Becutan Talks: Radionica svesnog roditeljstva – cilje je ravnoteža, a ne trka za perfekcionizmom


Da li je moguće biti roditelj koji postavlja granice, a da se ne osećamo krivim? Kako naći vreme za sebe kada su dečje potrebe uvek na prvom mestu? Kako ravnomerno deliti pažnju između više dece u porodici? Ova pitanja neprestano su u mislima mnogih roditelja, a prva Becutan Talks radionica za roditelje pokušala je da ponudi neke od odgovora kroz razgovor o svesnom roditeljstvu. Stručnjaci i iskusni roditelji – pedagog Jelena Holcer, pedijatar-kardiolog dr Goran Vukomanović, glumica Tamara Dragičević i voditeljka Sanja Kužet – razgovarali su o tome kako postići balans u roditeljstvu bez pritiska da moramo biti savršeni.
Becutan Talks radionica za roditelje
Nesavršenost kao ključ sreće
U svesnom roditeljstvu fokus je na roditeljima, a ne na deci. Iako na prvi pogled ovakav koncept zvuči egocentrično, sve počinje od roditelja. Kada roditelji osveste svoje emocije i obrasce ponašanja, onda mogu bolje da razumeju svoju decu. Svesno roditeljstvo je rasterećujuće jer ne traži savršenstvo, već prihvatanje nesavršenosti, rekla je Jelena Holcer, pedagog sa višedecenijskim iskustvom.
Ona podstiče roditelje da prepoznaju svoja prava – na slobodno vreme, privatnost, pa čak i na to da kažu ne bez griže savesti. Ovaj pristup, smatra Holcer, ne samo da smanjuje stres, već pomaže da deca nauče poštovanje granica i empatiju.
Zdravlje porodice počinje kod kuće
U vrtlogu savremenog života, gde je pritisak da budemo besprekorni ogroman, stres neminovno uzima svoj danak, a – kao posledica – zdravlje često ostaje zanemareno. Dr Goran Vukomanović, pedijatar-kardiolog, istakao je da je ravnoteža ključna za smanjenje stresa, te da jedino porodica koja neguje zdrave navike gradi temelje za sreću. Život u ravnoteži je najbolji lek, a to znači dobar san, zdrava ishrana, i fizička aktivnost, rekao je on. Važno je, međutim, ne težiti krutoj disciplini i dozvoliti izuzetke kada je to primereno situaciji, jer se tako gradi zdrav odnos prema životnim zadovoljstvima.
Učenje kroz primer
Tamara Dragičević, majka troje dece i glumica, podelila je lične priče o izazovima usklađivanja porodičnih obaveza. Ona veruje da deca najviše uče posmatrajući roditelje. Deca uče ono što vide. Ako im pokazujem empatiju i brigu o sebi, uče da poštuju svoje emocije i potrebe drugih, rekla je Tamara. U domovima sa više dece, ključno je pravedno raspodeliti pažnju, ali i podsetiti decu da i roditelji imaju svoje potrebe.
Srećan roditelj, srećna deca
Sanja Kužet, voditeljka i majka troje dece, dodala je da sreća roditelja nije luksuz, već neophodnost. Kada smo ispunjeni, dajemo deci primer kako da izgrade život koji vole, poručila je Sanja. Njen savet roditeljima je da nađu i vreme za sebe, jer to nije sebično, već predstavlja punjenje energijom za izbalansiran porodični život.
Prisutnost, a ne perfekcionizam
Svesno roditeljstvo nije formula za savršenstvo, već putovanje puno malih koraka, iskrenih razgovora i ljubavi. Becutan, brend koji decenijama podržava porodice, kroz ovu radionicu podsetio je roditelje da je prisutnost važnija od perfekcionizma. Deci ne treba savršen roditelj, već onaj koji je tu, spreman da uči i voli, zaključak je sa Becutan Talks radionice za roditelje.
Foto: Željko Kovačević