Well-being

Peripartalna depresija nakon spontanog pobačaja: Nevidljiva rana o kojoj se retko govori

by Aleksandra Dudvarski

24.06.2025.
peripartalna depresija (1)

I dok smo svi čuli (čitali ili pak doživeli) sve o postporođajnom stanju žene, koji obuhvata niz faktora, od promene hormona u samom telu, preko nespavanja, bola zbog rane (bilo prirodnog ili carskog porođaja) i svih pratećih elemenata, postoji termin u psihologiji o kojem se retko ili skoro nikada ne priča. U pitanju je psihološko stanje koje doživljavaju žene tokom cele trudnoće, ili pak usled spontanog pobačaja, (koji je i dalje tabu tema, iako je vrlo učestao). U tekstu u nastavku bavimo se upravo ovim često skrajnutom, nevidljivom, a poprilično važnom temom. Peripartalna depresija je oblik depresije koji se javlja tokom trudnoće (prenatalno) i/ili u periodu nakon porođaja (postpartalno). Uz to, tehnički, pod ovaj pojam podrazumeva se i stanje koje se javlja kod žena koje iskuse spontani pobačaj. Termin peripartalna koristi se kako bi obuhvatio ceo period oko porođaja – pre i posle – jer se depresivni simptomi mogu razviti i pre rođenja deteta, ne samo posle.

Kako igleda peripartalna depresija?

Za razliku od uobičajenog baby bluesa (kratkotrajnog osećanja tuge i promena raspoloženja koje pogađa mnoge žene nakon porođaja), peripartalna depresija je ozbiljniji i dugotrajniji poremećaj raspoloženja. Simptomi uključuju:

  • duboku tugu, bezvoljnost ili beznadežnost

  • anksioznost i razdražljivost

  • gubitak interesa za svakodnevne aktivnosti

  • osećaj krivice ili neadekvatnosti kao majke

  • poremećaje spavanja i apetita

  • poteškoće u povezivanju s detetom

  • u težim slučajevima – suicidalne misli

peripartalna depresija šta je
Rachel Claire/pexels

Zašto se o njoj (još uvek) ne govori dovoljno?

  1. Društveni pritisak: Očekuje se da majčinstvo bude najlepši period u životu žene. Zbog tog ideala, žene se često osećaju krivim ako nisu srećne i ispunjene nakon porođaja.
  2. Stigma mentalnog zdravlja: Mnoge žene ne traže pomoć jer se boje osude, da će ih društvo smatrati lošim majkama ili slabima.

  3. Nedovoljna edukacija: I trudnice i njihovi partneri često nisu informisani o ovom stanju, niti im se o njemu priča tokom redovnih lekarskih kontrola.

  4. Zanemarivanje simptoma: Lekari i okolina mogu pogrešno pripisati simptome hormonima ili umoru, čime se problem minimizira i ignoriše.

Da li u peripartalnu depresiju spada i depresija usled gubitka bebe odnosno spontanog pobačaja?

Da, depresija koja se javlja nakon spontanog pobačaja, intrauterine smrti (mrtvorođenja) ili gubitka bebe tehnički može spadati u peripartalnu depresiju, iako se u praksi često klasifikuje kao reaktivna depresija ili tuga zbog gubitka. Međutim, granica između tuge i kliničke depresije može biti vrlo tanka.

Peripartalna depresija obuhvata mentalne poremećaje u periodu trudnoće i neposredno nakon porođaja — uključujući i situacije kada se trudnoća završi tragično.

Žene koje dožive spontani pobačaj, vanmateričnu trudnoću ili gubitak novorođenčeta mogu razviti kliničku depresiju, anksioznost, posttraumatski stres (PTSP) ili kombinaciju navedenog. U tim slučajevima, govorimo o peripartalnoj depresiji uz traumatski gubitak, što dodatno povećava rizik od dugotrajnog psihološkog opterećenja.

peripartalna depresija (1)
Roman Odintsov/pexels

Nevidljiva trauma

Gubitak bebe, posebno u ranoj trudnoći, često nije vidljiva drugima, pa ni podrška okoline nije uvek prisutna.  Tema gubitka trudnoće i dalje je tabu u mnogim društvima, a žene osećaju sram, krivicu ili osećaj neuspeha. Veoma retko se ženama koje su izgubile trudnoću automatski nudi psihološka pomoć, iako bi to trebalo da bude deo standardne zdravstvene nege.

Tuga je normalna i očekivana, ali ako traje duže od nekoliko nedelja i počne da ometa funkcionisanje, može ukazivati na depresiju. Nije slabost tražiti pomoć — naprotiv, to je čin snage i brige o sebi. Postoje terapeuti i grupe podrške koji su specijalizovani za perinatalni gubitak.

Zašto je važno govoriti o peripartalnoj depresiji?

Zato što utiče ne samo na majku, već i na emocionalni i fizički razvoj deteta, partnerske odnose i celokupno porodično funkcionisanje. Rana dijagnostika i podrška — kroz terapiju, lekove (kada je potrebno) i razumevanje — mogu u potpunosti izlečiti peripartalnu depresiju.

Foto: ROMAN ODINTSOV/pexels, Rachel Claire/pexels


Shopping

Leto je bliže nego što mislite: Vreme je da lagano birate letnji asortiman

by lepotaizdravlje.rs

16.05.2025.
Planeta sport kupaći kostimi
modeli u kupaćim kostimima
PROFO Studio/Siniša Nikolić

Negde između poslednjih majskih kiša i prvih ozbiljnih sunčevih zraka, dogodi se onaj osećaj da leto nije više daleko. Nije više samo ideja o odmoru, već postaje nešto stvarno – miris vazduha ujutru, trenutak kada ostavite jaknu kod kuće, kada prvi put hodate bosih nogu po pločicama. Tada počinje lagana priprema. Ne stresna, ne forsirana, nego baš onakva kakvu leto i zaslužuje – bez žurbe, sa osmehom, kroz pametne, male izbore koji će učiniti leto nezaboravnim.

Kupaći kostim nije samo komad odeće – to je osećaj

Biranje kupaćeg kostima može delovati zahtevno, ali zapravo je prilika da oslušnete sebe. Ne radi se o telu, već o tom kako se u nekom komadu osećate. Da li želite da budete slobodne za plivanje? Da sedite na pesku bez neprijatnosti? Da se smejete i krećete, a da ne razmišljate o kroju? 
Jednodelni ili dvodelni, nežne boje ili upečatljivi printovi – pravi kupaći ne prati trendove, već vas. Možda je to godina za crnu klasiku, a možda za nešto potpuno novo. Uz kupaći, dolaze i sve one sitnice koje čine razliku: lagane letnje majice koje padaju preko ramena i hlade kožu, sandale koje vas ne ograničavaju nego prate u koraku – do prodavnice, kafića, šetnje pored vode. Naočare za sunce, koje nisu samo stilski dodatak, već ozbiljan saveznik kada sunce postane ozbiljno. Letnji asortiman više nije spisak: on je slika – o tome kako želite da se krećete kroz leto. I svaka od nas ima pravo da tu sliku oblikuje po svom.

Šorcevi i papuče – kada želite da leto traje ceo dan

Postoje oni komadi garderobe koji, kada ih jednom obučete, ne želite da ih skidate. Takav je dobar šorts – dovoljno udoban da ga nosite kod kuće, a onda i dovoljno zahvalan da izađete u njemu na piće. Krojevi koji ne sputavaju, materijali koji “dišu i dužina koje ne zahteva preispitivanje pred ogledalom. Uz njega idu papuče koje ne klize, ne prave zvuk i ne žuljaju. Takvi modeli postaju deo svakodnevice – bilo da idete do plaže, pijace ili jednostavno sedite u dvorištu i slušate cvrčke. Sve više tražimo komade koji izgledaju lepo, ali pre svega – traju i služe. Leto ne trpi komplikacije. Zato se pravi izbori prave ranije, kada još ima vremena, odnosno kada birate sa osmehom, a ne pod pritiskom.

I ne zaboravite – kačket ide sa vama

Jedna od najkorisnijih stvari koje možete imati pri ruci kad temperature porastu jeste dobar kačket. Štiti lice, skriva kosu kad zatreba i daje onaj “nonšalantni” ton svakom outfitu. Danas postoje modeli koji su istovremeno i praktični i vizuelno zanimljivi – neutralne boje, nežni štepovi, jednostavne siluete koje idu uz sve.

model u kupaćem šortsu
PROFO Studio/Siniša Nikolić

I za njega, i za njih – jer leto voli celu porodicu

Naravno, kako se bliži sezona odmora, prirodno je da mislimo i na ostatak porodice. Za muškarce, kupaći šorcevi više nisu samo funkcionalni – sve češće su i modni izbor. Krojevi iznad kolena, diskretni printovi, brzo sušeći materijali. Tu su i muške papuče koje su udobne, otporne i praktične, ali i dovoljno diskretne da ne naruše stil. A deca? Njima leto ne treba objašnjavati. Njima treba samo komfor: papuče koje se lako navlače i sandale koje podnose i trčanje i vodu. Kad su oni spremni, cela porodica diše lakše.

Sve to negde mora da stane – i zato je pravi trenutak da razmislite o koferima

Na kraju, kada se sve lagano izabere — ostaje pitanje: gde ćete to spakovati? Kofer je, u stvari, tihi svedok vašeg puta – od pakovanja u spavaćoj sobi do recepcije hotela. Dobar kofer je onaj koji ima dovoljno prostora, ali i pametno organizovane pregrade; koji lako klizi za vama, bez da se “bori” sa trotoarima; koji može da primi i peškir viška, i haljinu koju ste poneli “za svaki slučaj”. Kada krenete – važno je da ne razmišljate o koferu. Već o onome što vas čeka kao avantura na omiljenoj destinaciji.

Foto: PROFO Studio/Siniša Nikolić