“Dijagnoza ‘karcinom’ nije smrtna presuda”

by | oktobar 16, 2015

F1 v_142_247753112Iako medicina svakodnevno pomera granice u lečenju karcinoma, prof dr Dragana Bogdanović Stojanović, specijalista radiologije Instituta za onkologiju Vojvodine, ističe da je glavno oružje “naša glava”

Foto: Guliver/Getty

Foto: Guliver/Getty

Karcinom je dijagnoza koja svakoga šokira, pa sigurno nije lako saopštiti pacijentkinji loše vesti.

– Poslednja decenija je posvećena podizanju svesti o karcinomu dojke, ali i ostalim malignitetima, pa je istina koja dopre do pacijenta manje strašna nego u prošlosti, s obzirom na to da se “bolest ne dešava nekom drugom”, već može biti „izabran“ svako. Nisam pristalica saopštavanja istine direktno i nedvosmisleno. Svakako je neophodno birati reči, a ja nikad ne izgovaram reč rak, koja svakome deluje kao presuda. Žene kada dobiju dijagnozu, pre svega, treba da znaju da je medicina danas moćna i da imamo mnoga oružja kojima delujemo, a da je glavno oružje njihova glava.

Šta vas pacijentkinje, kojima je upravo otkriven karcinom dojke, najčešće pitaju?

Članak se nastavlja posle reklama

– Većina je u samom startu u šoku, mada nekim šestim čulom osećaju da nešto nije u redu. Takođe većina nema puno pitanja, a najćešće je ono da li će biti odstranjena cela dojka ili samo tumor, da li će biti neophodno zračenje i terapija? Odgovori na ova pitanja su naknadni i o njima odlučuje tim stručnjaka nakon dobijanja kompletne patohistološke obrade i uvida u stanje pacijenta. Veoma je stresno kada se malignitet otkrije mladoj ženi, koja nije stvorila potomstvo. Tada je glavno pitanje da li će moći da ima decu. Vrlo su različite reakcije na činjenicu da postoji nešto što će menjati život iz korena – česte su suze, nekad tupost, uvek strah. Tu je presudna uloga lekara koji pacijentkinji uliva nadu u izlečenje, kao i razlog da se dalje bori sa svim što je čeka. Bez obzira na ovu dijagnozu, uvek postoje opcije sa kojima danas raspolažemo, a ako izostane ohrabrenje i pozitivan stav lekara, teško će ga žena proizvesti sama. Moj savet pacijentkinjama jeste da se ne informišu previše preko „dr Googla”, jer uz limitirano znanje, samo mogu da naude sebi i steknu pogrešnu sliku.

Foto: Guliver/Getty

Foto: Guliver/Getty

Da li statistički podaci deluju ohrabrujuće – koliki je postotak izlečenja?

Članak se nastavlja posle reklama

– Rak dojke je kompleksno oboljenje koje ne pogađa samo ženu već i njenu kompletnu porodicu. Postotak izlečenja zavisi od mnogih faktora, uključujući i podršku koju žena dobija od svojih bližnjih. Prosta statistika kaže da, ako je otkriven na vreme, a to je načelno kada je veličine do 1-1,5 cm, postotak izlečenja je visok i računa se da je preko 90% desetogodišnje preživljavanje. Ipak, na prognozu utiče mnoštvo faktora – sama agresivnost tumora, lokalna uznapredovalost, osetljivot tumora na delovanje terapije, ali i nama nemerljivi činioci kao što su pozitivan stav i vera u izlečenje. Viđala sam pacijentkinje koje su izgubile bitku, a tumor je otkriven u najranijoj fazi kada je bio veličine 5 mm, kao i one koje srećem nakon mnogo godina, a bolest im je dijagnostikovana u relativno uznapredovaloj fazi.

Foto: Guliver/Getty

Foto: Guliver/Getty

Članak se nastavlja posle reklama

Žene neretko idu iz jedne u drugu krajnost – neke uopšte ne brinu u svom zdravlju, a neke i najmanju nelagodnost ili trenutni bol doživljavaju kao znak teške bolesti. Koja je prava mera brige, kad je reč o grudima?

– Kod nas i dalje postoji stigma bolesti i veliki broj žena, nažalost, ne ide na rutinske preglede i ne odaziva se pozivu na skrining, jer smatraju da ono što ne znaju to ni ne postoji. Skrining obuhvata populaciju žena od 50-69 godina. One se pregledaju mamografski svake 2 godine. S obzirom na to da ovim nisu obuhvaćene žene ispod 50 godina, preporuka je da sa trideset godina krenu na prvi pregled i to ultrazvukom, kod proverenog stručnjaka, a dovoljni su godišnji pregledi u slučaju da nije otkrivena patologija. Sa 40 godina potrebno je načiniti baznu mamografiju. Ovom prilikom moram da naglasim da je zračenje na proverenom aparatu prilikom snimanja minimalno, ekvivalentno jednom prekookeanskom letu, pa briga da će se na taj način narušiti zdravlje je bespotrebna, a informacije koje dobijamo često od krucijalnog značaja.

Razgovarala: Brankica Treskavica

Oktobar se, u ime borbe protiv karcinoma dojke, u celom svetu “boji” u ružičasto, pa tim povodom otvaramo „Dosije grudi“ koji već možete da pratite na našem portalu. U njemu donosimo savete stručnjaka, ali i priče žena različitih životnih dobi koje otkrivaju zašto je važno voleti svoje grudi baš onakve kakve jesu, negovati ih i redovno kontrolisati. Podsećamo: Iskoristite i vi oktobar i zakažite pregled!

Sve ispovesti pročitajte na sledećim linkovima:

Članak se nastavlja posle reklama

Dijagnoza: rak dojke! I šta sad?!

Ispovest: Od koga sam nasledila tolike?

Ispovest: Nove grudi nisu modni dodatak!

Dosije grudi: Poznate majke koje su rekle DA dojenju

Ispovest: Veliko DA dojenju

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: