Well-being

O njoj se retko govori, a sa njom se bori svaka peta žena: Inkontinencija urina

by Hana Dunđerov

28.06.2025.
Kegelove vežbe, urinarna inkontinencija

Zamislite da ste u savršenom ritmu dana: šetnja, kafa sa prijateljicama, posao, trening. Zaista biste mogle biti zadovoljne svojim životom da ga ne remeti nešto o čemu se retko priča naglas: nevoljno oticanje urina. Iako se o ovoj temi glasno ćuti, činjenica je da svaka peta žena starija od 40 godina ima problem sa kontrolom bešike. Možda je statistika i alarmantnija, lekari ne znaju, jer žene ćute o svojim problemima. Tu i jeste najveći problem jer urinarna inkontinencija kod žena nije normalan deo starenja i nešto što treba ćutke da trpite. To je medicinsko stanje za koje postoje brojna rešenja, samo treba da ih otkrijete.

Šta izaziva urinarnu inkontinenciju kod žena?

Postoje dve vrste inkontinencije: strest i urgentna inkontinencija. Stres inkontinencija se javlja kada radnje poput kijanja, kašljanja ili podizanja tereta stvaraju pritisak na bešiku. Urgentna inkontinencija, često povezana sa preaktivnom bešikom, podrazumeva iznenadnu i nekontrolisivu potrebu za mokrenjem. Ponekad su prisutna oba tipa i tada govorimo o mešovitoj inkontinenciji. Kod žena, najčešći okidači su trudnoća, porođaj i menopauza. Tokom trudnoće, telo prolazi kroz brojne promene, a pritisak na bešiku raste kako raste i beba. Porođaj može dodatno oslabiti mišiće karličnog dna, koji su ključni za kontrolu mokrenja. Menopauza, sa padom estrogena, može dodatno smanjiti elastičnost tkiva i mišićni tonus oko bešike. Starenje igra svoju ulogu, prirodni gubitak mišićne mase i elastičnosti može učiniti da bešika postane manje stabilna. Tu su i dodatni faktori: gojaznost povećava pritisak na abdomen i bešiku, hronični zatvor može da utiče na okolne nerve i mišiće, a čak i svakodnevne navike, poput prekomerne konzumacije kafe ili alkohola, mogu pogoršati situaciju. Neka oboljenja, poput dijabetesa, neuroloških poremećaja ili infekcija urinarnog trakta, takođe mogu izazvati ili pogoršati inkontinenciju. Čak i lekovi koje koristite, poput diuretika ili sedativa, mogu imati neželjene efekte na kontrolu mokrenja. Dobra vest je da postoji niz opcija koje pomažu.

Kako se boriti protiv inkontinencije kod žena?

Mala prilagođavanja u svakodnevici, ono što lekari zovu bihejvioralne promene – mogu pomoći kod dve najčešće vrste inkontinencije. Neke jednostavne promene mogu napraviti razliku:
Trening bešike. Ovo podrazumeva kontrolisano pražnjenje bešike – kada i koliko često odlazite u toalet. Na početku vodite dnevnik u koji zapisujete šta i kada pijete, kao i kako se osećate pre nego što dođe do nezgode. Na osnovu toga, lekar može napraviti raspored koji će vam pomoći da postepeno produžite vreme između mokrenja, čime se bešika trenirа da zadrži više urina.

Kegelove vežbe, urinarna inkontinencija
Freepik.com

Vežbe karličnog dna. Verovatno ste čuli za Kegelove vežbe. To je jednostavna, ali efikasna metoda jačanja mišića koji podržavaju bešiku. Vežbanje podrazumeva naizmenično stezanje i opuštanje tih mišića, što pomaže u boljoj kontroli nad mokrenjem.
Prestanak pušenja. Pušenje izaziva kašalj, a učestali napadi kašlja dodatno opterećuju bešiku. Osim toga, pušenje iritira bešiku i jedan je od glavnih uzroka raka bešike.
Suzbijanje hitnosti. Ova tehnika pomaže da savladate iznenadne i jake porive za mokrenjem. Uključuje kombinaciju dubokog disanja, preusmeravanja pažnje i Kegelovih vežbi.
Lekar vam može savetovati i da ograničite unos tečnosti, posebno u večernjim satima, i da izbegavate kofein i alkohol. Gubitak viška kilograma takođe može doprineti ublažavanju tegoba.

Foto: Shutterstock, Freepik.com


Lifestyle

Letnji dani pred vratima: Imate li sve za uživanje na otvorenom?

by Lepota&Zdravlje

19.05.2025.

Leto stiže sa prvim otvorenim prozorima, mirisom svežeg asfalta posle kiše i neodoljivom željom da pobegnemo napolje. Sve češće zamišljamo mirna jutra uz kafu na terasi, razigrano popodne u dvorištu i večeri koje se prirodno produžavaju uz zvuke cvrčaka. Sve to postaje još intezivnije uz nekoliko pažljivo odabranih elemenata – jer kada znamo šta nam prija, lako je kreirati prostor u kom se leto ne posmatra sa strane, već živi iz dana u dan.

Bazen kao srce letnjeg dvorišta – mesto okupljanja, igre i osveženja

Bazen je, za većinu porodica, postao nezaobilazan deo letnje postavke u dvorištu. Više nije u pitanju luksuz, već praktičan način da se rashladimo, zabavimo i provedemo kvalitetno vreme bez napuštanja doma.

Danas su dostupni modeli velikih montažnih bazena koji se lako postavljaju, ne zahtevaju građevinske radove i dolaze u dimenzijama koje mogu da ugoste celu porodicu – i komšijsku decu pride. Pravougaoni modeli su odlični za one koji vole plivanje, dok su okrugli savršeni za opuštanje i igru. Neki modeli dolaze i sa metalnim ramom i jačom strukturom, pa traju godinama, bez obzira na učestalost korišćenja.

Bazen u dvorištu nije samo rashlađenje – on menja način na koji doživljavamo leto. U njemu se odvija deo porodičnog života: ujutru se prva kafa pije sa nogama u vodi, popodne deca skaču dok se vi oslanjate na ivicu sa knjigom u ruci, a uveče se tišina deli sa onima koje volimo.

Bazen za decu – mala oaza za velike avanture

Kada su deca mala, svaka kap vode postaje čitava avantura. Zato su bazeni za decu posebno dizajnirani tako da budu bezbedni, zabavni i laki za korišćenje. Većina njih je plića, sa mekim dnom i šarenim motivima koji podsećaju na crtane filmove, more, životinje ili tropska ostrva.

Prilikom izbora, najvažnije je obratiti pažnju na visinu bazena i dubinu vode – za decu uzrasta do dve godine, to treba da budu modeli sa vrlo plitkim slojem vode, koji omogućava samo sedenje i pljuskanje rukama. Za nešto starije mališane, tu su bazeni sa nešto višim stranicama, ali i dalje dovoljno niskim da dete može samo da uđe i izađe, ili da ga roditelj lako pridigne.

Takođe, bitno je birati modele sa mekanim, fleksibilnim zidovima i dnom koje se ne kliza – kako bi se izbegle ogrebotine i padovi. Napumpani rubovi dodatno štite ako dete izgubi ravnotežu dok se igra, a neki modeli imaju i više komora za vazduh, pa ostaju stabilni čak i ako se neka delimično isprazni.

I ne zaboravimo praktičnost: manji bazeni se lako prazne, suše i sklapaju, što je idealno za svakodnevno korišćenje, ali i za poneti na vikend ili letovanje.

Voda je savršena, ali samo ako je čista

Postaviti bazen je početak – ali prava čarolija se dešava kada voda ostaje kristalno čista i bezbedna dan za danom, bez obzira koliko ga često koristimo. Ključ je u pravoj opremi za održavanje bazena.

Pumpe i filteri prečišćavaju vodu cirkulacijom, uklanjajući nečistoće i održavajući nivo bakterija pod kontrolom. Postoje modeli koji se lako povezuju sa bazenom i rade tiho, tako da ne narušavaju ugođaj. Razmisli i o solarnim prekrivačima, koji noću čuvaju temperaturu vode, a danju upijaju sunčevu toplotu – pa bazen ostaje topao, i kada padne mrak.

Preporučljivo je i da imate četke za čišćenje zidova bazena, mrežice za sakupljanje lišća, i testere za pH i nivo hlora, koji vam daju kompletnu sliku o kvalitetu vode. Sve je osmišljeno tako da održavanje ne umanji uživanje, već ga produži – bez stresa, bez nagađanja.

I ono što često zaboravimo – podloga za bazen. Postavlja se ispod konstrukcije i štiti bazen od oštećenja, dok stepenice za ulazak omogućavaju lakši pristup, posebno starijima i deci.

Ležaljke i suncobrani – jer odmor ne počinje tek na plaži

Kad se izađe iz vode, prirodno tražite mesto gde ćete leći, osušiti se i uživati na suncu ili u hladovini. I to ne bilo gde. Prava ležaljka za dvorište postaje mesto gde se čita, dremka, sunča i vodi najlepši razgovor. Najčešće se biraju plastične, jer ih je lako pomerati i održavati.

One sa podesivim naslonom i točkićima omogućavaju da pratite sunce, a kod nekih modela aluminijumski ramovi otporni su na vremenske uslove, pa ih ne morate unositi pri svakoj promeni oblaka.

I kao što već znaš, leto se ne planira – ono se živi. U hladu suncobrana, sa nogama u vodi, u zagrljaju deteta koje upravo otkriva čari prskanja po bazenu. Sa pažljivo biranim detaljima, vaše dvorište ili terasa mogu postati mesto koje nećete želeti da napustite, ni kada more zove. Jer, pravi odmor nije lokacija – već osećaj. Taj osećaj, uz malo mašte i pravu opremu, može da počne baš ovde. I danas.

Foto: Andrea Piacquadio/Pexels, Promo, Planeta Sport