Izbeljivanje zuba – sve popularniji beauty trend
Piše: dr Dušica Telarov, specijalista ortopedije vilica i lica iz poliklinike “Estetika“
Izbeljivanje zuba je procedura u kojoj se uklanjaju razne diskoloracije sa površine zuba, a sama boja zuba postaje belja. Samo izbeljivanje spada u najpopularnije procedure u stomatologiji i može značajno da poboljša izgled.
Najčešći uzrok tamnih zuba je genetika, a prebojenost nakon beljenja javlja se prilikom konzumiranja obojene hrane i pića, stoga to treba izbegavati.
Kako odabrati vrstu beljenja?
Prepustite to vašem stomatologu jer on poznaje osetljivost zuba i debljinu gleđi. Ukoliko nemate svog stomatologa, odlučite se za onog koji vam uliva najviše poverenja, vodeći računa o proveri stanja vaših zuba i njegovim iskustvom i opremom.
Mogu li zubi da bole posle beljenja?
Uglavnom ne. Ako su zubi i desni dobro zaštićeni, te ako nisu predložene kućne varijante kod pacijenata sa potrošenim ivicama i površinama zuba – nema razloga za bol.
Nega posle beljenja
Gelovi na bazi kerbamid peroksida, lampe i laseri zbunjujuće deluju na pacijenta. Ako se broj tretmana i tehnika pravilno odredi, pacijent kasnije može i održavati negu sa “white pen” tečnostima ili trakama, bez ikakve bojazni.
Najčešće greške
Jeftine i brze metode van ordinacije i konsultacije sa stomatologom. Nedovoljno zaštićeni zubi, oštećeni zubi, kao i prečesto beljenje zuba neke su od najčešćih grešaka.
Mogu li se beliti “crni” zubi?
Mogu, sa tehnikom koja ostavlja tečnost u ležištu zuba i menja se u određenim vremenskim razmacima. Naša ordinacija ima 20 godina iskustva u ovakvim tretmanima i koristimo isključivo preparate “Ada”.
Mogućnosti beljenja zuba u Srbiji
Svi svetski trendovi mogući su i u Srbiji. Naša poliklinika gostovala je u Njujorku, gde smo poredili iskustva na bazi “night white” tehnika, koje su kod nas indentične kao i u svetu.