Well-being

Terapija testosteronom je trend među ženama u menopauzi: Istražujemo benefite i neželjene posledice

by Hana Dunđerov

29.06.2025.
terapija testosteronom
terapija testosteronom

Da vam neko kaže da je glavni lek za vaše tegobe u menopauzi, od akni do valunga, muški hormon testosteron, da li biste mu poverovale? A opet, Instagram i TikTok pun je anegdotskih ispovesti žena koje su vratile svoj život tokom menopauze u normalu upravo zahvaljujući testosteronu. Terapija testosteronom za žene u menopauzi postala je vruća trending tema koja izaziva kontroverze, pa smo rešili da je demistifikujemo.

Uloga testosterona kod žena

Testosteron se često smatra isključivo muškim hormonom, ali on ima ključnu ulogu i kod žena. Iako žene imaju niži nivo testosterona od muškaraca, on učestvuje u regulisanju menstrualnog ciklusa, održavanju gustine kostiju i mišićne mase, kao i u unapređenju kognitivnih sposobnosti, raspoloženja, seksualne funkcije i nivoa energije. Žene to često ne znaju, one imaju 3 puta veću koncentraciju testosterona nego estrogena! Dakle, tipično muški polni hormon vrlo je značajan za žene. Posle 30. godine, nivo testosterona kod žena opada, a do srednjih godina, u periodu pred menopauzu i tokom menopauze, on pada na oko 25% u odnosu na mladost.

Šta se događa kada nivo testosterona padne?

Bez obzira na pol ili rod, testosteron ima važnu ulogu u opštem zdravlju organizma. Kod žena, nizak nivo testosterona može dovesti do raznih simptoma, kao što su: loše raspoloženje i nezadovoljstvo; neobjašnjivi umor; smanjen libido; promene u kogniciji (razmišljanje, rasuđivanje i pamćenje); vazomotorni simptomi, valunzi i noćno znojenje; gubitak koštane mase; smanjena mišićna snaga. Stoga, nije bez osnove ideja da bi niske doze testosterona zaista mogle da nam ublaže simptome menopauze. Ali, da i je zaista tako u praksi?

Da li terapija testosteronom zaista može da ublaži simptome menopauze?

Ovakva terapija u menopauzi još uvek spada u kontroverzne i nestandardne, iako se primenjuje već 60 godina, uglavnom u Engleskoj i Australiji. Glavni uzrok kontroverzi je nedostatak naučnih podataka o tome kako ovakva terapija zaista deluje na žene. Najjasnija, naučno potvrđena korist TRT kod žena jeste poboljšanje seksualne funkcije. Iako su mnoge žene prijavile i druge pozitivne efekte, kao što su povećana energija, jasnoća u razmišljanju i povratak motivacije za fizičku aktivnost, naučni dokazi za ove efekte još uvek nisu dovoljno jaki. Postavlja se pitanje da li testosteron može pomoći u očuvanju mišićne mase, poboljšanju fizičkog funkcionisanja, energije, kognicije i raspoloženja, ali trenutno ne postoji dovoljno podataka koji bi to potvrdili. Trenutno dostupne studije uglavnom pokrivaju period do dve godine, a dugoročni efekti još uvek nisu poznati. Ne zna se da li TRT povećava rizik od srčanih bolesti, raka dojke ili ima druge štetne posledice kod žena na duže staze.

Neželjeni efekti testosteronske terapije kod žena

Iako neke žene isprva imaju pozitivna iskustva sa TRT, kod drugih se javljaju neželjeni efekti poput stanjivanja kose, akni i promena u ponašanju (agresivnost, nagle reakcije). To je posebno izraženo kod onih koje koriste kuglice sa testosteronom, koje sadrže veće doze i nemaju mogućnost prilagođavanja kada su već u organizmu. Potrebno je tri do četiri meseca da se te kuglice metabolišu i napuste telo, što znači da neželjeni efekti mogu potrajati. Jedna od čestih briga je maskulinizacija, odnosno razvoj muških osobina. Ipak, stručnjaci smatraju da su ti strahovi preterani, u praksi se retko viđa pojava muškog tipa ćelavosti, dubok glas ili brada. Redovno testiranje krvi pomaže lekarima da na vreme uoče i koriguju neželjene efekte, ako se pojave.

Kako izgleda terapija testosteronom kod žena?

Da bi se utvrdilo da li je neka žena kandidat za TRT, lekari najpre proveravaju nivo hormona. Nivo testosterona ispod 20 ng/dL kod žena starijih od 50 godina obično se smatra niskim. Takođe se meri i globulin koji veže polne hormone (SHBG), jer ako je on visok, uneti testosteron se vezuje i postaje neiskoristiv. Terapija se sprovodi kroz različite oblike: potkožne kuglice, oralne tablete, kreme i gelove. Najčešće se koristi krema ili gel koji se nanosi na zadnju stranu butine, listove ili zadnjicu. Žene uzimaju deset puta manju dozu nego muškarci, što zahteva precizno doziranje. Zato se često koristi magistralna proizvodnja (compound pharmacy), gde se lekovi prave po meri. Problem je u tome što ti proizvodi nisu odobreni u svim zemljama i mogu imati neujednačene doze.

Zaključak

Terapija testosteronom za žene nije univerzalni lek protiv starenja. Stručnjaci pristupaju svakoj pacijentkinji individualno, slušaju njene simptome, ciljeve i traže načine da joj poboljšaju kvalitet života na bezbedan i promišljen način. Ukoliko razmišljate o TRT konsultujte se sa svojim lekarom i prepustite mu konačnu odluku o tome da li vam je potrebna.

Foto: Roman Ditsov/Pexels


Lifestyle

Letnji dani pred vratima: Imate li sve za uživanje na otvorenom?

by Lepota&Zdravlje

19.05.2025.

Leto stiže sa prvim otvorenim prozorima, mirisom svežeg asfalta posle kiše i neodoljivom željom da pobegnemo napolje. Sve češće zamišljamo mirna jutra uz kafu na terasi, razigrano popodne u dvorištu i večeri koje se prirodno produžavaju uz zvuke cvrčaka. Sve to postaje još intezivnije uz nekoliko pažljivo odabranih elemenata – jer kada znamo šta nam prija, lako je kreirati prostor u kom se leto ne posmatra sa strane, već živi iz dana u dan.

Bazen kao srce letnjeg dvorišta – mesto okupljanja, igre i osveženja

Bazen je, za većinu porodica, postao nezaobilazan deo letnje postavke u dvorištu. Više nije u pitanju luksuz, već praktičan način da se rashladimo, zabavimo i provedemo kvalitetno vreme bez napuštanja doma.

Danas su dostupni modeli velikih montažnih bazena koji se lako postavljaju, ne zahtevaju građevinske radove i dolaze u dimenzijama koje mogu da ugoste celu porodicu – i komšijsku decu pride. Pravougaoni modeli su odlični za one koji vole plivanje, dok su okrugli savršeni za opuštanje i igru. Neki modeli dolaze i sa metalnim ramom i jačom strukturom, pa traju godinama, bez obzira na učestalost korišćenja.

Bazen u dvorištu nije samo rashlađenje – on menja način na koji doživljavamo leto. U njemu se odvija deo porodičnog života: ujutru se prva kafa pije sa nogama u vodi, popodne deca skaču dok se vi oslanjate na ivicu sa knjigom u ruci, a uveče se tišina deli sa onima koje volimo.

Bazen za decu – mala oaza za velike avanture

Kada su deca mala, svaka kap vode postaje čitava avantura. Zato su bazeni za decu posebno dizajnirani tako da budu bezbedni, zabavni i laki za korišćenje. Većina njih je plića, sa mekim dnom i šarenim motivima koji podsećaju na crtane filmove, more, životinje ili tropska ostrva.

Prilikom izbora, najvažnije je obratiti pažnju na visinu bazena i dubinu vode – za decu uzrasta do dve godine, to treba da budu modeli sa vrlo plitkim slojem vode, koji omogućava samo sedenje i pljuskanje rukama. Za nešto starije mališane, tu su bazeni sa nešto višim stranicama, ali i dalje dovoljno niskim da dete može samo da uđe i izađe, ili da ga roditelj lako pridigne.

Takođe, bitno je birati modele sa mekanim, fleksibilnim zidovima i dnom koje se ne kliza – kako bi se izbegle ogrebotine i padovi. Napumpani rubovi dodatno štite ako dete izgubi ravnotežu dok se igra, a neki modeli imaju i više komora za vazduh, pa ostaju stabilni čak i ako se neka delimično isprazni.

I ne zaboravimo praktičnost: manji bazeni se lako prazne, suše i sklapaju, što je idealno za svakodnevno korišćenje, ali i za poneti na vikend ili letovanje.

Voda je savršena, ali samo ako je čista

Postaviti bazen je početak – ali prava čarolija se dešava kada voda ostaje kristalno čista i bezbedna dan za danom, bez obzira koliko ga često koristimo. Ključ je u pravoj opremi za održavanje bazena.

Pumpe i filteri prečišćavaju vodu cirkulacijom, uklanjajući nečistoće i održavajući nivo bakterija pod kontrolom. Postoje modeli koji se lako povezuju sa bazenom i rade tiho, tako da ne narušavaju ugođaj. Razmisli i o solarnim prekrivačima, koji noću čuvaju temperaturu vode, a danju upijaju sunčevu toplotu – pa bazen ostaje topao, i kada padne mrak.

Preporučljivo je i da imate četke za čišćenje zidova bazena, mrežice za sakupljanje lišća, i testere za pH i nivo hlora, koji vam daju kompletnu sliku o kvalitetu vode. Sve je osmišljeno tako da održavanje ne umanji uživanje, već ga produži – bez stresa, bez nagađanja.

I ono što često zaboravimo – podloga za bazen. Postavlja se ispod konstrukcije i štiti bazen od oštećenja, dok stepenice za ulazak omogućavaju lakši pristup, posebno starijima i deci.

Ležaljke i suncobrani – jer odmor ne počinje tek na plaži

Kad se izađe iz vode, prirodno tražite mesto gde ćete leći, osušiti se i uživati na suncu ili u hladovini. I to ne bilo gde. Prava ležaljka za dvorište postaje mesto gde se čita, dremka, sunča i vodi najlepši razgovor. Najčešće se biraju plastične, jer ih je lako pomerati i održavati.

One sa podesivim naslonom i točkićima omogućavaju da pratite sunce, a kod nekih modela aluminijumski ramovi otporni su na vremenske uslove, pa ih ne morate unositi pri svakoj promeni oblaka.

I kao što već znaš, leto se ne planira – ono se živi. U hladu suncobrana, sa nogama u vodi, u zagrljaju deteta koje upravo otkriva čari prskanja po bazenu. Sa pažljivo biranim detaljima, vaše dvorište ili terasa mogu postati mesto koje nećete želeti da napustite, ni kada more zove. Jer, pravi odmor nije lokacija – već osećaj. Taj osećaj, uz malo mašte i pravu opremu, može da počne baš ovde. I danas.

Foto: Andrea Piacquadio/Pexels, Promo, Planeta Sport