Mračne strane fitnesa

by | septembar 7, 2015
Autorka: Daniela Stamenković, web urednica i fitness instruktorka

Autorka: Daniela Stamenković, web urednica i fitness instruktorka

Trening i vežbanje imaju mnogo svojih prednosti o kojima slušamo svaki dan: pozitivno utiču na psihu i zdravlje, zatim na razvoj motoričkih sposobnosti… na kvalitet života u svakom smislu.
Međutim, vežbanje ima i svoju tamnu stranu, nešto suprotno svim nabrojanim benefitima.
Za posledicu trening može imati mnogo neprijatnih pojava, a to najviše zavisi upravo od vas i toga kako vi gledate na vežbanje.
Dakle, ukoliko ste svakodnevno u teretani, trčite ili se bavite nekim drugim, težim fizičkim aktivnostima, možda je vreme da usporite.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Više treninga odjednom
Nema ničeg lošeg u tome da se oprobate u više različitih aktivnosti, ali moraju postojati prioriteti u vežbanju. Koliko je važno da pravilno trenirate, toliko je bitno i da odmarate mišiće i telo.
Rekreativci neretko praktikuju više različitih aktivnosti tokom nedelje, čak i u istom danu, što je pogrešno. Davati svoj maksimum na svim “poljima” što ume biti opasno.
Svaki trening je drugačiji i vašem telu je potrebno vreme da se privikne na njega. S obzirom na to da telo stresirate samim odlaskom na trening, nema potrebe da to duplirate.
Veoma brzo ćete ući u fazu zamora i bićete podložniji povredama.

Savet: izaberite jednu aktivnost koja vam prija i nemojte bespotrebno rasipati energiju. Kada se zasitite – promenite trening, odaberite dugačiji sistem vežbanja.

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Neumerenest u treniranju
Ume biti česta kod vežbača. Ako trenirate od jutra do sutra i treninzi su vam visokointenzivni, sasvim je očekivano da će vam forma opasti. Takođe, bićete skloni čestim povredama, a ukoliko se vaši mišići ne regenerišu dovoljno, može doći do većih oštećenja tkiva.
Intrnzitet treninga je ključan. Ako je slab ili s druge strane prejak, neće biti napretka, utoršićete vreme i energiju, a trud će biti uzaludan.
Istina je da je za treniranje potrebna jaka volja, ali nedostatak mere i znanja mogu biti loši po vaše zdravlje.

Savet: informišite se o tome koliko je dovoljno i nemojte preterivati. Nema potrebe da trenirate dva i više sata dnevno, da trčite sat vremena na traci niti da dižete velike težine.

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Trening kao maska
Verovatno svi imamo poneku traumu iz perioda odrastanja, taj neki emotivni ožiljak nastao u situaciji u kojoj smo se osećali manje važnima, neupadljivima, drugačijima, debljima… od drugih. Ništa čudno.
Međutim, može biti problem ako trauma uslovljava odlazak na trening i kontroliše sve što radimo za vreme vežbanja.
Ne smete dozvoliti da vam vežbanje postane opsesija gde trening više nije zdrava navika već samozavaravanje. Ako se tako nešto dogodi, napredak vam nikada neće biti zadovoljavajući, treninge ćete uvek napuštati mrzovoljni i ljuti na sebe, vežbanje neće biti uživanje već opterećenje pa čak i kazna… Ništa dobro iz toga neće proisteći.

Članak se nastavlja posle reklama

Savet: Vežbanje bi trebalo da vam pruža zadovoljstvo! Ukoliko je drugačije, posavetujte se sa stučnjakom oko toga kako da se vratite na pravi put i kako da vam trening bude deo relaksacije, a ne frustracije.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Povrede
Mogu nastati kao rezultat trenutne nepažnje ili kao posledica pretreniranosti.
Najčešći problemi su uganuća, iščašenja i istezanja mišića i zglobova. Do povreda je najčešće dolazilo zbog velikih gužvi na grupnim treninzima, korišćenja nove i nepoznate opreme, kao i nadmetanja sa ostalim vežbačima.

Savet: dobro se zagrejte, slušajte instrukcije svog trenera, ne preterujte s trčanjem na traci, naučite pravilno da izvodite vežbe bez opterećenja i dbro se isteglite na kraju treninga.

Važno je da znate da vežbanje nije igra i da vas pogrešne percepcije, kao ambicije mogu odvesti na pogrešan put i udaljiti od cilja. Bez obzira na to da li su ambicije vezane za profesionalno ili rekreativno bavljenje sportom, vodite računa da imate kontrolu nad svim što radite.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: