČEMU JE REČ?
Jednostavno rečeno, anemija je stanje u kojem je u krvi smanjen broj crvenih krvnih zrnaca u njoj. Kao što znate, u njima je hemoglobin koji prenosi kiseonik do svih organa, što u prevodu znači da ako nemate dovoljno crvenih krvnih zrnaca, u vašem organizmu nema ni dovoljno kiseonika. Krv trudnice se tokom trudnoće dodatno razređuje, pa je veoma važno da se ona zdravo hrani i konzumira namirnice bogate gvožđem (zeleno lisnato povrće, crveno meso, mahunarke, cvekla, riba, jaja i sl.). Osim toga, potrebno je da uzima preparate gvožđa i folne kiseline. Anemija gotovo nikada nije toliko ozbiljna da bi mogla da ugrozi bebino zdravlje, ali anemične trudnice po pravilu su depresivne i bezvoljne.

OTKRIVANJE
Prvi simptomi su umor, bledilo, zadihanost i česte vrtoglavice. Međutim, da bi lekar bio potpuno siguran da je reč o anemiji, moraće da vam uradi analizu krvi i propiše terapiju. Nakon dve-tri nedelje, nivo hemoglobina u krvi trebalo bi da se podigne, a tegobe da nestanu.

Članak se nastavlja posle reklama

LEČENJE
Lekar će vam propisati tablete gvožđa, ali se i dalje preporučuje njegovo unošenje putem hrane. Kao posledica uzimanja tih tableta može da se javi zatvor, pa ako se to desi, zamolite lekara da vam propiše drugi preparat. Nikada tokom trudnoće nemojte na svoju ruku uzimati bilo kakve preparate. Uvek se prvo posavetujte sa lekarom.

PROGNOZE
Anemija kao takva ne može da naškodi bebi, a i vi bi, čim počnete da pijete tablete, trebalo da se osećate bolje. Nastavite da uzimate propisane preparate sve dok vam se nivo hemoglobina u krvi ne ustali na normalnim vrednostima.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: