Uzroci i simptomi pobačaja
Pobačaj je gubitak ili smrt bebe pre 20. nedelje trudnoće. Medicinski termin za pobačaj je spontani abortus, ali ovo stanje nije abortus u pravom smislu reči.
Koji su simptomi pobačaja?
Simptomi pobačaja su:
– Krvarenje koje od slabog prelazi u jače:
– Grčevi;
– Bolovi u stomaku;
– Temperatura;
– Slabost;
– Povraćanje;
– Bolovi u leđima.
Ako imate simptome koje smo naveli, obavezno se obratite vašem ginekologu.
Uzroci pobačaja
Uzroci pobačaja do sada nisu svi jasno objašnjeni. Mnogi pobačaji koji se dese tokom prvog trimestra uzrokovani su hromozomskim abnormalnostima kod beba. Hromozomi su male strukture unutar ćelija organizma koje nose vaše gene. Geni određuju sve fizičke atribute, kao što su pol, boju kose i očiju, krvnu grupu, itd. Većina hromozomskih problema javlja se slučajno i nisu povezani sa zdravljem oca i majke.
Pobačaji su uzrokovani širokom lepezom faktora, uključujući:
– Hromozomske i genske abnormalnosti;
– Infekciju;
– Izlaganje opasnoj životnoj sredini i okruženju, kao što je visok nivo radijacije ili toksina;
– Hormonalnim problemima;
– Abnormalnosti materice;
– Nesposobnosti grlića materice (grlić materice se otvara prerano, u sredini trudnoće, bez znakova bola ili kontrakcija);
– Faktori vezani za stil života kao što su pušenje, alkohol ili korišćenje droge;
– Poremećaji imunog sistema, uključujući lupus;
– Oboljenje bubrega,
-Urođene srčane mane;
– Dijabetes koji se ne kontroliše;
– Oboljenje štitaste žlezde;
– Radijacija;
– Određeni lekovi;
– Teška neuhranjenost.
Osim toga, žene mogu imati povećan rizik od pobačaja zbog godina. Istraživanja su pokazala da rizik od pobačaja je 12 odsto do 15 odsto kod žena u 20-tim godinama i da se on povećava na oko 25 odsto kod žena u 40-im godinama. Povećana učestalost hromozomskih abnormalnosti povezuje se sa starosnim rizikom za pobačaj.
Nema još nikakvih dokaza da stres ili fizičke i seksualne aktivnosti izazivaju pobačaj.
Kako se pobačaj utvrđuje i tretira?
Ginekološkim i ultrazvučnim pregledom lekar će utvrditi pobačaj. Ako je pobačaj završen kompletno i materica je prazna, onda se obično ne preporučuju dalji tretmani. Povremeno, materica ne bude kompletno ispražnjena, pa se izvodi dilatacija i kiretaža. Tokom ove procedure, grlić materice se razdvaja i svi ostaci tkiva posteljice i fetusa se nežno otklanjaju iz materice. Alternativa za dilataciju i kiretažu jeste davanje određenih lekova, koji utiču na vaš organizam da odbaci sve ostatke iz materice. Ovaj postupak je idealan za one koji ne žele da se upuste u dilataciju i kiretažu, a čije je stanje stabilno.
Postoji poseban oblik retiniranog pobačaja koji se javlja zbog odumrle trudnoće ili missed ab. Ako pobačaj nije potvrđen, a imate simptome pobačaja, često se preporučuje strogo mirovanje nekoliko dana i verovatno ćete biti hospitalizovani radi posmatranja.
Kada se krvarenje zaustavi, obično ćete moći da nastavite sa svojim dosadašnjim aktivnostima. Ako je grlić materice otvoren, možda će vam se preporučiti procedura zatvaranja cerviksa (grlića materice) – serklaž. Ako ste negativna Rh krvna grupa, a vaš partner je pozitivna Rh krvna grupa, onda će vam lekar dati Rh imunoglobin. Ovo će sprečiti vaš organizam da stvori antitela koja mogu naškoditi vašoj bebi u ovoj ili narednim trudnoćama.
Nalazi krvi, genetski, imunološki testovi i testovi hemostaze ili lekovi su potrebni za žene koje su imale više od dva pobačaja u nizu. Neke dijagnostičke analize se koriste da bi se utvrdio uzrok ponovljenih pobačaja. To su: endometrijska biopsija (uzimanje male količine sluzokože materice koja se kasnije analizira pod mikroskopom), histerosalpingografija materice (rentgen materice i jajovoda), histeroskopija (test kojim lekar pregleda unutrašnjost materice tankim uređajem sličnim teleskopu, koji se ubacuje kroz vaginalni kanal i cerviks u matericu), laparoskopija (hirurška procedura u kojima lekar pregleda karlične organe svetlosnim uređajem).
Kako da prepoznate pobačaj?
Blaga nelagodnost i pulsiranje u predelu stomaka je najčešći simptom posle pobačaja. Ako ste imali jače krvarenje, temperaturu, jezu ili bolove, odmah se obratite lekaru. Ovo su možda znaci infekcije.
Trudnoće i pobačaj
Oko 85 odsto žena koje su imale pobačaj sledeću trudnoću zdravo iznesu bez ikakvih problema. Ako imate pobačaj, ne znači da imate i probleme sa plodnošću. S druge strane, oko 1% do 2% žena može imati ponovljeni pobačaj (ili više njih).
Koliko se čeka od pobačaja do sledeće trudnoće?
Ovaj period će odrediti vaš lekar na osnovu redovne kontrole. Neki lekari preporučuju trudnoću 3 meseca nakon prvog menstrualnog ciklusa posle pobačaja. Da biste sprečili još jedan pobačaj, lekar će vam preporučiti dalje tretmane kojih se morate pridržavati.
Pustite vreme da zaleči sve rane i fizičke i emotivne. Iznad svega, ne krivite sebe za pobačaj. Razgovarajte o pobačaju sa vašim okruženjem.
Autor: www.klinikaPERINATAL.com