Well-being

Disbalans hormona u dvadesetim i tridesetim: Prepoznajte ga na vreme

by Hana Dunđerov

30.05.2025.
žensko telo hormonski disbalans
žensko telo hormonski disbalans

Osećate se čudno? Imate promene raspoloženja, neredovne menstruacije ili probleme sa snom? Mnoge žene u svojim 20-im i 30-im godinama doživljavaju hormonalni disbalans. Hormoni igraju ključnu ulogu celom našem organizmu i to je posebno primetno kod žena. Oni nam određuju celokupan metabolizam, od nivoa energije do zdravlja kože. Zato nemojte da vas čudi što ste, iako mlade, tako snažno osetile njihovu neravnotežu. Dobre vesti su da, nakon što ste prepoznale hormonski disbalans, možete da oreuzmete kontrolu nad svojim zdravljem i hormone dovedete u red.

Šta izaziva hormonski disbalans kod žena u dvadesetim ili tridesetim godinama?

Možda mislite da ste premlade za hormonske probleme jer ste daleko od menopauze, a pubertet ste ostavile za sobom. Ipak, činjenica je da hormonski disbalans može pogoditi žene bilo kog uzrasta. Ukoliko žene u vašoj porodici često imaju hormonske nepravilnosti, znajte d a niste miljenica genetske lutrije. Takođe, stres može bitno da utiče na našu hormonalnu ravnotežu, kao i način ishrane i stil života. Česti krivci za probleme sa hormonima u mladosti jesu problemi sa štitnom žlezdom ili sindrom policističnih jajnika. To je hormonski poremećaj koji pogađa žene reproduktivnog uzrasta. Karakterišu ga ciste na jajnicima, neredovne menstruacije i povišeni nivoi androgena.

Kako prepoznati hormonski disbalans u dvadesetim i tridesetim godinama?

Hormonski disbalans može se ispoljiti na različite načine i svaka žena ima jedinstveno iskustvo. Kod nekih se javi jedan, a kod drugih čitav niz simptoma. Neke ih jeda primećuju, dok druge osećaju njihovu punu snagu. Ipak, postoje oni koji su prepoznatljivi i koji se ponavljaju kod većine žena.

Promene u menstrualnom ciklusu

Vaš ciklus je bio redovan, a sada više nije. Menstrualne nepravilnosti su često prvi uočljiv znak hormonskog disbalansa: može se promeniti dužina ciklusa, jačina krvarenja ili učestalost menstruacije. Neke žene imaju obilna ili produžena krvarenja, bolne grčeve, ili čak izostanak menstruacije.

Promene raspoloženja i emocija

Osećate se kao da ste na emotivnom rolerkosteru? Neobjašnjiva anksioznost, depresija ili razdražljivost mogu biti znak hormonskog disbalansa. Moguće je i da imate probleme sa koncentracijom ili vam je teško da pamtite. Smanjen libido je takođe čest simptom.

Problemi sa kožom

Imate akne iako ste davno prošli pubertet? Hormonski disbalans, posebno povišen nivo androgena, može izazvati akne, masnu ili suvu kožu, pojačanu maljavost na licu (hirsutizam) ili proređivanje kose.

Promene u težini

Neobjašnjivo dobijanje na težini ili nemogućnost mršavljenja, uprkos zdravoj ishrani i vežbanju, može biti posledica hormonskog disbalansa. Takođe možete imati pojačan apetit, zadržavanje tečnosti i nadutost.

Nesanica

Insomnija ili teškoće sa uspavljivanjem mogu ukazivati na hormonski disbalans. Neke žene imaju noćno znojenje ili valunge, što narušava kvalitet sna i izaziva iscrpljenost tokom dana.

Problemi sa varenjem

Zdravlje creva je usko povezano sa hormonskom ravnotežom. Hormonske promene mogu izazvati zatvor, proliv, nadutost, gasove, mučninu ili povraćanje. Ako imate neki od ovih simptoma, obratite se lekaru. Rano otkrivanje i lečenje mogu značajno poboljšati kvalitet života

Kako se leči hormonski disbalans?

Ako sumnjate na hormonalni disbalans, važno je da se obratite ginekologu. On će vas poslati na određene analize i odrediti terapiju. Cilj terapije je da se nadoknade hormoni koje telo više ne proizvodi dovoljno – čime se ublažavaju simptomi, reguliše ciklus, poboljšava raspoloženje, energija, san i još mnogo toga.

Foto: Marina Ryazantseva, Roman Odintsov/Pexels.com