Za i protiv… Carski rez…

by| april 24, 2009

 

carski-rez

 

Jednom ste morali da se porodite carskim rezom jer vam je bio prvi put i nije bio moguć porođaj prirodnim putem. Ali, šta će se dogoditi sledeći put? Da li ćete opet morati „pod nož“ ili je vaginalni porođaj ipak moguć? Dve majke govore za L&Z o odlukama koje su donele…

 

Članak se nastavlja posle reklama

„DRUGI CARSKI REZ BIO JE PRAVI IZBOR ZA MENE“
Nataša Glišić, 34, mama trogodišnjeg Nemanje i dvogodišnjeg Vuka

Moj prvi porođaj „kasnio“ je deset dana, pa su lekari odlučili da ga izazovu indukcijom. Već posle deset minuta osetila sam snažnu mučninu i počela da povraćam. Tek tada sam registrovala prve kontrakcije između kojih gotovo da nije bilo pauza. Babica je to nazvala „hiperstimulacijom materice“. Međutim, uprkos snažnim kontrakcijama i bolu koji sam trpela, grlić se uopšte nije otvarao. Zbog toga me nisu prebacili u porođajnu salu. Nakon svake kontrakcije usporavao se rad srca moje bebe. Da bi ubrzao porođaj, lekar mi je mehanički probio vodenjak, ali ni to nije dalo rezultate. Jedini spas bio je u podvrgavanju carskom rezu. S obzirom na činjenicu da sam devet sati trpela jake bolove, ovu vest dočekala sam sa velikim olakšanjem!
Kada sam ponovo zatrudnela, odmah sam znala da i drugi put želim da se porodim na isti način (samo bez prethodnog maltretiranja). Prosto sam znala da prirodni porođaj neće biti moguć. Iskreno, bila sam traumatizovana iskustvom prvog porođaja, a zbog činjenice da se nisam otvorila ni 3 cm, lekar mi je rekao da postoje realne šanse da će se i drugi porođaj odvijati vrlo sporo. Kada sam u 20. nedelji trudnoće otišla na pregled kod lekara (koji je trebalo da me porodi), bila sam spremna da ga ubeđujem. Zapravo, toliko sam želela carski, i toliko sam se plašila da lekar neće pristati na to da sam već posle nekoliko izgovorenih rečenica zaplakala. Tada mi je lekar rekao da neće dozvoliti da se mučim kao prvi put već da će me poroditi carskim rezom. Njegovu odluku doživela sam kao veliko olakšanje pa sam mogla da uživam u trudnoći do kraja beza straha od još jednog dugog, bolnog i komplikovanog porođaja.
Lekar mi je predočio sve komplikacije koje mogu da nastanu zbog ponovljenog carskog reza, ali nisam promenila odluku. Mada poznajem nekoliko žena koje su se posle prvog carskog reza drugi put porodile prirodnim putem, i to bez ikakvih komplikacija, nisam želela da rizikujem. Na kraju krajeva, svako ima pravo da izabere (ako je u prilici) ono što je za njega najbolje.
Porodila sam se u 39. nedelji trudnoće. Sve je prošlo kako treba, a ja nisam osećala bol ni pre ni posle porođaja. Takođe, rana je brzo zacelila, a ožiljak je minimalan. I da sam osetila trudove pre zakazane operacije, izabrala bih carski rez. Štaviše, odlučila sam da ću se, ako budem ponovo ostala u drugom stanju, opet poroditi na isti način!“

 

Članak se nastavlja posle reklama

„ŽARKO SAM ŽELELA DA SE PORODIM NA PRIRODNI NAČIN“
Vesna Miljković, 33, mama šestogodišnje Maje, trogodišnjeg Novaka i osmomesečnog Ognjena

„Moja prva dva porođaja protekla su brzo i relativno lako. Ohrabrena ovim iskustvima, odlučila sam da se treći put ne porodim u porodilištu, već kod kuće! S obzirom na to da takva praksa nije uobičajena kod nas, ni lekar, ni osoblje porodilišta nisu bili raspoloženi da mi izađu u susret. Iako je porođaj u kućnim uslovima moje zakonsko pravo, svi su bili protiv. Međutim, kada sam počela da se porađam, suprug je pozvao babicu i ona je stigla za pola sata. Čim me je pregledala, zaključila je da bebina glava nije u pravilnom položaju i da moram odmah u porodilište. Bila sam uverena da je to samo izgovor, ali kada je napomenula da bi beba mogla da umre, moj suprug se uspaničio, pa sam pristala da idem i protiv svoje volje. Sat vremena kasnije stigli smo u porodilište. Kontrakcije su, kao za inat, prestale, pa su me priključili na indukciju. Ljudi u belim mantilima ulazili su i izlazili iz prostorije u kojoj sam ležala, a iz susedne sobe dopirala je vriska neke porodilje. Bilo je veoma zagušljivo, sve me je bolelo, a osoblje na mene nije obraćalo pažnju. Osam sati nakon što sam primljena u porodilište lekar me je obavestio da moja beba pati i da će me poroditi carskim rezom. Jasno, beba mi je bila najvažnija pa sam pristala. Međutim, dok sam čekala red u operacionoj sali, porodila sam se na prirodan način!
Inače sam veliki protivnik carskog reza. Smatram da ova, kao i svaka operacija pod opštom anestezijom predstavlja veliki rizik po ženino i bebino zdravlje. Osim toga, znam koliko su se dugo neke moje prijateljice oporavljale od operacije, koliko su trpele bolove i da na kraju nisu mogle da drže svoje bebe u naručju.
Iako sam svesna činjenice da mnogi osporavaju moju odluku da se porodim kod kuće, moj stav se pokazao kao ispravan. Mislim da je carski rez izbor samo u slučaju kada je potrebno spasti majčin ili bebin život.

Članak se nastavlja posle reklama

REČ-DVE O PONOVLJENOM CARSKOM REZU
* Ako ste se već jednom porodili carskim rezom, trebalo bi da vam predlože isti postupak i drugi put, kao alternativu vaginalnom porođaju. Međutim, to nije pravilo.
* Oko 24 odsto beba rađa se carskim rezom, a četvrtina ovih operacija ponovljeni su zahvati.
* Mnogo češće se carski rez izvodi kao urgentni postupak nego što se unapred planira.
* U slučaju ponovljenog zahvata, rez se pravi na istom mestu.
* Drugi carski rez predstavlja izvestan rizik – moguća su oštećenja bešike i creva.
* Postoji rizik od rupture materice, ali mnogo je manji nego prilikom vaginalnog porođaja.
* Boravak u porodilištu posle carskog reza duži je nego posle prirodnog porođaja. Za potpuni oporavak potrebno je i do tri meseca!

REČ-DVE O PRIRODNOM POROĐAJU POSLE CARSKOG REZA
* Više od polovine žena koje su se prvi put porodile carskim rezom tvrdi da im drugi put niko nije predložio porođaj prirodnim putem.
* Oko 80% trudnica koje planiraju da se prirodno porode nakon prvog carskog reza ostvare svoj naum.
* Ukoliko je uzrok prvog carskog reza promenljiv, lekar bi trebalo da pokuša da obavi prirodni porođaj.
* Kada je reč o vaginalnom porođaju posle carskog reza, jedini rizik jeste ruptura materice. To se dešava u tri od 1.000 vaginalnih porođaja nakon carskog reza, zbog čega su komplikacije za majku i bebu veće nego pri ponovljenom carskom rezu. Ukoliko dođe do rupture (pucanja) materice, neophodno je da se hitno obavi carski rez da bi se spasao život majke i bebe.
* Posle carskog reza češće se javlja placenta previja, stanje u kojem posteljica prekriva grlić materice. U takvoj situaciji novi carski rez je jedini bezbedan porođaj.

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: