More i sunce lek za psorijazu

by| jul 27, 2010

Psorijaza je nasledno i do danas neizlečivo oboljenje čiji simptomi, zavisno od tipa bolesti i načina lečenja, mogu nestati sa kože za izvesno vreme, ali bolest će se opet pojaviti. Lekovi koji se primenjuju kod psorijaze imaju, dakle, prolazni efekt. A i svi imaju i određene neželjene efekte. Nema ih jedino lečenje u mlakoj morskoj vodi. 
 
Sve blagodeti morske vode veoma povoljeno deluju na psorijatične promene i zato bi svaka osoba obolela od obične ili vulgarne psorijaze lokalizovane na takozvanim predilekcionim mestima na koži trebalo da sebi priuštiti boravak na moru i lečenje morskom vodom i suncem.
 

Suncanje

Psorijaza je bolest stara koliko i čovečanstvo, a još je starim Grcima bio poznat blagotvoran efekt morske vode i sunca na psorijazu pa iz toga doba potiče i naziv za taj vid terapije – heliotalasoterapija.
 
Kako more i sunce deluju na psorijazu? Morska voda otapa ljuske sa psorijatičnih promena, a sunce umanjuje crvenilo i smanjuje upalu. Morsku vodu ne treba spirati sa kože. Plivati u morskoj vodi možete koliko želite. Ali izlagati se suncu ne možete. Mora se poštovati pravilo izlaganja suncu rano ujutro i kasno popodne, i nikako ne izlaziti na sunce u periodu od 10 do 16 sati.
 
Izlaganje suncu treba početi obazrivo, u kraćim intervalima. Prvi put na suncu treba ostati 10 minuta, naredni boravak produžiti za još pet minuta i pratiti kako se ponašaju psorijatične promene.
 
Ako se jave svrb, šarenje i peckanje, ili nastanu nove promene, reč je o psorijazi koja ne voli sunce. Daljnje lečenje treba nastaviti boravkom u morskoj vodi, a samo se kratko predveče izlagati sunčevim zrakama.
 
Pored heliotalasoterapije, na tok i lečenje psorijaze vrlo povoljno deluje i promena sredine, jer je psorijaza oboljenje koje, između ostalih faktora, provocira i stres. Relaksirajući ambijent odmora pa i promenjen način ishrane sa više ribe, voća i povrća u svakodnevnoj prehrani veoma povoljno deluju na smirivanje psorijatičnih promena.
 

Suncanje

Remisije bolesti, dakle period bez manifestacija psorijaze na koži, nakon  heliotalasoterapije, individualno je različit, kao što je i sama psorijaza individualno različita. Kao i kod ostalih oboljenja, nemoguće je naći dve osobe sa psorijazom, a da su im identični spoljni provocirajući faktor i isti tok lečenja koji se inače provodi prema protokolu lečenja psorijaze.
 
Pustulozna i eritrodemijska psorijaza apsolutno ne podnose heliotalasoterapiju. Generalizovana, gutatna psorijaza, koja zahteva sistemsku antibiotsku terapiju, zahteva oprez sa primenom heliotalasoterapije koja se može provesti tek po završetku antibiotičkog lečenja i normalizacije faktora upale, što se proverava odgovarajućim analizama krvi.
 
Kod stacionarne psorijaze izvanredni efekti se postižu IPL lečenjem. Ono je idealno za osobe sa stacionarnom vulgarnom psorijazom koje sebi ne mogu priuštiti heliotalasoterapiju. IPL lečenje je bezbolno, a period bez manifestacija psorijaze na koži traje duže u odnosu na druge oblike terapije.
 
Izvor „Dnevni avaz“

Tagovi: