Zajedništvo doprinosi dečijem razvoju

by | mart 14, 2013

Većina roditelja zna da zajednički obroci sa decom igraju veliku ulogu u njihovom psihološkom razvoju. Tokom zajedničkih obroka deca razvijaju osećaj zajedništva i direktnu interakciju. Zajedništvo podstiče i komunikaciju, kao i deljenje i zbližavanje, što dovodi do toga da se deca osećaju sigurno i samouvereno.

Porodice koje zajedno večeraju se više smeju, a zna se da smeh ima lekovito dejstvo. Nema boljeg mesta za smeh i humor od onog u krugu porodice za trpezarijskim stolom. Slušanje o malim uspesima i neuspesima tokom dana pomaže roditeljima da prate razvoj svoje dece i reaguju ako im je potrebna pomoć ili savet.

Zajednički obroci pomažu deci i da nauče da dele i misle jedni na druge, a tokom obroka uče bonton za stolom, kao i veštine pregovaranja. Direktni razgovori i ljubav koja proizilazi iz povezanosti porodice za stolom pruža mentalnu i emotivnu negu koja je veoma važna za celu porodicu, a posebno za psihološku dobrobit dece. Istraživanja pokazuju da deca koja redovno obeduju sa porodicom imaju upola manje šanse da pate od stresa, srećnija su i psihološki bolje prilagođena.

Deca koja jedu zajedno sa svojom porodicom konzumiraju u proseku više voća i povrća od dece koja nemaju tu naviku. Čak i oni koji su imali zajednički obrok samo nekoliko puta nedeljno češće izaberu nezdrave namirnice. Drugim rečima deca koja jedu zajedno sa svojom porodicom se osećaju srećnijim, imaju zdravije izbore u pogledu odabira namirnica i emotivno i psihološki su zdravija.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: