Koji su okidači migrene i mogu li se ublažiti simptomi? Dekodiramo ovu neprijatnu pojavu
Bol u glavi može biti neprijatan, ali ako ste među milionima žena koje se suočavaju sa migrenom, znate da je ovo mnogo više od obične glavobolje. Migrena je intenzivan, često jednostrani bol koji može trajati satima, pa čak i danima, i ozbiljno ometati svakodnevno funkcionisanje. Osim fizičkog bola, migrena sa sobom često nosi osećaj iscrpljenosti, smanjenu produktivnost i nemogućnost da uživate u svakodnevnim aktivnostima, poslu ili druženju sa porodicom i prijateljima. Zanimljivo je da migrene tri puta češće pogađaju žene nego muškarce, što se objašnjava hormonskim oscilacijama koje igraju važnu ulogu u nastanku ovog poremećaja. Ukoliko ste se ikada povukle u mračnu sobu, pokušavajući da pobegnete od svetla i buke dok vam glava puca, vrlo verovatno ste iskusile napad migrene. Pokušavamo da saznamo zašto migrene nastaju, koje vrste postoje, kako ih prepoznati, ali i kako da sebi olakšate simptome – bez obzira da li vam se javljaju povremeno ili su deo vaše svakodnevice. Vaše telo vam šalje poruke, a vreme je da naučite kako da ih slušate.
Zašto uopšte nastaju migrene?
Iako naučnici još uvek nisu do kraja otkrili tačan uzrok migrene, smatra se da je povezana s poremećajem u funkcionisanju moždanih nervnih ćelija i hemijskih supstanci, pre svega serotonina. Genetika takođe igra važnu ulogu – ako neko u vašoj porodici pati od migrena, veće su šanse da ćete ih i vi iskusiti.
Migrene često mogu biti izazvane različitim okidačima – hormonalnim promenama (posebno kod žena tokom menstruacije), stresom, neredovnim snom, preskakanjem obroka, konzumiranjem određene hrane (npr. crnog vina, čokolade, sireva), vremenskim promenama, ali i jakim svetlom ili glasnim zvukovima.
Koje vrste migrena postoje?
Postoji više tipova migrena, ali najčešće su:
Migrena bez aure – najzastupljeniji oblik. Karakterišu je jaki bolovi koji traju od 4 do 72 sata, često praćeni mučninom i osetljivošću na svetlost i zvuk.
Migrena sa aurom – pre samog napada migrene, možete doživeti vizuelne smetnje (bljeskovi svetla, tamne mrlje, cik-cak linije), osećaj trnjenja u rukama ili licu, pa čak i poremećaj govora.
Hronična migrena – ako imate glavobolje više od 15 dana u mesecu, od kojih je najmanje 8 tipično migrenskih, moguće je da patite od hronične migrene.
Menstrualna migrena – javlja se kod žena u vreme menstrualnog ciklusa i često je otpornija na terapiju.
Postoji li lek za migrenu?
Nažalost, trenutno ne postoji trajni lek koji migrenu može potpuno izlečiti, ali postoje brojne metode koje mogu pomoći u kontroli simptoma i smanjenju učestalosti napada. Terapije se dele na one koje se koriste tokom napada (kao što su analgetici, triptani i antiemetici) i one koje se uzimaju preventivno, kada su napadi česti (kao što su beta – blokatori, antidepresivi, antiepileptici ili noviji biološki lekovi – CGRP inhibitori). U svakom slučaju, bilo koju vrstu migrena da imate, ako je nesnosna, lekove nemojte uzimati na svoju ruku, već se obavezno obratite lekaru!
Kako ublažiti simptome migrene?
Prvi korak u borbi s migrenom jeste vođenje dnevnika glavobolja – zapisujte kada se migrena javlja, šta ste tog dana jeli, kako ste spavali i da li ste bile pod stresom. Tako možete lakše prepoznati i izbegavati okidače.
Takođe, pomozite sebi tako što ćete:
Obezbediti redovan san i obroke
Praktikovati tehnike opuštanja (joga, meditacija, duboko disanje)
Izbegavati kofein, alkohol i obrađene namirnice
Piti dovoljno vode
U slučaju napada, povucite se u tamnu, tihu prostoriju i pokušajte da odmorite.
Foto: Almighty Shilref/pexels, Alina Matveycheva/pexels