Upala mokraćne bešike: Simptomi, uzroci i lečenje

by | decembar 5, 2022
upala mokraćne bešike

Upala mokraćne bešike je jedna od najčešćih bolesti kod žena (naročito tokom jeseni i zime), koja donosi mnogo neprijatnih minuta. Kako se nositi sa ovom bolešću i sprečiti ponovnu pojavu, otkrivamo u nastavku.

Sa početkom hladne sezone, žene treba da budu oprezne ne samo zbog prehlade, već i zbog upale bešike – cistitisa. Prema statistikama, svaka treća žena mlađa od 24 godine i svaka druga žena do 50 godina suočava se sa upalom godišnje ili češće. Ova situacija nastaje zbog posebnosti sluzokože bešike, kao i zbog anatomije ženskog tela – kratke i široke uretre, njene lokacije u blizini prirodnih žarišta akumulacije mikroorganizama (anus i vagina).

Upala mokraćne bešike i uzroci

Bakterijska infekcija je obično osnovni uzrok koji uzrokuje akutni cistitis. Escherichia coli (E. coli) je najčešći etiološki agens kod nekomplikovanih UTI (infekcija urinarnog trakta) kod žena, čineći otprilike 85 do 95% slučajeva. Prema svetskim studijama, godišnja incidencija UTI kod seksualno aktivnih žena je od 0,5 do 0,7 po osobi godišnje.

Faktori koji povećavaju rizik od razvoja cistitisa sa UTI uključuju:

    • narušen imunološki sistem;
    • hipotermija;
    • nepoštovanje lične higijene;
    • seksualni odnos;
    • upotreba spermicida;
    • česta promena seksualnih partnera tokom godine;
    • UTI u prošlosti;
    • nepovoljna porodična anamneza kod srodnika u prvom stepenu;
    • karakteristike anatomije uretre;
    • česta produžena konstipacija;
    • ginekološke bolesti;
    • menopauza i postmenopauza.

Postoji  i cistitis „medenog meseca“ ili „defloracije“. Ovo je razvoj akutnog oblika bolesti usled početka seksualne aktivnosti kod žene, što može biti uzrokovano skupom novih bakterija, a zajedno sa njima infekcija koja izaziva bolest može ući u telo.

Članak se nastavlja posle reklama

UTI takođe može izazvati pijelonefritis (koji se može pomešati sa cistitisom), ali je mnogo ređi, sa odnosom od 18 do 28 epizoda za svaku epizodu pijelonefritisa. [jedno]

Bolest se najčešće razvija usled kolonizacije sluzokože oko uretre bakterijama fekalne ili vaginalne flore i ulaska ovih patogena u bešiku. Bakterije mogu imati odbrambene faktore koji im omogućavaju da prevaziđu odbranu domaćina i napadnu tkiva urinarnog trakta. UTI je ređe kod muškaraca zbog duže anatomske uretre i antibakterijske zaštite koju obezbeđuje lučenje prostate.

Simptomi upale mokraćne bešike

Simptomi akutne upale:

Članak se nastavlja posle reklama
    • često, teško mokrenje;
    • peckanje ili bolovi prilikom mokrenja;
    • bol u donjem delu stomaka, perineumu, donjem delu leđa;
    • nelagodnost, peckanje i svrab u perineumu;
    • promena boje urina, nečistoće u urinu (krv, sluz);
    • urin neprijatnog mirisa;
    • inkontinencija.

Usled dužeg vremena infekcije, javljaju se i uporni znaci opšte intoksikacije: mrzlica, slabost i umor, groznica, glavobolja, znojenje. Inflamatorni proces, pored sluzokože bešike, može uticati na mišićne slojeve. U ovom slučaju postoji stalni osećaj težine i punoće u donjem delu stomaka, urinarna inkontinencija.

Kako razlikovati cistitis od pijelonefritisa

Obe bolesti su inflamatorne prirode – uzrokovane su bakterijama. Ali kod cistitisa, zidovi bešike postaju upaljeni, a kod pijelonefritisa infekcija zauzima bubrežnu karlicu, sakupljajući urin koji filtriraju bubrezi i usmeravajući ga niz uretere pravo u bešiku. U ovom slučaju može se i upaliti, a ponekad se dešava i obrnuto: prvo se javlja cistitis, koji je komplikovan pijelonefritisom. Nije ih teško razlikovati jedno od drugog.

