Detoksikacija tela zaista zvuči kao odlična ideja. Ko ne bi želeo da učini sve što može kako bi uklonio toksine iz svog sistema? Svuda oko nas su saveti kako se detoksikovati, detoks dijete, napici, suplementi… Svi oni obećavaju isto, da će očistiti vaš organizam od toksina i da ćete imati više energije, bolju probavu, manje upala, pa i kilograma. Da li je baš sve tako?
Šta je detoksikacija organizma, ali stvarno?
Detoksikacija je prirodan proces kojim telo neutrališe, transformiše i eliminiše štetne supstance poznate kao toksini. Telo to obavlja svakog dana, bez sokova od celera i bez skupih suplemenata. Glavni organi za detoks su jetra, bubrezi, pluća, koža i creva. U medicini, pod detoksikacijom se podrazumeva skup radnji koje lekar obavlja u vrlo ozbiljnim slučajevima trovanja lekovima, alkoholom ili narkoticima. Za nas obične smrtnike, detoks je reč kojom označavano čitav niz dijeta, sistema ishrane,
navika koje za krajnji cilj imaju da nam očiste telo. Međutim, nema jakih naučnih dokaza da ove metode dodatno pomažu organizmu. U praksi, tvrde lekari najbolji detoks je zdrav način života: umerenost u ishrani, dovoljno sna, manje stresa, više kretanja i izbegavanje preterane konzumacije alkohola, šećera i prerađene hrane. Ništa magično, samo stvarne briga o sebi.
Najčešći mitovi o detoksu
Kojim smo to tvrdnjama izloženi svakodnevno, a da nemaju utemeljenje u nauci?
Mit 1: Vašem telu je potrebna pomoć da se detoksikuje
Naša tela su dizajnirana da se samo detoksikuju. Toksini u nama se pojavljuju u dva oblika: endotoksini (nusprodukti koje telo samo stvara, kao što su mlečna kiselina, urea i izmet) i egzotoksini ( koji dolaze iz spoljašnjeg sveta, uključujućihemikalije iz sredstava za čišćenje i kozmetike, zagađivače iz vazduha i vode, pesticide iz hrane). Svakodnevno, naša jetra naporno radi kako bi ih izbacila iz organizma i upravo zato se ona smatra vitalnim organom, omogućava nam da živimo. Najvažnije što možete da uradite da pomognete svom telu da se oslobodi toksina jeste da vodite računa o jetri. To znači da održavate zdravu ishranu kako ovaj važan organ ne bi bio preopterećen. Ako preopterećujete jetru masnoćama, šećerom ili alkoholom, ona će početi da nakuplja masne naslage. Kada jednom dobijete dijagnozu masne jetre, nikakav detoks to ne može da promeni.
Mit 2: Detoksikacija vas čini zdravijim
Ako preopterećujete jetru masnoćama, šećerom ili alkoholom, ona će početi da nakuplja masne naslage. Kada jednom dobijete dijagnozu masne jetre, nikakav detoks to ne može da promeni. Pržena hrana i zaslađena pića teško se prerađuju u jetri, a njihov višak se pretvara u mast u jetri. Jednom kada se ta mast počne nakupljati, ostaje zauvek. Čak i ako izgubite telesnu težinu, mast u jetri ostaje. Ovo je poznato kao nealkoholna masna bolest jetre. To je kao jednosmerna ulica i jedino što možete da uradite jeste da ne uđete u nju, odnosno da zaustavite stvaranje novih naslaga.
Chloe G/dupephotos.com
Mit 3: Detoksikacija je bezbedna
Na internetu ćete se često susresti sa detoks dijetama koje su sve, samo ne zdrave. Neke zahtevaju potpuno gladovanje, post sa vodom ili sokovima, stroge dijete koje uključuju samo voće i povrće, upotrebu biljaka, čajeva, suplemenata ili klizmi. Takvi strogi režimi mogu izazvati neravnotežu elektrolita, nedostatak vitamina i minerala, dijareju i druge stomačne probleme, kao i umor.
Mit 4: Gubitak kilograma posle detoksa je trajan
Dokazi da su kratkoročne detoks dijete efikasne kao dugoročna strategija za mršavljenje su vrlo, vrlo ograničeni i mahom anegdotski. To znači da ne postoji ozbiljno i opsežno naučno istraživanje koje se ovim bavi. Možda ćete izgubiti nekoliko kilograma, ali to je uglavnom zbog gubitka tečnosti i mišićne mase, a ne masnih naslaga. Detoksikacija može imati veliki uticaj na vaše telo, ali ne nužno onakav kakav priželjkujete. Zato, ako razmišljate o detoksu ili planu za mršavljenje, obavezno prvo porazgovarajte sa svojim lekarom.
Kako se zaista može detoksikovati telo?
Jedino što treba da radite jeste da brinete o svojoj jetri, ostatak posla je na njoj. Briga o jetri ne zahteva drastične poteze, već svakodnevne izbore koji dugoročno prave razliku. Jetra je tihi organ koji svakog dana filtrira krv, razgrađuje toksine, lekove, alkohol, i prerađuje nutrijente. Da bi ostala zdrava, ključ je u umerenosti. Ishrana bogata povrćem, voćem, integralnim žitaricama i mahunarkama podržava rad jetre, dok prekomerni unos masne, pržene ili industrijski prerađene hrane stvara opterećenje. Voda je neophodna za njeno pravilno funkcionisanje, pomaže u izbacivanju otpada i podupire procese razgradnje. Alkohol je posebno štetan, i iako ga neki tolerišu bolje od drugih, jetra svakako trpi. Sa lekovima i suplementima treba biti oprezan. Prevelike doze paracetamola, ali i neki biljni preparati koji se promovišu kao prirodni, mogu biti toksični za jetru, posebno ako se uzimaju bez nadzora.
Foto: Caroline Taborda, Cora Pursley/dupephotos.com, Igisheva Maria/Shutterstock