Korak po korak kroz proces vantelesne oplodnje
Lepota i zdravlje za Biocell Hospital
Iako je proces vantelesne oplodnje individualan za svakog pacijenta, postoje neke opšte smernice od kojih je korisno krenuti kad počnete da razmišljate o ovoj proceduri. Na najvažnija pitanja odgovorili su nam jedan od najpoznatijih ginekologa u Srbiji, prof. dr sc. med. Aleksandar Ljubić, i Sandra Jovanović, koordinatorka za VTO u Biocell Hospitalu
Kada se treba odlučiti za vantelesnu oplodnju?
Dužina čekanja U većini slučajeva steriliteta, VTO nije postupak koji bi trebalo da bude prva opcija za parove koji se suočavaju s problemom neplodnosti. Protokoli lečenja steriliteta svakako predviđaju da se manje složenim i invazivnim lečenjem dođe do rešenja problema. Ukoliko to ne daje rezultat, onda se pristupa lečenju pomoću asistirane reproduktivne tehnike VTO. Dužina čekanja pre ulaska u programe VTO je obrnuto proporcionalna starosti pacijentkinje. Taj period se kreće od dve godine (kod pacijentkinja do 30 godina), pa do šest meseci (kod onih starijih od 40 godina)
Put do dijagnoze Pacijenti bi trebalo da se obrate ginekologu koji će obaviti niz osnovnih dijagnostičkih postupaka. Neophodno je da muškarac uradi osnovnu analizu spermograma, mikrobiološke i neke imunološke analize. U slučaju poremećaja spermograma, rade se dodatni klinički i ultrazvučni pregled, kao i analize hormona i nasledne osnove. Ženi mora da uradi hormonski status, mikrobiološke i neke imunološke analize, klinički i ultrazvučni pregled, kao i ispitivanje građe materične šupljine i prohodnosti jajovoda. Ukoliko se pokaže poremećaj funkcije jajnika, dalje se ispituju dodatni hormonski faktori, kao i nasledna osnova.
Nije uvek neophodna VTO Tek kada se uspostavi prava dijagnoza, pristupa se adekvatnom lečenju. U nekim slučajevima moguće je drugim metodama pomoći paru da ostvari trudnoću (recimo, inseminacija), praćenje prirodnog ciklusa i tempirani – programirani odnos. Uglavnom, odluka da se započne proces vantelesne oplodnje treba da bude dogovor između lekara i para (uz njihovo razumevanje medicinskih aspekata), a lečenje treba da bude prilagođeno potrebama i specifičnostima budućih roditelja.
Kako izgleda priprema za vantelesnu oplodnju? Koje analize su neophodne?
Osnovne analize Priprema može obuhvatati mnogo analiza, zavisno od problema. Najosnovnije je da muškarac uradi spermogram i spermokulturu, kao i ispitivanje prisustva infekcije. Priprema ženskog partnera podrazumeva hormonski status osnovnih reproduktivnih hormona, koji se radi na početku ciklusa, briseve za pregled po Papanikolaou i mikrobiološke analize, van krvarenja, kao i serološke i neke imunološke pretrage. Analize na polno prenosive bolesti su obavezne za buduće roditelje.
Dalja ispitivanja Proverava se građa grlića i tela materice, struktura materične šupljine i prisusto promena u jajovodima kod žene. U slučaju da se planira prirodni VTO (bez stimulacije jajnika), prati se rast folikula i sazrevanje jajne ćelije.
Individualni holistički pristup U BioCell Hospital bolnici praktikujemo individualni pristup svakom pacijentu, koji je i holistički, i trudimo se da se svakom posvetimo u potpunosti. Sve analize i kompletnu dijagnostiku pacijenti mogu da urade u našoj bolnici, od prvih analiza pa sve do mnogo složenijih procedura, i trudimo se da sve to bude u najkraćem roku.
Kako izgleda proces VTO?
Važno je da naglasimo da vantelesna oplodnja nije invazivna, kako se misli. Naše težnje u BioCell Hospital bolnici su da pacijentima bude lagodno, ugodno i bez stresa, ali i da to bude stručan pristup koji ne gubi na kvalitetu ni u jednom segmentu.
Sam proces se svodi na tri faze: kontrolisanu hiperstimulaciju jajnika žene, aspiraciju jajnih ćelija i oplodnju spermatozoidom i poslednja faza je transfer embriona u matericu žene. Celokupan postupak vantelesne oplodnje se u proseku radi u periodu od 10 do 15 dana, nakon toga je period iščekivanja.
Kako izgleda priprema Naravno, pre samog procesa ponekad je neophodna priprema koja može trajati, pa se čini da je proces duži. Tokom pripreme i samog procesa, pacijentima je na raspolaganju ceo tim za podršku – u njegovom su sastavu koordinator, psiholog, specijalista higijene ishrane i fizioterapije, nutricionistička podrška i kontinuirana stručna podrška. Kao što vidite – tražićemo od vas da živite što zdravije, da izbegavate nikotin, alkohol i droge, korigovaćemo vašu ishranu i suplemente, uvešćemo vas u program specifičnog treninga.
Tim BioCell Hospital bolnice kontinuirano radi na tome da pacijentima olakša ovaj put kroz vantelesnu oplodnju. Inovativne metode i savremen pristup nešto su što nas karakteriše od samog početka rada. BioCell Hospital bolnici je pacijent uvek na prvom mestu.
Ko ima pravo na VTO o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje?
Republički fond za zdravstveno osiguranje obezbedio je parovima postupke sa sopstvenim i doniranim reproduktivnim ćelijama, a postupci sa doniranim materijalom dostupni su i za žene bez partnera. O trošku RFZO-a imaju pravo da apaliciraju svi parovi kod kojih žena ima do 45 godina i kod kojih je pomoću njihovih reproduktivnih ćelija moguće uraditi IVF proces, naravno ukoliko ispunjavaju i medicinske uslove i ako prođu komisijski pregled. Takođe, za proces sa doniranim spermatozoidima mogu aplicirati i žene bez partnera. To su veliki pomaci za našu zemlju koja, slobodno možemo reći, ima najbolje uslove lečenja steriliteta u Evropi. Osim o sopstvenom trošku, u našoj ustanovi moguće je uraditi postupak preko Fonda, bilo da se radi o proceduri sa sopstvenim ili doniranim reproduktivnim ćelijama. BioCell Hospital će se potruditi da svi pacijenti dobiju adekvatan pristup i najbolju podršku.