Kako voleti sebe kada imate nisko samopouzdanje?

by | avgust 22, 2023
kako izgraditi samopouzdanje i ljubav prema sebi

Samopouzdanje je važan deo ljubavi prema sebi. Kada je vaše samopouzdanje nisko, može vam biti teško da napredujete i da se osećate dobro u svojoj koži. Kako izgraditi samopouzdanje i zavoleti sebe?

Ako vam je samopouzdanje nisko, ponekad je teško preduzeti uobičajene svakodnevne aktivnosti: upoznati se sa nekim novim, održati prezentaciju, zaražiti povišicu, reagovati ako kolege nisu fer, reći partneru da vam nešto ne odgovara… Međutim, postoje koraci koje možete preduzeti da povećate svoje samopoštovanje i zavolite sebe.

Kako izgraditi samopouzdanje ako ne volite sebe naročito mnogo?

Ljubav prema sebi se uči. Odrastali smo i dugo živeli u svetu koji je nametao odrežena pravila izgleda, ponašanja i ciljeve. Ako ste iste stvari slušali godinama, nije realno očekivati da ćete preko noći moći da ih zaboravite i odjednom ustanete puni ljubavi prema svom telu, samopouzdanja i spremni da osvojite svet.

Mnogo je realnije da će vas iznenadni zahtev društva da volite sebe samo baciti dublje. Eto još jedne stvari koju ne umete i koja vama ne ide od ruke. Samo što nije tako. Tajna je samo u tome što vam nije rekao da je ljubav na sebi posao i da samopouzdanje zaista može da se izradi. Evo i kako.

Kako izgraditi samopouzdanje korak po korak

Ne upoređujte se sa drugima

Poređenje je jedan od najvećih neprijatelja ljubavi prema sebi. Kada poredimo sa drugima, lako se obeshrabrimo i počnemo da verujemo da naše najbolje nije dovoljno dobro. Umesto toga, usredsredite se na svoje putovanje i slavite svoje uspehe bez brige o tome kako se oni slažu sa nečijim dostignućima. Jer, ne samo da su nam svima mogućnosti i uslovi drugačiji nego važi i sledeće: nikada ne znate kako se ta osoba zaista oseća i da li je njen život zaista tako bajkovit. Ne zaboravite ovo nikada!

Članak se nastavlja posle reklama

Postavite granice

Granice nam pomažu da zadržimo kontrolu nad svojim emocijama. Ovo je posebno važno kada imamo posla sa ljudima čiji interesi ne podrazumevaju ono što je najbolje za nas. Ako se zbog određene situacije ili osobe osećate neprijatno, skupite snagu i recite im šta je prihvatljivo, a šta nije. Ovo će u početku zahtevati mnogo energije od vas i biće pomalo neprijatan zadatak, ali će se isplatiti. Postavljanje zdravih granica će takođe pomoći u zaštiti vaše energije, omogućavajući vam da je sačuvate za stvari koje vas zaista čine srećnim.

Vežbajte neutralnost tela

Živimo u kulturi koja stavlja veliki naglasak na fizički izgled i lako je upasti u zamku stalnog procenjivanja sopstvenog tela koje uglavnom ide na našu štetu. Zahtevi su nerealni. Umesto toga, praktikujte telesnu neutralnost, što znači da gledate na svoje telo kao na instrument o kome treba da se brinete umesto na nešto što se ocenjuje. Odvojite vreme da cenite svoje telo zbog svih njegovih neverovatnih sposobnosti i talenata, umesto da se fokusirate na uočene nedostatke ili nesavršenosti. Ovo će vam pomoći da razvijete pozitivnija osećanja o sebi i svojoj fizičkoj formi.

Rešite se dilema i problema iz prošlosti

Svoja iskustva iz detinjstva nosimo sa sobom kroz život, a ponekad ona mogu uticati na to kako se danas osećamo i koliko samopouzdanja imamo. Neophodno je da se nerešeni problemi iz prošlosti iznesu na površinu kako bi se izlečili. To može uključivati glasno razgovaranje sa svojim unutrašnjim detetom, pisanje pisama sebi ili angažovanje u vežbama kao što su terapija igrom ili kreativna vizualizacija. Rad na svim negativnim emocijama povezanim sa vašim detinjstvom može vam pomoći da izgradite više samopouzdanja i ljubavi prema sebi u sadašnjosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Oprostite sebi

Ovo je jako važan korak! Zapamtite da su greške deo života. Svi ih prave i svi treba da oprostimo sebi da bismo nastavili dalje. Umesto da se grdite zbog prošlih neuspeha, fokusirajte se na ono što možete naučiti iz iskustva i kako vam ono može pomoći da budete bolji u budućnosti. Oslobodite se svake krivice ili stida koje osećate i napravite mesta za samosaosećanje, razumevanje i ljubav. Niste jedina osoba koja je pogrešila i ne dozvolite da vas drugi  nateraju da se tako osećate.