Članak se nastavlja posle reklama

Glavni simptom cistitisa je oštar bol u donjem delu stomaka. Ako je bubrežna karlica upaljena, javlja se vučni bol u donjem delu leđa – toliko slab da mnogi ne obraćaju pažnju na to.
Kod cistitisa temperatura je obično u granicama normale, a kod pijelonefritisa se povećava na 37,3 stepena i stalno ostaje na ovom nivou.

Često mokrenje se javlja u oba slučaja, ali sa cistitisom je praćeno bolom, ali ne i sa pijelonefritisom.

Ako imate ove simptome, javite se svom lekaru!

Kako razlikovati cistitis od urolitijaze

Bol kod cistitisa je ponekad sličan simptomima koji se javljaju kod urolitijaze, kada se kamen (kamen) nalazi u bešici. Prvi znak je rezni bol u donjem delu stomaka, koji zrači u perineum. Glavna razlika je u tome što kod urolitijaze kamen ponekad blokira ulaz u uretru, pa se proces mokrenja naglo prekida. Ako promenite položaj tela, kamenac će se pomeriti i mokrenje će se nastaviti.

Upala mokraćne bešike i dijagnoza

Dijagnoza se obično postavlja klinički kod osobe sa relevantnim znacima i simptomima, u kombinaciji sa laboratorijskim dokazima zapaljenog procesa u urinu (bela krvna zrnca). Rezultati fizičkog pregleda često nisu potrebni za dijagnozu (međutim, potrebni su za pacijente sa sumnjom na pijelonefritis ).

Članak se nastavlja posle reklama

Često kod mladih žena koje nisu trudne sa tipičnim simptomima, posebno u odsustvu vaginalnog sekreta ili iritacije,klinička sumnja može biti dovoljna za dijagnozu i početak lečenja bez laboratorijske potvrde.

Zašto je analiza urina toliko važna?

Kada su simptomi prisutni, analiza urina je najvažniji laboratorijski test u dijagnostici UTI. Uz bolest je skoro uvek prisutna piurija, odnosno prisustvo najmanje 10 leukocita u prosečnoj porciji urina. Odsustvo piurije sugeriše alternativnu dijagnozu. Indikatori urina se takođe mogu koristiti za dijagnozu UTI.

U slučajevima akutnog nekomplikovanog cistitisa, kultura mokraće možda nije potrebna i često se ne radi. Koristan je za otkrivanje patogena i profilisanje antimikrobne osetljivosti. Veći ili jednaki 100.000 (stepen 10 k 4) cfu/mL ukazuje na klinički značajnu infekciju.

Sve žene koje imaju faktore rizika za komplikovane UTI treba da se podvrgnu opštoj analizi i urinokulturi pre početka terapije.Indikovani su i pacijentima sa atipičnim simptomima, kao i onima koji „ne reaguju” na lečenje ili kod kojih se simptomi ponavljaju u roku od 2 do 4 nedelje.

Članak se nastavlja posle reklama
Kada se javlja upala mokraćne bešike?

…posle intimnosti

Cistitis nakon intimnosti naziva se postkoitalni. Neprijatni simptomi se javljaju nekoliko sati nakon odnosa. To se dešava zato što infekcija, koja je bila na genitalijama, ulazi u uretru žene tokom seksa. Ali ponekad uzrok patnje mogu biti anatomske karakteristike strukture uretre ili kršenje mikroflore vagine, kada se na sluznici pojavljuje uslovno patogena mikroflora – takvi slučajevi nisu retki.

Ako se to dogodi, konsultujte se sa ginekologom ili urologom: lekar će vam pomoći da izaberete individualni režim lečenja (obično kurs uključuje antibiotike i biljne lekove). Da biste sprečili napade, istuširajte se pre i posle seksualnog odnosa (ovo važi i za partnera), najbolje antibakterijskim sredstvima za intimnu higijenu. Nakon seksa, preporučljivo je da žena isprazni bešiku.

…tokom trudnoće

Razlozi su isti kao u običnim slučajevima – bakterije unete u uretru. Kod trudnica, telo je podložno bilo kakvoj upali i infekciji, pa mnoge žene prvi put dožive cistitis tokom trudnoće.. Razgovarajte o problemu sa ginekologom. Ako se bolest ne izleči na vreme, dete se može roditi prerano i sa nedostatkom težine (ovo se retko dešava). Važno je ne samo-liječiti – nisu svi lekovi koji se obično propisuju u ovom slučaju pogodni za trudnice.

Upala mokraćne bešike posle menopauze

Članak se nastavlja posle reklama

Ovo je takozvani postmenopauzalni cistitis. Često ni bakterijska ni virusna infekcija nemaju nikakve veze sa tim. Bolest se javlja zbog nedostatka estrogena – ženskih polnih hormona, čiji se sadržaj u telu naglo smanjuje sa početkom menopauze . Žena treba da prođe lekarski pregled kako bi se isključili drugi uzroci. Ako je cela stvar samo nedostatak estrogena, lekar će propisati sveobuhvatan tretman, koji će nužno uključiti terapiju zamene hormona.

Lečenje upale mokraćne bešike

Lečenje infekcije je zadatak lekara.  Lečenje cistitisa kod žena lekovima treba da bude, pre svega, etiotropno, to jest, usmereno na uništavanje infekcije koja je izazvala proces.

Obično se preferira 5-7-dnevni kurs oralnih antibiotika ili uroseptika. Alternativni ili antimikrobni agensi druge linije se koriste za akutni cistitis kod pacijenata sa faktorima ili okolnostima koje isključuju upotrebu lekova prve linije.

Simptomatsko lečenje analgeticima može se primeniti kod pacijenata sa jakim bolom i problemima sa mokrenjem.

Pored lekova, dijeta i režim igraju važnu ulogu. Treba izbegavati hipotermiju, pratiti redovnu funkciju creva i prekinuti seksualnu aktivnost za vreme trajanja lečenja. U hrani isključite začinjena, slana, začinjena jela, alkohol. Važno je piti adekvatnu količinu tečnosti (2-2,5 litara dnevno).

Članak se nastavlja posle reklama

Kod pacijenata sa disurijom, diferencijalna dijagnoza uključuje vaginitis i uretritis. Vaginitis je obično povezan sa vaginalnim sekretom, svrabom, a uzroci uključuju bakterijsku vaginozu, trihomonijazu ili gljivičnu infekciju.

Ishrana i upala mokraćne bešike

U vreme lečenja, zaboravite na masnu i prženu hranu, začinjene čorbe, bilo koje dimljeno meso, kisele pečurke, kisele krastavce, čokoladu, kao i začine, začine, majonez, začinjene začine – oni imaju iritirajuće dejstvo.

Korisne su bobice i voće, kao i sokovi, voćni napici i kompoti pripremljeni od njih. Od povrća – krompir, beli kupus, cvekla, šargarepa, repa, paradajz, krastavci, tikvice, bundeva.

Kada je piće u pitanju, birajte negaziranu mineralnu vodu, sok od brusnice, čaj sa mlekom ili infuzije sa listovima medveđe bobice (medveđe uši), brusnice, breze, bobice kleke. Ove biljke imaju diuretički efekat, aktiviraju bubrege, dezinfikuju karlicu, sprečavaju stvaranje kamena, ubrzavaju oporavak. Skuvajte začinsko bilje prema uputstvima na pakovanju.

Pacijenti sa nekomplikovanom bolešću obično osećaju poboljšanje simptoma u roku od 3 dana od početka terapije antibioticima.

Članak se nastavlja posle reklama

Ponavljanje se javlja kod 25% žena u roku od 6 meseci od prve UTI, a ova stopa se povećava ako se javi više slučajeva. Komplikacije su retke, posebno kod pacijenata koji primaju odgovarajući tretman.

Nelečena patologija može izazvati dijabetes , imunokompromitovana stanja, urinarne anomalije, opstrukciju urinarnog trakta, unutrašnji urinarni kateter. U slučajevima nekrotične infekcije, može biti potrebna operacija. 

Inkontinencija je kod žena češća nego što mislimo! Pitali smo stručnjaka kako rešiti ovaj problem

Lepota i zdravljeben-bryant/iStock/Getty Images Plus via Getty Images; RyanKing999/Getty Images Plus via Getty Images




Kliknite na video da saznate više: