Psiha

Blue Mind: Tajna unutrašnjeg mira koja počinje kapljicom vode

by Lepota&Zdravlje

03.07.2025.
Blue Mind
Blue Mind
@barbarabrigido

U vreme kad živimo ubrzano, izloženi konstantnoj buci – od notifikacija, sastanaka, saobraćaja, rokova, obaveza i pritisku da budemo stalno dostupni – potreba za mirom nikada nije bila veća. I dok mnogi odgovore traže u digitalnom detoksu, meditaciji ili begu iz grada, sve više stručnjaka i istraživanja ukazuje na nešto jednostavno, a duboko: prisustvo vode. Bilo da je reč o moru, reci, jezeru, toploj kupki ili tušu – voda nas, gotovo neprimetno, uvodi u stanje unutrašnjeg balansa.

Koncept Blue Mind nastao je iz želje da se to stanje objasni, istraži i pretoči u filozofiju življenja. Nije to samo naučna ideja, već i životna praksa – ona koja nas podseća da je ponekad dovoljno da budemo pored vode kako bismo se podsetili ko smo i šta nam zapravo treba. U nastavku otkrivamo zašto voda ima tako snažan uticaj na naše emocije i zdravlje, kako funkcioniše plavi um, ali i kako da ga svakodnevno unesemo u svoj život – bez potrebe za morem ili avionskom kartom.

Šta je Blue Mind?

Koncept Blue Mind, koji je osmislio američki morski biolog dr Wallace J. Nichols, opisuje mentalno stanje dubokog mira, prisutnosti i opuštenosti koje doživljavamo kada smo u blizini vode. Bilo da je u pitanju more, reka, jezero, bazen, tuš ili samo zvuk kiše – voda ima moć da nas dovede u stanje ravnoteže i blagostanja. Pa se tako postavlja pitanje: Zašto voda deluje terapeutski? Ipak, odgovor nije samo emocionalan, već i biološki. Ljudsko telo u proseku čini više od 60% vode, a naš mozak se instinktivno povezuje sa tim elementom. Tokom evolucije, voda je značila život – bila je izvor hrane, sigurnosti, mira. I danas, samo posmatranje vode može sniziti nivo stresa, usporiti otkucaje srca i umiriti um. Naučna istraživanja pokazuju da voda, kroz svoju zvučnu i vizuelnu frekvenciju, direktno utiče na naš nervni sistem, smanjuje anksioznost i podstiče kreativnost.

Voda kao reset

Blue Mind ne zahteva egzotična putovanja, ukoliko je to prvo šta ste pomislili. On se može doživeti u najjednostavnijim svakodnevnim trenucima – tokom jutarnjeg tuširanja, šetnje pored reke, vikenda na bazenu ili dok posmatramo kišu kroz prozor. Taj kontakt s vodom, ma koliko kratak bio, postaje lični trenutak odmora, resetovanja i prisutnosti. To je stanje u kojem se oslobađamo spoljnog pritiska i povezujemo sa sobom na dubljem nivou.

Blue Mind
@barbarabrigido

Kako da unesemo Blue Mind koncept u svakodnevicu?

U vremenu kada konstantno prelazimo iz crvenog u žuto svetlo – iz stresa u obaveze – Blue Mind nudi prostor za zaustavljanje. Ne morate čekati godišnji odmor. Dovoljno je da svakodnevno pronađete svoj plavi trenutak. To može biti večernje kupanje uz mirisnu sveću, odlazak na plivanje, slušanje zvukova talasa dok radite, ili čak gledanje snimaka okeana pred spavanje. Na kraju, Blue Mind nije samo stanje – to je izbor. Izbor da svesno tražimo trenutke tišine u svetu koji je preglasan. Da negujemo rituale koji nas vraćaju prirodi, sopstvenom telu i balansu. U vremenu koje nas stalno gura napred, možda je baš voda ta koja nas uči kako da stanemo – i budemo prisutni. Plavi um je podsetnik da nije uvek potrebno menjati ceo život da bismo se osećali bolje. Ponekad je dovoljno samo stati. I slušati vodu.

Foto: Instagram @mafaldapatricio, @barbarabrigido, @ashleebock, @alexandramtaylor


Lifestyle

Počinje Festival francuskog filma – izdvajamo must-see filmove (i savršen način da veče počne)

by Lepota&Zdravlje

24.06.2025.
Ile de France sirevi kao uvertira za Festival francuskog filma

Francuski filmovi imaju onu nenametljivu moć da nas uspore, emotivno razgale, ali i vrate osećaj za estetiku. Zato, Festival francuskog filma čiji smo jedan od medijskih partnera, ne doživljavamo samo kao filmski događaj, već kao mali ritual – trenutak u kom spajamo kulturu, uživanje i dobar provod. Ipak, ovog puta, rešili smo da veče počne malo ranije. Pre nego što se svetla bioskopa zamrače, pozivamo nekoliko bliskih ljudi na kratko okupljanje kod kuće. Nema potrebe za komplikovanim pripremama – samo čaša dobrog vina i pažljivo odabrani francuski sirevi. Naš izbor? Ile de France sirevi – brend o kome smo već pisali, a koji je takođe jedan od sponzora Festivala i koji nam donosi autentične ukuse Francuske sa svojim poznatim Brie, Normantal i Montaver sirevima. Dovoljno je da ih servirate uz malo grožđa, oraha i baget – i već ste u atmosferi Pariza. Upravo taj trenutak pre projekcije – razgovor, vino, zalogaj sira – pravi je uvod u ono što nas čeka na platnu: priče pune karaktera i šarm francuskog jezika koji smo oduvek hteli da  naučimo.

Ouverture d’une soirée parfaite

Ako pitate Francuskinje kako započeti savršeno veče, one će vam najverovatnije odgovoriti: Pour ouvrir une soirée parfaite, il est crucial de créer une ambiance accueillante et festive dès l’arrivée des invités (prev. Da biste započeli savršeno veče, ključno je stvoriti prijatnu i svečanu atmosferu čim gosti stignu). Pa, hajde onda i mi da počnemo od toga, jer Festival francuskog filma za mnoge je više od bioskopskog repertoara. On je poziv na sve ono što francuska kinematografija godinama gradi – a to je promišljena tišina, dugi kadrovi, suptilni pogledi, ali i nesavršenosti koje život čine autentičnim. I zato to veče ne počinje na projekciji filma, već mnogo ranije, u  našem domu, među prijateljima koji znaju da svaki lep trenutak vredi podeliti.

How to: Serviramo Ile de France sireve

Upravo zbog toga, pre nego što se svetla u sali ugase i počnu prve rečenice na francuskom, biramo da se okupimo. Bez mnogo pompe, ali sa ukusom. Čaša vina, lagani razgovori, i obavezna daska sa francuskim sirevima. Nije to stvar trenda, već osećaja. Onog istog koji nas veže za filmove iz ove zemlje – jer, strast je u detaljima.

Serviramo Ile de France sireve, brenda koji ne mora mnogo da se objašnjava onima koji znaju šta znači dobar zalogaj. Ile de France Brie je kremast i mekan, sa ukusom koji se zadržava taman koliko treba. Tu je i Ile de France Brie au Bleu – spoj mekoće i plavog karaktera koji ostaje dugo na nepcima, baš kao što dobar film ostaje u mislima i nakon odjavne špice.

Tu su i Ile de France Camembert punog tela, koji je blag ali prepoznatljivo karakteran i Ile de France Normantal i Montaver koji imaju dozu koja traži gutljaj vina odmah nakon zalogaja. U isto vreme, Ile de France Chevre donosi svežinu atipičnog kozjeg sira, dok Ile de France Aperifrais sa začinskim biljem podseća koliko kontrasti mogu da budu skladni.

Rapide et Délicieux | brzo & ukusno |

Priprema ovakve večeri ne zahteva puno. Ile de France sireve je potrebno izneti na sobnu temperaturu petnaestak minuta pre serviranja. Poslužiti ih na drvenoj dasci, dodati sveže ili suve smokve, kruške, kajsije ili jagode, par kriški bageta, pokoji orah ili badem. Ne postoji strogo pravilo, osim jednog – da se sve deli. Da se prinese, da se komadić doda drugom, da se proba nešto što se do sada nije. I da se oseti trenutak.A kako spojiti ukuse sa filmovima? Jednako lako kao što se Brie slaže sa belim vinom. Sve ono što serviramo tog popodneva ili večeri jeste uvertira – za priče koje nas čekaju na velikom platnu, za emocije koje ćemo proživeti bez mnogo reči, za scene koje će nas možda nasmejati, možda i gurnuti u tišinu. Francuski film uvek se gledao srcem. A da bi srce bilo otvoreno, mora da bude nahranjeno. Dobrom pričom, dobrim društvom, i nečim što dolazi iz zemlje koja zna da uživanje nije luksuz – već svakodnevna disciplina. U nastavku vam predstavljamo pet filmova koje ne želite da propustite na ovogodišnjem Festivalu francuskog filma. Svaki od njih nosi svoju priču, ali svi se gledaju isto – uz prethodni zalogaj Ile de France sira.