Budite strpljivi prema sebi

Ako učite kako izgraditi samopouzdanje, zapamtite: ono se ne gradi preko noći. Potrebno je vreme da zavolite sebe, a važno je da budete strpljivi sa sobom dok prolazite kroz proces. Budite blagi prema sebi kada stvari ne idu po planu i zapamtite da ste vredni ljubavi čak i ako vam u početku ne ide lako. Iznad svega, verujte u sebe i svoju sposobnost da stvorite značajnu promenu u svom životu.

Članak se nastavlja posle reklama

Ne očekujte da će vas drugi učiniti srećnim

Istina je da odnosi sa drugim ljudima mogu biti neverovatno korisni, ali važno je zapamtiti da nam niko drugi ne treba da budemo srećni. Kada naučite da volite sebe bezuslovno i nađete zadovoljstvo u sebi, više se nećete oslanjati na spoljnu potvrdu ili odobravanje. Uverite se da su sve veze koje imate u svom životu zasnovane na međusobnom poštovanju i bezuslovnoj ljubavi umesto na suzavisnosti ili jednostranosti.

Ne zasnivajte svoju vrednost na mišljenjima drugih o vama

Lako je biti uhvaćen u mišljenjima drugih ljudi, ali važno je zapamtiti da njihove misli i osećanja o vama ne definišu vašu vrednost. Svako ima različite vrednosti, uverenja i perspektive, pa pokušajte da ono što drugi kažu ne shvatate previše lično. U krajnjoj liniji, ako ne uspevate da se izborite sa kritikama ili lošim komentarima, samo usmerite pogled u drugu stranu: sigurno su tu ljudi koji smatraju da ste izuzetni.

Pozabavite se ugnjetavanjem/stigmom

Ako se osećate preplavljenim sumnjom u sebe ili nesigurnošću zbog toga što ste stalno na udaru kritika, važno je da pronađete svoje načine da se nosite sa stigmom. To bi moglo značiti da se povežete sa drugim ljudima koji dele slična iskustva, edukovanje o svojim pravima kao marginalizovanog člana grupe i zalaganje za promene u zajednici. Zapamtite da ste sposobni da prevaziđete sve prepreke na vašem putu i ​​da imate snagu da napredujete bez obzira na situaciju sa kojom se suočite.

Identifikujte svoje prednosti

Kada je vaše samopouzdanje nisko, lako je zaboraviti sve dobre stvari u vezi sa vama. Možda ćete prevideti svoje prednosti i fokusirati se na svoje slabosti. Stoga je neophodno da razmislite o svojim veštinama, talentima i dostignućima. Zapišite ih sve. Ako ne možete vi da se setite, pitajte svoje prijatelje. Iznenadićete se koliko imate da ponudite. Proslavite sebe i nemojte se stideti da pohvalite svoja dostignuća. Vremenom, ovo će vas inspirisati da prihvatite nove izazove i podići vaše samopouzdanje.

Vežbajte pozitivan samogovor

Način na koji razgovarate sa sobom ima značajan uticaj na vaš nivo samopouzdanja. Stoga je od suštinske važnosti savladati umetnost pozitivnog razgovora sa sobom. To znači zamenu negativnog i samoporažavajućeg unutrašnjeg dijaloga afirmativnim izjavama. Svakog jutra, kada počinjete dan, internalizujte dobre stvari o sebi i podsetite se da ste važni. Na primer, možete reći nešto poput: „Danas mogu da podnesem sve što mi se nađe na putu jer sam sposoban i zaslužujem.“

Članak se nastavlja posle reklama

Vežbajte samosaosećanje

Samosaosećanje je pokazivanje ljubaznosti i brige prema sebi kada stvari ne idu dobro. Podsetite se da niste sami kada se osećate neadekvatnim ili nedostojnim. Svako ima trenutke nesigurnosti i sumnje u sebe, a nedostatak samopouzdanja vas ne čini manje sposobnim ili vrednim.

Budite kreativni

Kako izgraditi samopouzdanje? Jedan od važnih koraka glasi: pronađite ono u čemu ste dobri. Uključivanje u aktivnosti koje omogućavaju kreativnost kao što su pisanje, crtanje, grnčarija, slikanje, muzika ili fotografija može pomoći da se izrazite i olakšate samootkrivanje. Pored toga što kreativne aktivnosti odlično odvraćaju pažnju od negativnih misli i osećanja, to može biti i način da se povežete sa sobom i drugima sa istim interesovanjem na smislen i produktivan način.|

Prihvatite svoje mane

Niko nije savršen i to je prva stvar koju treba da prihvatite. Nedostaci se ne mogu izbrisati; oni su deo onoga što vas čini jedinstvenim. Umesto da ih se stidite, prigrlite ih. Priznajte da je pritisak koji društvo vrši na nas da budemo savršeni nepravedan i nerealan. Ako ne prihvatate svoje mane, lako je dopustiti im da preuzmu i utiču na vaše samopouzdanje. Razumevanje da niko ne može da nosi teret savršenstva pomoći će vam da prihvatite sebe, a to će vam pomoći da volite sebe onakvima kakvi jeste.

Vežbajte zahvalnost

Zahvalnost je moćna praksa koja može da preusmeri vaš fokus sa vaših slabosti na vaše blagoslove. Svaki dan odvojite vreme da zapišete nekoliko stvari na kojima ste zahvalni u svom životu, kao što su vaše zdravlje, vaše veze, vaša dostignuća ili jednostavno lepota prirode. Ova jednostavna praksa može vam pomoći da negujete pozitivniji način razmišljanja i dublji osećaj zahvalnosti za sve što imate.

Okružite se pozitivnošću

Okruživenje pozitivnim ljudima koji vas podržavaju i ohrabruju je ključno za izgradnju vaše ljubavi prema sebi i samopouzdanja. Potražite veze u kojima se osećate dobro i izbegavajte one koji vas razočaravaju ili čine da se osećate negativno. Slično tome, pokušajte da ispunite svoje feedove na društvenim mrežama i dnevni unos pozitivnim porukama, citatima i afirmacijama koje vas podsećaju na vašu vrednost i potencijal. Dakle, samo napred – blok i dislajk za sve one koji čine da se osećate loše.

Članak se nastavlja posle reklama

Izazovite svoj negativni samogovor

Kada se osećamo malo samopouzdanja, naš unutrašnji kritičar može postati glasniji i uporniji. Možemo redovno čuti negativne misli poput „Nisam dovoljno dobar“ ili „Ja sam neuspešan“. Međutim, važno je osporiti ove misli i zapitati se da li su zaista istinite. Praćenje svih negativnih misli koje imate o sebi kroz vođenje dnevnika, na primer, može pomoći u ispravljanju negativnog samogovora, sugerišu terapeuti. Ovo će vam pomoći da shvatite koliko utičete na sebe, koliko se ograničavate i onda možete korak po korak to da ispravljate.

Posetite terapeuta

Ponekad, prakse samopomoći i pozitivne afirmacije nisu dovoljne da se prevaziđu dublja pitanja niskog samopouzdanja. Ovde terapija može biti neverovatno korisna. Ovlašćeni terapeut može vam pomoći da rešite sve osnovne probleme koji mogu doprineti vašem nedostatku samopouzdanja i pružiti vam alate za poboljšanje vašeg samopoštovanja.

Izgraditi samopouzdanje ne znači da ne smete tražiti pomoć/podršku

Ovo je samo nekoliko saveta kako izgraditi samopouzdanje i ljubav prema sebi. Nemojte se plašiti da se obratite za pomoć ako je potrebno. Bilo da se radi o razgovoru sa prijateljem ili članom porodice od poverenja ili traženju stručne pomoći od terapeuta ili savetnika, podrška može da napravi ogromnu razliku u tome da vam pomogne da negujete veće samosaosećanje.

 

Informacije pružene u ovom članku nisu zamena za stručni savet. Savetujemo da konsultujete kvalifikovanog stručnjaka za vaše mentalno zdravlje i blagostanje. Ako vi ili neko koga poznajete doživljavate krizu svog mentalnog zdravlja, kontaktrajte nadležnu instituciju ili profesionalca.

Članak se nastavlja posle reklama
Oksana Tkachova/iStock/GettyImagesPlus




Kliknite na video da saznate više: