Rak grlića materice: Preventiva je najbolji lek
Od 19.do 25. januara obeležava se Evropska nedelja prevencije raka grlića materice. Kada ste poslednji put bili na ginekološkom pregledu?
Posle raka dojke, rak grlića materice je najčešći zloćudni tumor kod žena. Uglavnom se javlja kod mlađih žena, između 35. i 50. godine života.
Glavni uzročnik raka grlića materice humani papiloma virus (HPV), koji je pronađen u 99,7 odsto dijagnostikovanih slučajeva u svetu.
HPV infekcija vrlo je česta kod žena i muškaraca, prenosi se polnim odnosom i kod relativno malog broja zaraženih žena može uzrokovati maligni tumor grlića materice.
Problem je u tome što gotovo 80 odsto polno aktivnih žena bar jednom tokom života bivaju zaražene, zbog čega i mali procenat rizika daje veliki broj slučajeva kancera.
Najpouzdaniji dijagnotički metod za praćenje promena na grliću materice jeste Papa test.
Prvi simptomi raka grlića materice se teško otkrivaju a kad i do tog dođe često su atipične promene na materici već prerasle u maligni tumor. Zato su izuzetno važne redovne kotrole, analize i papanikolau test da bi se bolest rano dijagnostikovala.
Neredovan odlazak ginekologu kao i obraćanje lekaru kad je već kasno predstavljaju glavni problem jer tada pacijentkinje imaju veoma malo šansi za izlečenje.
Koji su prvi simptomi raka grlića materice i kako izgleda lečenje karcinoma pročitajte OVDE.