Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje
Infoklinika: Znate li simptome infekcije helikobakterijom? Proverite!
Ova rubrika, koju na našem portalu možete pratiti svakog ponedeljka od 12 h, realizovana je u saradnji sa emisijom Infoklinika koja se emituje nedeljom od 11 sati na kanalu Pink 3.
Odgovor na pitanje iz naslova potražili smo od mr sc. dr Tatjane Cvejić Pešić, gastroenterologa, koji je dala u razgovoru s Nemanjom Velikićem u emisiji Infoklinika.
Statistike kažu da je Helikobakter pilori u organizmu svake druge osobe, ali je pitanje imuniteta kod koga će se ispoljiti simptomi infekcije. Dalje, 90% slučajeva čira na dvanaestopalačnom crevu izazvano je helikobakterijom, kao i 70% ulkusne bolesti.
„Helikobakter pilori revolucionarno je otkriće u medicini“, objašnjava dr Cvejić Pašić. „Otkako znamo za ovu bakteriju, hirurzi imaju manje posla. Bitno je da se pacijent javi na vreme gastroenterologu, da se blagovremeno indikuje endoskopija i uradi biopsija želuca, kako bi se utvrdilo da li je prisutna helikobakterija, te da se odredi adekvatna terapija.
Na osnovu kojih simptoma bi trebalo da posumnjamo na prisustvo helikobakterije u našem želucu? Dr Cvejić Pašić opisuje sledeće tegobe: „Pacijenti se obično žale na nadutost, ali pored nje mogu da imaju osećaj pojačane kiseline, često i gorušice. Ponekad osećaju samo bol u predelu želuca, koji opisuju kao neprijatnost, a koji se javlja najčešće na prazan stomak. Pri tom, osećaju već pomenutu nadutost nakon uzimanja hrane.“
Koliko je helikobakterija opasna možda najbolje govori podatak da su osobe u čijem se organizmu nalazi ova bakterija čak četiri puta izloženije raku želuca. Postoje različiti testovi za rano otkrivanje helikobakterije, poput izdisajnih ili testova krvi, ali najpreciznija metoda i dalje je biopsija tkiva želuca. „Bolje je uraditi pregled i istrpeti pet minuta, usredsrediti se na disanje (kroz ceo pregled vas, naravno, vode lekar i medicinski tehničar) nego ostavljati tegobe po strani i zataškavati probleme. Uostalom, pregled se može uraditi i u analgosedaciji. U Kliničkom centru Srbije, koristi se pritom lokalni anestetik“, zakljujuče dr Cvejić Pašić