O njoj se retko govori, a sa njom se bori svaka peta žena: Inkontinencija urina
Zamislite da ste u savršenom ritmu dana: šetnja, kafa sa prijateljicama, posao, trening. Zaista biste mogle biti zadovoljne svojim životom da ga ne remeti nešto o čemu se retko priča naglas: nevoljno oticanje urina. Iako se o ovoj temi glasno ćuti, činjenica je da svaka peta žena starija od 40 godina ima problem sa kontrolom bešike. Možda je statistika i alarmantnija, lekari ne znaju, jer žene ćute o svojim problemima. Tu i jeste najveći problem jer urinarna inkontinencija kod žena nije normalan deo starenja i nešto što treba ćutke da trpite. To je medicinsko stanje za koje postoje brojna rešenja, samo treba da ih otkrijete.
Šta izaziva urinarnu inkontinenciju kod žena?
Postoje dve vrste inkontinencije: strest i urgentna inkontinencija. Stres inkontinencija se javlja kada radnje poput kijanja, kašljanja ili podizanja tereta stvaraju pritisak na bešiku. Urgentna inkontinencija, često povezana sa preaktivnom bešikom, podrazumeva iznenadnu i nekontrolisivu potrebu za mokrenjem. Ponekad su prisutna oba tipa i tada govorimo o mešovitoj inkontinenciji. Kod žena, najčešći okidači su trudnoća, porođaj i menopauza. Tokom trudnoće, telo prolazi kroz brojne promene, a pritisak na bešiku raste kako raste i beba. Porođaj može dodatno oslabiti mišiće karličnog dna, koji su ključni za kontrolu mokrenja. Menopauza, sa padom estrogena, može dodatno smanjiti elastičnost tkiva i mišićni tonus oko bešike. Starenje igra svoju ulogu, prirodni gubitak mišićne mase i elastičnosti može učiniti da bešika postane manje stabilna. Tu su i dodatni faktori: gojaznost povećava pritisak na abdomen i bešiku, hronični zatvor može da utiče na okolne nerve i mišiće, a čak i svakodnevne navike, poput prekomerne konzumacije kafe ili alkohola, mogu pogoršati situaciju. Neka oboljenja, poput dijabetesa, neuroloških poremećaja ili infekcija urinarnog trakta, takođe mogu izazvati ili pogoršati inkontinenciju. Čak i lekovi koje koristite, poput diuretika ili sedativa, mogu imati neželjene efekte na kontrolu mokrenja. Dobra vest je da postoji niz opcija koje pomažu.
Kako se boriti protiv inkontinencije kod žena?
Mala prilagođavanja u svakodnevici, ono što lekari zovu bihejvioralne promene – mogu pomoći kod dve najčešće vrste inkontinencije. Neke jednostavne promene mogu napraviti razliku:
Trening bešike. Ovo podrazumeva kontrolisano pražnjenje bešike – kada i koliko često odlazite u toalet. Na početku vodite dnevnik u koji zapisujete šta i kada pijete, kao i kako se osećate pre nego što dođe do nezgode. Na osnovu toga, lekar može napraviti raspored koji će vam pomoći da postepeno produžite vreme između mokrenja, čime se bešika trenirа da zadrži više urina.
Vežbe karličnog dna. Verovatno ste čuli za Kegelove vežbe. To je jednostavna, ali efikasna metoda jačanja mišića koji podržavaju bešiku. Vežbanje podrazumeva naizmenično stezanje i opuštanje tih mišića, što pomaže u boljoj kontroli nad mokrenjem.
Prestanak pušenja. Pušenje izaziva kašalj, a učestali napadi kašlja dodatno opterećuju bešiku. Osim toga, pušenje iritira bešiku i jedan je od glavnih uzroka raka bešike.
Suzbijanje hitnosti. Ova tehnika pomaže da savladate iznenadne i jake porive za mokrenjem. Uključuje kombinaciju dubokog disanja, preusmeravanja pažnje i Kegelovih vežbi.
Lekar vam može savetovati i da ograničite unos tečnosti, posebno u večernjim satima, i da izbegavate kofein i alkohol. Gubitak viška kilograma takođe može doprineti ublažavanju tegoba.
Foto: Shutterstock, Freepik.com