Festival francuskog filma: Top pet must-see filmova

Festival francuskog filma tradicionalno donosi izbor najznačajnijih savremenih i klasičnih ostvarenja jedne od najuticajnijih evropskih kinematografija. Publika će imati priliku da pogleda deset pažljivo odabranih filmova, koji kroz različite žanrove i teme oslikavaju raznolikost i aktuelnost savremenog francuskog filma. Festival tradicionalno ima kuma ili kumu festivala, a ove godine čast da bude kuma festivala je pripala Mirjani Karanović, glumici i rediteljki koja je ujedno bila i lice majske naslovnice magazina Lepota&Zdravlje, a čiju priču možete pročitati u zasebnom intervjuu.

Glavni program Festivala francuskog filma traje od 25. do 29. juna i od 3. do 6. jula, a mi izdavajamo top pet must-see filmova.

#1 Reparacija

Sedmi Festival francuskog filma biće svečano otvoren u utorak, 24. juna, u Gradskoj bašti u Zrenjaninu, projekcijom filma Reparacija (fr. La Réparation), najnovijeg ostvarenja jednog od najznačajnijih savremenih francuskih reditelja – Režisa Varnjijea (Régis Wargnier), koji će tom prilikom biti i specijalni gost festivala. Reč je o nagrađivanom francuskom reditelju i scenaristi, koji je rođen u Parizu. Svetsku slavu stekao je filmom Indokina, koji mu je doneo Oskara i Zlatni globus za najbolji strani film 1993. godine. Tokom bogate karijere sarađivao je sa mnogim velikim imenima evropske i svetske kinematografije, a njegovi filmovi poznati su po emotivnoj dubini, kompleksnim likovima i izraženom humanističkom pristupu.

Njegov najnoviji film, Reparacija, potvrđuje autorski kontinuitet i tematsku doslednost. Radnja filma prati Klaru, ćerku slavnog kuvara koji nestaje nakon što osvoji treću Mišelinovu zvezdicu. Primorana da vodi dva restorana potpuno sama, Klara dobija misteriozni poziv da dođe u Tajvan.

#2 Niki

Niki je biografska drama iz 2024. godine iz Francuske, koju je režirala Selin Salet (Céline Sallette) u svom rediteljskom debiju, a u glavnoj ulozi je Šarlot Le Bon (Charlotte Le Bon) kao umetnica Niki de Sen Fal (Niki de Saint Phalle). Film je imao svetsku premijeru 23. maja 2024. godine, u sekciji Un Certain Regard na Filmskom festivalu u Kanu.

Radnja filma prati Niki koja se preselila u Francusku sa svojim suprugom i ćerkom, bežeći od Amerike i odnosa sa svojom američkom porodicom. Uprkos daljini, Niki se redovno vraća mislima o svom detinjstvu koje je obuzimaju. Ona će pronaći svoj put ka svetlosti u umetnosti koja će joj pomoći da ih se oslobodi.

#3 Božanstvena Sara Bernar

Pariz 1896. godine. Sara Bernar je na vrhuncu svoje slave. Kao ikona svoje epohe i prva svetska zvezda, glumica je zaljubljena u život, slobodna i moderna, koja prkosi konvencijama. Upoznajte ženu koja se krije iza legende u filmu Božanstvena Sara Bernar.

#4 Sent Egziperi

Antoan de Sent Egziperi, francuski literata, zaljubljenik u vazduhoplovstvo, pilot, avanturista, autor legendarnog Malog Princa stradao je 31. jula 1944, pre 80 godina. Radnja ovog filma, po nazivu Sent Egziperi je zapravo poetska filmska priča o mladom pilotu i budućem autoru Malog princa, Antoanu de Sent-Egziperiju. Film nas vraća u 1930. godine, kada je Antoan de Sent-Egziperi bio pilot Argentinske pošte. Nakon što Anri Gijome, njegov najbolji prijatelj i kolega nestaje u Andima, Sent-Egziperi odlučuje da ga potraži. Ova nemoguća misija oblikovaće ga kao čoveka i kao pisca. Glavna uloga pripala je Vincent Casselu, što je svakako razlog više da ne propustite ovaj film.

#5 Limijer, avantura se nastavlja

Pre sto trideset godina, braća Limijer su izumela kinematografiju. Sve je već bio tu: putovanja, kadrovi, drama, komedija, gluma… Zahvaljujući restauraciji neobjavljenih kadrova, ovaj film po nazivu Limijer, avantura se nastavlja nas vodi na putovanje u prošlost filma. Kolekcija od 114 ranih filmova braće Limijer restaurirana je i sastavljena u celinu od strane direktora Filmskog festivala u Kanu i Instituta Limijer, Tijerija Fremoa (Thierry Frémaux).

Foto: Shutterstock, Festival francuskog filma promo, Instagram @iledefrancesir_srb